VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV
liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Gmach szkoły od strony al. „Solidarności”
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Jagiellońska 38,
03-719 Warszawa

Data założenia

1885

Patron

Władysław IV Waza

Dyrektor

Małgorzata Dąbrowska

Wicedyrektorzy

Mariusz Włodarczyk

Członkostwo

Towarzystwo Szkół Twórczych

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV”
Ziemia52°15′13,03″N 21°01′59,43″E/52,253619 21,033175
Strona internetowa

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IVliceum ogólnokształcące na warszawskiej Pradze-Północ.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tablica na budynku szkolnym od strony al. „Solidarności”

Wydarzenia do roku 1939

Tablica upamiętniająca postać Juliana Różyckiego

Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV w Warszawie należy do najstarszych szkół średnich stolicy. Jego poprzednikiem było męskie Gimnazjum Praskie (powstałe w 1885). Było ono ośmioklasową szkołą rządową z rosyjskim językiem nauczania oraz rosyjską kadrą pedagogiczną. Polakami byli jedynie nauczyciele religii katolickiej oraz nadobowiązkowego języka polskiego. Nie uczono historii i geografii Polski. Uczyło się w nim około 400 uczniów, większość stanowili Polacy, poza nimi było kilkudziesięciu Żydów oraz nieliczni Rosjanie.

Było to gimnazjum typu filologicznego, do przedmiotów obowiązkowych należała łacina, greka oraz starocerkiewny. Gimnazjum kierowane było przez Rosjanina Wodołagina.

W szkole, zgodnie z ówczesną polityką rusyfikacji, wyśmiewano wszystko, co polskie i katolickie. Uczeń był karany za odzywanie się po polsku. Przejawem patriotyzmu był udział władysławiaków w odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu 24 grudnia 1898. W 1901 powstała w szkole tajna organizacja młodzieżowa „X”, której celem było kształcenie w polszczyźnie (języku, literaturze, historii i geografii) oraz wychowanie etyczne, a także inicjowanie i kierowanie protestami uczniów. Efektem działalności tej organizacji był powszechny udział uczniów w ogólnokrajowym strajku szkolnym 1905 roku, który wybuchł pod hasłem walki o szkołę polską. W odpowiedzi na strajk zaostrzyły się represje ze strony władz.

Przez pierwszych 20 lat Gimnazjum Praskie mieściło się w istniejącym do dziś budynku przy ul. Brukowej 16 róg Namiestnikowskiej (obecnie róg ulic Okrzei oraz Sierakowskiego).

W 1901 r. podjęto decyzję o budowie dla Gimnazjum Praskiego nowego budynku. Początkowo miał stanąć na rogu ul. Aleksandrowskiej i ul. Targowej, ostatecznie magistrat przekazał na ten cel plac o powierzchni 8854 m² przy ul. Petersburskiej, róg Aleksandrowskiej. Budynek kosztował 300 tys. rubli, w tym 100 tys. zebrano od darczyńców (m.in. założyciela pobliskiego bazaruJuliana Różyckiego).

Gmach zaprojektował Władysław Kozłowski w stylu wczesnomodernistycznym z elementami dekoracji secesyjnej[1]. Budowę rozpoczęto w 1905 i ukończono w drugiej połowie 1907. Gimnazjum Praskie przeniosło się do tego budynku w roku szkolnym 1907/1908.

Był to pierwszy w Polsce wolno stojący budynek szkolny (piwnica, parter, dwa piętra i strych) przystosowany do wymogów ówczesnego szkolnictwa. Po raz pierwszy zastosowano klimatyzację, a posadzki były wyłożone linoleum. Szkoła posiadała aulę, nie było w niej jednak sali gimnastycznej. W momencie wybuchu I wojny światowej wojskowe władze rosyjskie zajęły budynek na szpital. W okresie międzywojennym gmach był ośrodkiem dzielnicowych inicjatyw kulturalnych i społecznych – posiadał największą salę wykorzystywaną dla różnych zebrań.

W gmachu zachowały się oryginalne wartościowe posadzki z terakoty na kondygnacji naziemnej klatki schodowej, kuta stalowa balustrada schodów, posadzka w bramie przejazdowej na podwórze i stolarka drzwiowa.

W 1915 roku, po przejęciu Warszawy przez wojska niemieckie, z Gimnazjum Praskiego wywieziono wyposażenie gabinetów: fizycznego i chemicznego, dokumentację szkolną i ewakuowano rosyjski personel pedagogiczny. Po 30 latach funkcjonowania na Pradze carskie gimnazjum przestało istnieć.

13 września 1915 roku utworzono Polskie Gimnazjum Filologiczne, któremu Praski Komitet Obywatelski nadał imię Króla Władysława IV dla upamiętnienia władcy, który nadał Pradze prawa miejskie.

