VATSIM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

VATSIM (Virtual Air Traffic Simulation Network) – społeczność wirtualnych pilotów i kontrolerów lotu. Udostępnia oprogramowanie i materiały potrzebne do latania, na programowych symulatorach lotu w wirtualnej przestrzeni powietrznej, z zastosowaniem procedur z realnego lotnictwa.

Wirtualne Organizacje[edytuj | edytuj kod]

Na VATSIM działają również wirtualne organizacje, które w większości zbierają pieniądze na charytatywne cele. Najpopularniejszą organizacją jest AirChild[1], które to zbiera pieniądze dla UNICEFu.

Wirtualna Kontrola Lotów[edytuj | edytuj kod]

Za kontrolę lotów nad wirtualną przestrzenią powietrzną odpowiedzialna jest wirtualna kontrola lotów. Kontrolę nad Polską sprawuje organizacja Polish VACC[2] (Polish Virtual Area Control Center). Polish VACC należy do Regionu Europejskiego VATSIM-EUR i Europejskiej dywizji VATEUD ogólnoświatowej sieci VATSIM.

Wirtualne Linie Lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Wirtualne Linie Lotnicze działają tak samo jak te w rzeczywistości. Wykonują one codziennie loty krajowe i zagraniczne. Wszystkie wirtualne linie lotnicze mające certyfikat współpracy z VATSIM mają zezwolenia od realnych linii lotniczych na używanie ich loga i nazwy.

Oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Symulatory Lotów współpracujące z siecią VATSIM:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Air Child (ang.).
  2. PL-VACC - Wirtualna kontrola ruchu lotniczego, www.pl-vacc.org.pl [dostęp 2017-01-27].