Vít Jedlička

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vít Jedlička
Ilustracja
Vít Jedlička (2014)
Data i miejsce urodzenia

6 września 1983
Hradec Králové, Czechosłowacja

Zawód, zajęcie

polityk, publicysta, aktywista

Alma Mater

Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze

Partia

Obywatelska Partia Demokratyczna (2001–2009), Wolni (od 2009)

Vít Jedlička (ur. 6 września 1983 w Hradcu Králové) – czeski polityk, publicysta oraz aktywista.

Był przewodniczącym Partii Wolni w kraju hradeckim, założycielem i przewodniczącym czeskiego stowarzyszenia Reformy.cz[1][2]. 13 kwietnia 2015 roku założył samozwańczą libertariańską mikronację Wolną Republikę Liberlandu i został jej pierwszym prezydentem[3][4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Vita stracił pracę w Instytucie Miar i Wag w Pradze, po tym jak stracił przychylność władz za sprzeciw wobec wstąpienia do partii komunistycznej. Następnie został zesłany do pracy jako mechanik. Podczas czeskiego kryzysu finansowego w 1997 roku rodzina Jedlički omal nie zbankrutowała[5]. W latach 2006–2009 był dyrektorem zarządzającym HKfree.net[6], serwisu internetowego działającego w rodzinnym mieście Hradec Králové. W 2008 roku uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze[7]. W latach 2009–2014 Jedlička był regionalnym przewodniczącym Partii Wolni[8]. W 2011 roku był współzałożycielem Reformy.cz, społecznego serwisu informacyjnego o poglądach libertariańskich, a następnie został jego prezesem[7]. Tytuł magistra nauk politycznych uzyskał w Instytucie CEVRO w 2014 roku.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku był członkiem Obywatelskiej Partii Demokratycznej. Od 2009 roku jest członkiem Partii Wolni. W tym samym roku został wybrany przewodniczącym Partii Wolnych Obywateli w kraju hradeckim[4].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Jedlička uważa się za libertarianina o liberalnych poglądach wobec wolności jednostki, popiera możliwie najmniejszą ingerencje ze strony państwa. Był uczestnikiem Property and Freedom Society w 2015 roku. W jednym z podcastów określił się jako anarchokapitalista zainspirowany Bastiatem. Jedlička jest eurosceptykiem i ostrzega przed różnicą między wolnym rynkiem a rynkiem wewnętrznym. Twierdzi także, iż w Unii Europejskiej występuje deficyt demokracji. Jedlička określił Europejski Mechanizm Stabilności jako protektorat. Sprzeciwia się socjalizmowi[9][10][11][12][13].

Liberland[edytuj | edytuj kod]

13 kwietnia 2015 roku Vít Jedlička ogłosił powstanie Wolnej Republiki Liberlandu na wyspie ulokowanej pomiędzy Serbią i Chorwacją (jej przynależność do któregoś z tych państw jest przedmiotem dyskusji). Komitet, który powołał Jedlička, wybrał go tego samego dnia prezydentem[14][4][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]