W latach 1915–1919 przy Gimnazjum im. Władysława IV, w skrzydle od strony ul. Jagiellońskiej, istniała bursa dla uczniów spoza Warszawy oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Pierwszym dyrektorem polskiego gimnazjum był Adam Zarzecki, jego następcą od 1916 roku został Stanisław Kurowski.

Do kadry pedagogicznej Gimnazjum w okresie międzywojennym należeli trzej docenci Uniwersytetu Warszawskiego: dr Józef Gołąbek, dr Wiktor Wąsik, dr Wiktor Ehrenfeucht.

Od 1918 roku ze szkołą związała się 17 Warszawska Drużyna Harcerska im. gen. Jakuba Jasińskiego.

Udział uczniów szkoły w wojnie polsko-bolszewickiej upamiętnia odsłonięta przez Aleksandra Arcichowskiego w 1992 roku pamiątkowa tablica:

Tu na terenie Gimnazjum im. Władysława IV od czerwca do sierpnia 1920 roku formował się I Batalion 236 Ochotniczego Pułku Piechoty i stąd pod dowództwem ppor. Stanisława Matarewicza z kapelanem ks. Ignacym Skorupką wyruszył do zwycięskiego boju pod Ossowem.

Kalendarium po roku 1939

Głaz upamiętniający postać Szymona Fedorenki i jego synów. Znajduje się on naprzeciwko gmachu szkoły, po drugiej stronie al. „Solidarności”
 • 1941 – budynek szkoły zostaje zajęty przez niemiecki szpital wojskowy; został od uszkodzony 2 września 1942 podczas radzieckiego nalotu na miasto[2]
 • 1939–1944 – tajne nauczanie. Powstało 40 kompletów uczniowskich w 160 punktach Pragi, Bródna i Grochowa. Wielu uczniów szkoły, nie tylko harcerzy, weszło w skład Batalionu Harcerskiego „Wigry”
 • 1944 – przejęcie budynku szkoły przez Armię Czerwoną. Lekcje odbywały się w kilku punktach Pragi na 3 zmiany
 • 1945-1946 – powrót Szkoły do własnego gmachu, który był zdewastowany, bez ławek i pomocy naukowych; początek powojennego remontu budynku
 • 1947 – Szkoła otrzymała sztandar
 • 1954 – placówka stała się 11-latką (połączenie ze Szkołą Podstawową nr 49)
 • 1955 – pierwsza rekrutacja dziewcząt, Szkołę przekształcono z męskiej w koedukacyjną
 • 1958 – pierwszy powojenny zjazd wychowanków Szkoły. Reaktywowanie Koła Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV
 • 1959 – pierwszy rocznik dziewcząt otrzymał świadectwa dojrzałości
 • 1967 – przyłączenie do Szkoły Liceum Ogólnokształcącego nr 36 im. Jakuba Jasińskiego z ul. Brechta
 • 1968 – zamontowanie na wieżyczce szkolnej zegara
 • 1983 – przyjęcie jako jednej z trzech pierwszych szkół w Warszawie – Liceum im. Władysława IV – do elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych. Budynek został wpisany do rejestru zabytków dnia 9 maja 1983 roku pod numerem 1228[3].
 • 1985-1986 – obchody stulecia istnienia Liceum im. Władysława IV. Jubileuszowy Zjazd Wychowanków Szkoły.
 • 1989 – odsłonięcie przed Szkołą pamiątkowego kamienia poświęconego Januszowi Korczakowi, absolwentowi Gimnazjum Praskiego z 1897 r.
 • 1997 – szkoła otrzymała nagrodę m. st. Warszawy za bardzo dobre wyniki w nauczaniu, rozwój naukowego ruchu olimpijskiego i pielęgnowanie ponad 100-letniej tradycji.
 • 1998 – przyznanie Liceum nagrody 350-lecia istnienia Pragi
 • 1999 – powołanie do autorskiego gimnazjum przy VIII LO im. Władysława IV z klasą edukacji twórczej i klasą dwujęzyczną
 • 2000 – 2002 – wprowadzenie mundurków do gimnazjum i liceum jako stroju galowego.
 • 2002 – ponowne uruchomienie zegara na wieżyczce szkolnej
 • 2005 – jubileusz 120-lecia Szkoły oraz otrzymanie przez Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV medalu jubileuszowego Towarzystwa Przyjaciół Pragi za wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców i Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy
 • 2006 – zakończono renowację elewacji budynku.
 • 2015 – jubileusz 130-lecia Szkoły. Na tę okazję uczniowie szkoły nagrali film o jej historii.
 • 2017 – odznaczenie szkoły Orderem św. Stanisława

W latach 1999–2019 istniało również Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV. Obie szkoły, gimnazjum i liceum, tworzyły Zespół Szkół nr 15. Szkoły mieściły się w tym samym budynku, częściowo uczyli w nich ci sami nauczyciele. Obie placówki miały wspólne organy, takie jak prezydium samorządu szkolnego czy rada rodziców.

