Vögelsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vögelsen
gmina
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Lüneburg

Wspólnota

Gmina zbiorowa Bardowick

Powierzchnia

8,26 km²

Wysokość

23 m n.p.m.

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności


2 309

• gęstość

280 os./km²

Numer kierunkowy

04131

Kod pocztowy

21360

Tablice rejestracyjne

LG

Adres urzędu:
Lüneburger Straße 13
21360 Vögelsen
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
53°16′N 10°21′E/53,266667 10,350000
Strona internetowa
Portal Niemcy

Vögelsen – miejscowość i gmina położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg. Należy do gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Bardowick.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Vögelsen leży 5 km na północny zachód od Lüneburga przy autostradzie A39 (dawna A250) w kierunku na Winsen (Luhe). Od wschodu i południowego wschodu sąsiaduje z Lüneburgiem, od południa z gminą Reppenstedt z gminy zbiorowej Gellersen, od zachodu z gminą Mechtersen i od północy z gminą Bardowick.

W skład gminy Vögelsen wchodzi również dzielnica Neu Vögelsen, położona w kierunku na dzielnicę gminy Reppenstedt - Dachtmissen.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka pochodzi z 21 maja 1158 w dokumencie biskupstwa Verden, w którym określa się obowiązek daniny Vögelsen wobec sąsiedniego Bardowick. W średniowieczu często zmieniała się pisownia miejscowości i były to Vogelsen, Voghelsen i Voglissen.

Herb gminy[edytuj | edytuj kod]

W herbie Vögelsen są charakterystyczne dla okolicy dzierlatki z rodziny skowronków, których wyjątkowo duża liczba zamieszkuje tą okolicę. Do dzisiaj jeszcze da się zauważyć osiem gospodarstw w centrum wsi, które tworzyły pierwotnie miejscowość. Wokół nich rosną najstarsze dęby. Te dwa elementy są składowymi herbu. Nazwa miejscowości wywodzi się właśnie od ptaków (niem. Vogel, l.mn. Vögel).

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Vögelsen znajduje się 3,5 km od węzła Lüneburg-Nord na autostradzie A39.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]