Utrakwiści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Utrakwiści
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Husyci

Utrakwiści, także kalikstyni – pierwotnie określenie wszystkich husytów, później umiarkowany ich odłam z głównym ośrodkiem życia religijnego w Pradze.

Utrakwiści rekrutowali się z mieszczaństwa i rycerstwa. W odróżnieniu od radykalnych ruchów husyckich stawiali na umiarkowaną społecznie i politycznie reformę kościelną. Ich program zakładał prawo:

  • udzielania komunii wiernym pod dwiema postaciami (łac.sub utraque specie)
  • wolność wygłaszania kazań i sprawowania liturgii w językach narodowych

Postulowali również o zniesienie świeckiej władzy duchowieństwa i likwidację majątków kościelnych.

Od początku starali się podjąć mediację z kościołem katolickim w sprawie uznania ich żądań. Z uwagi na różnice programowe byli w ciągłym konflikcie z obozem taborytów. W 1434 zawarli porozumienie z cesarzem Zygmuntem Luksemburskim i wysłannikami papieża. Kompaktaty praskie zagwarantowały im prawo do:

  • nieskrępowanego odprawiania liturgii w języku czeskim
  • udzielania wiernym komunii pod dwiema postaciami
  • wyboru arcybiskupa praskiego przez czeski sejm

Ugoda z obozem katolickim pozwoliła im pokonać w bitwie pod Lipanami 30 maja 1434 roku taborytów i usunąć ich z wpływu na dalszą politykę religijną w Czechach. W 1435 utrakwiści wybrali własnego arcybiskupa. Został nim Jan z Rokycan, który należał do głównych teologów husyckich i jednocześnie był przywódcą religijnym utrakwistów.

W 1462 roku papież Pius II unieważnił kompaktaty praskie. Utrakwiści wzniecili powstanie, które zakończyło się w 1485 ugodą kutnohorską. Akt ten przywrócił obowiązywanie tolerancji religijnej w Czechach i pozwolił przetrwać kościołowi utrakwistycznemu do XVII wieku. Kościół utrakwistyczny przestał istnieć wraz z zakończeniem działań wojennych na terenie Czech w czasie wojny trzydziestoletniej. W latach 1624-1627 ruch husycki został całkowicie zdelegalizowany.

Administratorzy kościoła utrakwistycznego[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Określenie utrakwiści pochodzi z łacińskiego sub utraque specie (pod obydwiema postaciami, po czesku pod obojí způsobou); chodzi o komunię świętą przyjmowaną pod postacią chleba i wina. Również z tego powodu zwani byli kalikstynami od łacińskiego calix (kielich)
  • Wspólnym symbolem wszystkich husyckich nurtów był kielich (po czesku kalich), stąd też można spotkać zamiast słowa husyta określenie kaliksztyn (po czesku kališník).
  • Główną świątynią kościoła utrakwistycznego w Czechach był Týnský chrám - Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem w Pradze. Przy kościele tym miał swoją siedzibę konsystorz dolny (dolní konzistoř), naczelny organ sądowo-administracyjny kalikstynów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]