Dyrektorzy

Tablica z nazwą szkoły od strony ul. Jagiellońskiej

Dyrektorzy liceum (w kolejności chronologicznej):

 • Adam Zarzecki – dyrektor w latach 1915–1916, pierwszy dyrektor polskiego gimnazjum im. Króla Władysława IV.
 • Stanisław Kurowski – dyrektor w latach 1916–1919, doprowadził do upaństwowienia w roku 1919 Gimnazjum im. Króla Władysława IV.
 • Wacław Kloss – dyrektor w latach 1919–1928, polonista, ukierunkował szkołę na działalność społeczną, z jego inicjatywy powstał stały teatr uczniowski, opiekował się również szkolną orkiestrą dętą i zespołem mandolinistów.
 • dr inż. Bogumił Wilkoszewski – dyrektor w latach 1928–1936, polonista, z jego inicjatywy zorganizowano ośrodek szkolny we wsi Mogielnica koło Grójca, do którego kilka razy do roku wyjeżdżała na dwa tygodnie młodzież, aby łączyć naukę z przysposobieniem wojskowym i wychowaniem fizycznym.
 • Aleksander Mikołaj Tomaszewski – dyrektor w latach 1936–1939, nauczyciel historii, był legionistą Józefa Piłsudskiego, uczestniczył w walkach od 1916 do 1921 roku, został odznaczony Krzyżem Walecznych, Orderem Virtuti Militari, mjr Wojska Polskiego; w pracy szkolnej na pierwszy plan wysunął wychowanie obywatelskie, wprowadził dla licealistów bezpłatną naukę jazdy samochodem.
 • dr Zygmunt Usarek – przedwojenny wicedyrektor szkoły, kierował tajnym nauczaniem od 5 grudnia 1939 do 14 listopada 1944. Po wojnie dążył do odzyskania od wojsk radzieckich gmachu szkoły, odbudowy ze zniszczeń wojennych i wyposażenia w pomoce naukowe; chciał, aby szkoła objęła jak największą liczbę młodzieży, w roku szkolnym 1947–1948 liczyła ona 1200 uczniów; na Grochowie i w Sulejówku istniały jej filie, które później się usamodzielniły.
 • Jan Pierzan – dyrektor w latach 1953–1969, po objęciu stanowiska doprowadził do uzyskania przez liceum (po kryzysie w latach 1948–1953 spowodowanym kilkakrotnymi zmianami w kierownictwie szkoły) wysokiego poziomu, za jego kadencji przeprowadzono kapitalny remont gmachu szkolnego, rozbudowano i unowocześniono jego bazę materialną.
 • Henryk Sowiński – dyrektor w latach 1970–1993, wieloletni działacz PZPR i nauczyciel biologii, twórca hasła Wśród władysławiaków nie ma przeciętniaków (motto systemu wychowawczego szkoły), za jego kadencji przyjęto liceum do Towarzystwa Szkół Twórczych.
 • Grażyna Filipiak – dyrektor w latach 1994–2017, germanistka, absolwentka Liceum. Przeprowadziła generalny remont gmachu szkoły.
 • Małgorzata Dąbrowska – dyrektor od 2017, matematyk.
Tablica upamiętniająca oddział ochotników z 1920

Nauczyciele, wychowawcy:

