Ututo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ututo
Logo Ututo
Logo programu
Ututo 2012
Ututo 2012
Autor The Ututo Team
System operacyjny GNU/Linux
Pierwsze wydanie 2000
Aktualna wersja stabilna XS 2012 / 27 kwiecień 2012
Licencja GPL
Rodzaj System operacyjny
Strona internetowa

Ututoargentyńska dystrybucja GNU/Linuksa. Wyróżnia się tym, iż zawiera jedynie wolne oprogramowanie. Jest jedną z niewielu dystrybucji zalecanych przez Free Software Foundation. Nazwa nawiązuje do małej jaszczurki znanej w Argentynie.

Ututo bazuje na Gentoo Linux, zatem jako menedżer pakietów używa portage, okrojonego jednak z programów, które nie są w pełni wolne. Wszystkie pakiety są kompilowane z kodu źródłowego, przez co mogą być optymalizowane pod konkretną architekturę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja została wydana w październiku 2000 roku w Argentynie przez Diego Saravia w National University of Salta. Była bardzo prosta w użytkowaniu i mogła być uruchamiana bezpośrednio z płyty CD, bez potrzeby instalacji. Była to jedna z pierwszych dystrybucji LiveCD.

W 2002 zostało wydane Ututo-R, które oferowało funkcjonalność programowego routera. Ta wersja została stworzona przez Marksa Zapatę i została zainstalowana między innymi w rządowych szkołach w Buenos Aires.

W 2004 rozpoczęty został przez Daniela Oliverę projekt Ututo-e, który stał się później jednym z najważniejszych odgałęzień Ututo. Ututo-e ma zawierać jedynie wolne oprogramowanie i obsługiwać sprzęt dostępny w Argentynie.

Nowe wersje Ututo nazywają się Ututo XS; najnowszą wersją jest 2012.