 • Prof. Józef Adamczewski – nauczyciel języka polskiego w latach 1894–1905 przez uczniów zwany „Dziadziusiem”. Ojciec Stanisława Adamczewskiego (1883–1952), historyka literatury, autora książki Serce nienasycone.
 • Prof. Aleksander Janowski (1866–1944) – nauczyciel geografii, pionier krajoznawstwa polskiego i propagator turystyki. Współzałożyciel w 1906 Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
 • Prof. Wacław Kloss (1867–1943) – dyrektor szkoły i nauczyciel języka polskiego w latach 1919–1926. Działacz oświatowy i społeczny. Na wniosek Koła Wychowanków Gimn. i Lic. im. Króla Władysława IV w 1978 r. jego nazwisko zostało wyryte na tablicy zasłużonych pedagogów, znajdującej się na cmentarzu na Powązkach (przy bramie św. Honoraty).
 • Prof. Janusz Lubicz-Borowski (1902–1966) – w latach 1942–1952 i 1957–1966 nauczyciel języków polskiego, rosyjskiego i angielskiego. W latach 1942–1944 dyrektor tajnego Liceum im. Adolfa Dygasińskiego (filia Liceum im. Króla Władysława IV).
 • Prof. Natalia Nekraszowa (1898–1979) – nauczycielka języka polskiego, komendantka Warszawskiej Chorągwi Harcerek.
 • Prof. Klemens Sokal – lekarz szkolny, nauczyciel w latach 1931–1939; w 100-lecie jego urodzin umieszczono tablicę pamiątkową na ścianie Międzyszkolnej Poradni Lekarskiej w Warszawie przy ul. Hożej 88
 • Prof. Jadwiga Szumska (1895–1944) – nauczycielka języka polskiego w latach 1937–1939. Podczas okupacji niemieckiej uczestniczyła w tajnym nauczaniu zorganizowanym przez szkołę im. Królowej Jadwigi. Siostra pisarki Marii Dąbrowskiej. Ciężko ranna w Powstaniu Warszawskim zmarła kilka dni po kapitulacji Warszawy.
 • Prof. Tadeusz Zdziechowski – nauczyciel greki i łaciny, pedagog, który tak rozkochał w Helladzie ucznia Henryka Goldszmita (Janusza Korczaka), że absolwent ten (w 1897 r.) żegnając się po maturze niespodziewanie schylił się i pocałował prof. Zdziechowskiego w rękę.
Budynek Liceum od strony podwórza

Wychowankowie[edytuj | edytuj kod]

Władysławiacy[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najwybitniejszych uczniów był Janusz Korczak – lekarz, pedagog, pisarz, absolwent z 1897 roku. Przed gmachem szkoły znajduje się kamień upamiętniający jego osobę, odsłonięty w 110-lecie jego urodzin, w 1989[4]. Do grona absolwentów liceum należą także[4]:

Do liceum uczęszczali też m.in.:

Koło Wychowanków[edytuj | edytuj kod]

Głaz upamiętniający Janusza Korczaka

Przy liceum od 1922 roku działa Koło Wychowanków.

Koło współorganizuje zjazdy wychowanków (w 1958, 1972, 1986, 1995, 2005 i 2015). Prowadzi też działalność wydawniczą – dotychczas opublikowano cztery tomy monografii szkoły: w 2000 – I tom Gimnazjum Męskie na Pradze 1885-1915, w 2005 – II tom, obejmujący lata 1915–1944, w 2007 – III tom, opisujący lata 1944–1960, w 2015 – IV tom, z biogramami najwybitniejszych wychowanków z dziejów szkoły. Pierwsze trzy tomy powstały pod kierunkiem Henryka Sowińskiego, byłego dyrektora liceum, prace nad IV tomem po jego śmierci kontynuowali członkowie Koła. Obecnie trwają prace nad kolejnymi częściami.

Koło Wychowanków publikuje także ukazujące się nieregularnie czasopismo „Ławy skrzypią”[15].

Dyrekcja i kadra pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Dyrekcja szkoły Od 2017 roku dyrektorem szkoły jest mgr Małgorzata Dąbrowska, nauczyciel matematyki i informatyki.

Grono pedagogiczne

W roku szkolnym 2008/09 grono pedagogiczne liczyło 60 nauczycieli[16]. Obecnie (2020/2021) wśród nauczycieli znajdują się:

Ponadto w 2009 w ramach praktyk studenckich zajęcia z historii prowadził poseł Paweł Poncyljusz[22]. Wiedzy o społeczeństwie uczył także dr Wojciech Jakubowski[23].

Życie codzienne[edytuj | edytuj kod]

Profile nauczania

Uczniowie mają możliwość wyboru kształcenia w klasach o profilu: społeczno-ekonomicznym, matematycznym, oraz biologicznym. W II i III klasie istnieje możliwość doboru dwóch dodatkowych przedmiotów rozszerzanych na maturze. Nauczanie języków jest niezależne od profilu. Każdy uczeń dokonuje wyboru spośród lektoratów: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Obowiązkowy dla wszystkich jest język angielski.

Zajęcia pozalekcyjne – koła zainteresowań

Większość kół zainteresowań prowadzą nauczyciele szkoły, a część również osoby z zewnątrz. Istnieje możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach z języków obcych, nauk humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych, siatkówki, koszykówki i piłki nożnej.

Chór W roku szkolnym 2005/06 istniał chór szkolny Akcent, który występował z akademickim chórem Vivat Academia w Domu Opieki Św. Franciszka, a także dla małych pacjentów w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Litewskiej.

Obecny chór szkolny funkcjonuje od roku 2014/2015. Chór zdobył m.in. Grand Prix na 24. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Strój galowy

W 1999 wprowadzono obowiązkowy strój galowy uczniów gimnazjum i liceum. Różnicą między umundurowaniem gimnazjalistów i licealistów jest kolor spódnic dziewcząt – uczennice liceum noszą spódnice w zieloną kratę, gimnazjalistki zaś – w czerwoną[24].

Wyjazdy letnie i zimowe

Część grona pedagogicznego zajmuje się organizacją wypoczynku dla uczniów. W zimie nauczyciele wychowania fizycznego proponują obozy narciarskie oraz narciarsko-siatkarskie – w Polsce i za granicą (np. w Austrii i Czechach). Latem uczniowie uczestniczą w wyjazdach za granicę, a także do atrakcyjnych miejsc Polski.

Biblioteka

Księgozbiór biblioteki liczy ok. 20 tysięcy pozycji. W swoich zasobach biblioteka posiada woluminy liczące ponad sto lat.

Wymiana międzynarodowa

Uczniowie VIII LO im. Króla Władysława IV uczestniczyli niegdyś w programie wymian międzynarodowych. W roku szkolnym 2005/06 na przełomie września i października grupa polska odwiedziła Belgię, a w kwietniu gościła młodych Belgów w swoich domach. Równolegle odbywała się wymiana z uczniami holenderskimi

17 Warszawska Drużyna Harcerska

Harcerze Szczepu 17 WDH podczas uroczystości w rocznicę powstania warszawskiego na ul. Brzeskiej, 2006

W środowisku uczniów gimnazjum i liceum, ale również Prażan niebędących uczniami Władysława IV, od 1919 roku działa 17 Warszawska Drużyna Harcerska im. gen. Jakuba Jasińskiego, obecnie szczep. W 1972 roku na II zjeździe wychowanków szkoły Komitet Rodzicielski liceum ufundował sztandar szczepu, a szkołę wyróżniono „złotą odznaką”[25] Za zasługi dla ZHP[26].

Praca organów samorządu szkolnego

Praca organów samorządu w ciągu roku szkolnego w dużym stopniu opiera się na postanowieniach przyjętych podczas pierwszego spotkania po wyborach do Samorządu, które to wybory odbywają się w marcu każdego roku

Do stałych wydarzeń, odbywających się w VIII LO co roku, należą:

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie odbywa się na przełomie września i października. Nowi uczniowie stają się członkami społeczności szkolnej wypowiadając tekst ślubowania:

Ślubuję uroczyście
w obliczu sztandaru szkolnego
sumiennie i uczciwie
wypełniać swoje uczniowskie obowiązki
pracować nad kształtowaniem swego charakteru
dla dobra naszej Ojczyzny

Ślubuję
dołożyć wszelkich starań,
by nigdy nie przynieść ujmy
dobremu imieniu tej szkoły
i wielkiej rodzinie władysławiaków

Tydzień Kultury

Jest to organizowany od 1992 cykl imprez, które odbywają się w ciągu jednego tygodnia. Uczniowie oraz odwiedzający szkołę, uczestniczą wtedy w spotkaniach, dyskusjach, pokazach, przedstawieniach i wystawach, przygotowywanych przez nauczycieli i uczniów. Do szkoły zapraszani są przedstawiciele świata kultury mogący poszerzyć wiedzę młodzieży.

Dzień Językowy

Odbywa się od roku 1995. Nauczyciele lingwiści przygotowują z młodzieżą językowe atrakcje – inscenizacje, quizy, scenki, skecze, przedstawienia. W 2005 roku, w jego ramach, została uroczyście otwarta Międzynarodowa Strona internetowa VIII L.O. im. Władysława IV[27].

Przegląd Młodych Talentów

Impreza jest częścią corocznego Tygodnia Kultury, organizowana przez prezydium samorządu szkolnego. Uczniowie mają możliwość zaprezentowania swoich talentów niezwiązanych z codziennym życiem szkolnym.

Konkurs piosenki jednego z dawnych mistrzów

Od 2008 w ramach Tygodnia Kultury organizowany jest konkurs piosenki, Tradycyjnie zwycięzca konkursu występuje na Przeglądzie Młodych Talentów.

Koncert Muzyki Poważnej

Koncert jest jednym ze stałych punktów programu corocznego Tygodnia Kultury. Występują w nim nie tylko uczniowie liceum, ale także absolwenci i zaproszeni goście.

Studniówka

Studniówka organizowana jest w ostatni weekend przed feriami zimowymi. Na otwarcie klasy maturalne poloneza, a także walca i tango, co poprzedzone jest wieloma próbami. Nieodłącznym elementem studniówki jest kabaret studniówkowy, rozpoczynający się równo o północy.

Dzień Ziemi

Obchody Dnia Ziemi (22 kwietnia) wpisane na stałe do kalendarza szkolnego VIII LO po Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992. Celem obchodów szkolnych jest systematyczne informowanie społeczności szkolnej o problemach i inicjatywach ekologicznych. Liceum gościło na obchodach Dnia Ziemi m.in. pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, ekspertów z Polskiej Akademii Nauk, Mazowieckiego Konserwatora Przyrody, przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, Dyrekcji Lasów Państwowych, Wojewódzkiej Stacji SANEPID, Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Warszawie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Bieg Władysławiaka

Bieg odbywający się na przełomie maja i czerwca od 1994, dawniej w lasach podwarszawskiej Zielonki, a od 2004 w Ossowie na dystansie ok. 7 km. W biegu biorą udział uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Dzień Sportu

Organizowany w ostatnim tygodniu szkoły. Uczniowie mają możliwość zmierzenia się między sobą w turniejach sportów drużynowych.

Miejsce w rankingach[edytuj | edytuj kod]

Liceum im. Władysława IV każdego roku zajmuje wysokie miejsca w rankingu liceów miesięcznika „Perspektywy”:

Miejsce Liceum im. Władysława IV w rankingach szkół w ostatnich latach
Ranking liceów warszawskich
POL Warszawa COA.svg
Ranking szkół średnich województwa mazowieckiego

POL województwo mazowieckie COA.svg
Ogólnopolski ranking szkół średnich

Herb Polski.svg
 • 2022 - 3. miejsce
 • 2021 – 7. miejsce[28]
 • 2020 – 5. miejsce
 • 2019 – 2. miejsce
 • 2018 – 3. miejsce
 • 2017 – 4. miejsce
 • 2016 – 3. miejsce
 • 2015 – 2. miejsce
 • 2014 – 7. miejsce
 • 2013 – 3. miejsce
 • 2012 – 8. miejsce
 • 2011 – 1. miejsce
 • 2010 – 4. miejsce
 • 2009 – 4. miejsce[29]
 • 2008 – 7. miejsce[30]
 • 2007 – 6. miejsce[31]
 • 2006 – 7. miejsce[32]
 • 2005 – 2. miejsce[33]
 • 2004 – 6. miejsce[34]
 • 2003 – 10. miejsce
 • 2002 – 15. miejsce
 • 2001 – 27. miejsce
 • 2022 - 3. miejsce
 • 2021 – 7. miejsce[35]
 • 2020 – 5. miejsce[36]
 • 2019 – 2. miejsce
 • 2018 – 3. miejsce
 • 2017 – 4. miejsce
 • 2016 – 3. miejsce
 • 2015 – 2. miejsce
 • 2014 – 7. miejsce
 • 2013 – 3. miejsce
 • 2012 – 8. miejsce
 • 2011 – 1. miejsce
 • 2008 – 4. miejsce[37]
 • 2007 – 6. miejsce[38]
 • 2006 – 7. miejsce[39]
 • 2005 – 5. miejsce[40]
 • 2004 – 6. miejsce[34]
 • 2022 - 8. miejsce
 • 2021 – 14. miejsce[41]
 • 2020 – 12. miejsce
 • 2019 – 8. miejsce
 • 2018 – 9. miejsce
 • 2017 – 11. miejsce
 • 2016 – 8. miejsce
 • 2015 – 7. miejsce
 • 2014 – 16. miejsce
 • 2013 – 11. miejsce
 • 2012 – 17. miejsce
 • 2011 – 7. miejsce
 • 2010 – 14. miejsce
 • 2009 – 15. miejsce
 • 2008 – 12. miejsce[42]
 • 2007 – 19. miejsce[43]
 • 2006 – 36. miejsce[39]
 • 2005 – 17. miejsce[33]
 • 2004 – 12. miejsce[34]
 • 2003 – 30. miejsce
 • 2002 – 48. miejsce

Miesięcznik „Perspektywy” ocenia szkoły na podstawie czterech podrankingów (zasady z roku 2006):

 • podrankingu wyników nowej matury na poziomie podstawowym (przedmioty obowiązkowe) – z wagą 25%;
 • podrankingu wyników nowej matury na poziomie rozszerzonym – z wagą 25%;
 • podrankingu rekrutacji do szkół wyższych – z wagą 40%;
 • podrankingu olimpijskiego – z wagą 10%.

Osiągnięcia uczniów[edytuj | edytuj kod]

Olimpiady przedmiotowe

Uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV z powodzeniem biorą udział w rozlicznych olimpiadach i konkursach przedmiotowych[44]. Od roku szkolnego 2002/2003 do roku 2007/2008 uczniowie szkoły osiągnęli w olimpiadach następujące rezultaty:

Olimpiada/Rok szkolny 2007/2008 2006/2007[45] 2005/2006[46] 2004/2005[47] 2003/2004[48] 2002/2003[49]
L F L F L F L F L F L F
literatury i języka polskiego 2 1 1 1 2
języka łacińskiego i kultury antycznej 1 1 1 1
języka angielskiego 1
języka niemieckiego 1 1
artystyczna (sekcja plastyki) 1
filozoficzna 1 1 1 1 1
teologii katolickiej 1 2
historyczna 2 1 1 1 1
„Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku” 4 1 1 3 1 3
wiedzy o prawach człowieka 1 1 1
wiedzy o Unii Europejskiej 1 1 1
wiedzy o Polsce i świecie współczesnym 1 1 2 1 5 2
przedsiębiorczości 1
wiedzy ekonomicznej 1
matematyczna 1 1
informatyczna 1
fizyczna 1 1
chemiczna 1
biologiczna 1 1
wiedzy ekologicznej 1 2 1
geograficzna i nautologiczna 1 3 3 1
Podsumowanie 1 17 5 12 4 8 2 9 4 9 5 6

Zawody sportowe

 • 2008/2009 – mistrzostwo dzielnicy w piłce siatkowej dziewcząt[potrzebny przypis]
 • 2007/2008 – mistrzostwo Warszawy w piłce siatkowej chłopców[potrzebny przypis]
 • 2007/2008 – 3. miejsce w mistrzostwach dzielnicy w piłce nożnej chłopców[potrzebny przypis]
 • 2006/2007 – mistrzostwo dzielnicy w piłce siatkowej chłopców[50]
 • 2005/2006 – 3. miejsce w mistrzostwach dzielnicy w rzucie piłeczką palantową[46]
 • 2005/2006 – 3. miejsce w mistrzostwach dzielnicy w pływaniu indywidualnym chłopców[46]
 • 2005/2006 – 3. miejsce w mistrzostwach dzielnicy w pływaniu zespołowym chłopców[46]
 • 2005/2006 – mistrzostwo dzielnicy w biegu na 60m dziewcząt[46]
 • 2005/2006 – wicemistrzostwo dzielnicy w piłce siatkowej chłopców[potrzebny przypis]
 • 2004/2005 – wicemistrzostwo dzielnicy w piłce koszykowej dziewcząt[47]
 • 2004/2005 – wicemistrzostwo dzielnicy w piłce siatkowej chłopców[47]
 • 2004/2005 – mistrzostwo dzielnicy w pływaniu zespołowym chłopców[47]
 • 2004/2005 – mistrzostwo dzielnicy w pływaniu indywidualnym chłopców[51]

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła jest zrzeszona w Towarzystwie Szkół Twórczych.
 • Na fasadzie budynku szkoły od strony ul. Jagiellońskiej znajduje się wizerunek orła białego w koronie. Niezauważony przetrwał zarówno okupację niemiecką, jak i lata PRL.
 • W 1988 roku, przez blisko 2 tygodnie na wieży szkolnej powiewała flaga „Solidarności” zawieszona przez dwóch maturzystów. Ówczesna dyrekcja szkoły nie zareagowała[52].
 • Do tradycji szkolnych należy odwiedzanie i porządkowanie grobów zmarłych nauczycieli z okazji Dnia Zadusznego przez delegacje poszczególnych klas.[53]
 • Budynek liceum znajduje się w rejestrze zabytków (nr rej.: 1228 z 9 sierpnia 1983)[3].
 • Na początku XXI wieku pojawiały się liczne informacje o planie wybudowania hali sportowej dla potrzeb Szkoły. Decyzją konserwatora zabytków hala nie mogłaby zaburzać harmonii zabytkowego gmachu, dlatego miała zostać wybudowana całkowicie pod ziemią. Na powierzchni pozostałby tylko pawilon, w którym mieściłaby się portiernia, szatnia i klatka schodowa. Miała to być unikalna na skalę kraju inwestycja tego typu, jednak plan jej rozpoczęcia wielokrotnie przekładano. Perypetie związane z halą pojawiały się m.in. jako obiekt żartów w tworzonych przez uczniów kabaretach studniówkowych[10].
 • VIII LO im. Władysława IV w roku 2005 stał się jedną z pierwszych warszawskich szkół publicznych, która oferowała swoim uczniom specjalnie wydzielone pomieszczenie do przechowywania rowerów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 199.
 2. Sabina Sebyłowa: Notatki z prawobrzeżnej Warszawy. Warszawa: Czytelnik, 1985, s. 187. ISBN 83-07-01193-0.
 3. a b Rejestr zabytków nieruchomych – Warszawa, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023.
 4. a b Maria Wiśniewska. Władysławiacy. „Kronika Warszawy”. 2008 (2 (137)), s. 74–78, 2008. Warszawa: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. ISSN 0137-309. [dostęp 2011-10-11]. 
 5. a b c d e Grzegorz Nowik, „Straż nad Wisłą” (trzy tomy); Wydawnictwo Rytm, 2002, ISBN 83-88794-55-8.
 6. Zygmunt Chajzer – Czat. wp.pl, 2004-07-08. [dostęp 2008-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)].
 7. Rys historyczny 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, Warszawa, 1973.
 8. Wspomnienie o „Władysławiaku”, „Mieszkaniec” nr 10(405), 11.05.2006.
 9. Teresa Torańska: Król stanie na golasa. gazeta.pl, 2006-05-09. [dostęp 2008-10-21].
 10. a b c d Władysław IV odzyska świetność. um.warszawa.pl, 2005-07-13. [dostęp 2008-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-05)].
 11. Gimnazjum męskie na Pradze od założenia do 1905 roku we wspomnieniach jego uczniów. [dostęp 2015-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-10)].
 12. Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski. roszkowski.pl. [dostęp 2008-10-21].
 13. Paweł Sęk. pawelsek.pl. [dostęp 2008-10-21].
 14. Jacek Sieński: Kusznierewicz ze złotą gwiazdą do Londynu. dziennikbaltycki.pl, 2011-12-13. [dostęp 2022-11-20].
 15. Koło Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV w Warszawie. wladyslawiacy.org. [dostęp 2008-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 czerwca 2008)].
 16. Grono pedagogiczne 2008/2009. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 września 2008)].
 17. Dr Marek Solarczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2008-10-20].
 18. Tomasz Krzyżak: Przez kurię do biskupstwa. rp.pl, 2013-11-17. [dostęp 2013-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)].
 19. Dr Wawrzyniec Kofta, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2008-10-20].
 20. Tytuł doktora nauk politycznych dla Mariusza Aleksandra Włodarczyka. Akademia Humanistyczna w Pułtusku. [dostęp 2014-12-07].
 21. a b Nauczyciele w VIII Liceum Ogólnokształcącym, rok szkolny 2014/2015. [dostęp 2014-12-07].
 22. Anna Monkos, Poseł PiS wysłany na praktyki do szkoły, Dziennik.pl, 6 maja 2008 [dostęp 2009-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-09].
 23. Prof. Wojciech Jerzy Jakubowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2008-10-20].
 24. Mundurki szkolne. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 25. Prawdopodobnie Krzyżem.
 26. Ławy skrzypią. Biuletyn informacyjny Koła Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV. Jednodniówka jubileuszowa wydana z okazji stulecia Szkoły 1885-1985. Zeszyt pierwszy. Warszawa 1985.
 27. Vladislavus internationalis. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 stycznia 2009)]. (ang.).
 28. Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy, *2022 - 3. miejsce 2021.licea.perspektywy.pl [dostęp 2021-01-28].
 29. Najlepsze licea w Warszawie 2009 – Wyniki Rankingu. perspektywy.pl, 2009-02-19. [dostęp 2009-02-19].
 30. Ranking liceów warszawskich 2008 – Perspektywy. egzaminy.edu.pl, 2008-03-04. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-02)].
 31. 100 najlepszych liceów w Warszawie. edukacja.warszawa.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-20)].
 32. RANKING PERSPEKTYW 2006. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 października 2008)].
 33. a b RANKING PERSPEKTYW 2005. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 34. a b c RANKING PERSPEKTYW 2004. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 35. Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy, 2021.licea.perspektywy.pl [dostęp 2021-01-28].
 36. Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy, licea.perspektywy.pl [dostęp 2021-01-28].
 37. Ranking najlepszych szkół średnich w województwie mazowieckim (Perspektywy 2008). egzaminy.edu.pl, 2008-03-02. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-05)].
 38. Ranking najlepszych szkół średnich w województwie mazowieckim (Perspektywy 2007). egzaminy.edu.pl, 2006-08-26. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-29)].
 39. a b Ranking szkół średnich województwa mazowieckiego. scholaris.ydp.com.pl, 2006-01-24. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-05)].
 40. NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWACH. rzeczpospolita.pl, 2005-01-13. [dostęp 2008-10-22].
 41. Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy, 2021.licea.perspektywy.pl [dostęp 2021-01-28].
 42. Najlepsze licea w Polsce według rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” w 2008 r.. egzaminy.edu.pl, 2008-03-02. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-05)].
 43. Najlepsze licea w Polsce według rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” w 2007 r.. egzaminy.edu.pl, 2008-08-26. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-05)].
 44. OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W OLIMPIADACH I KONKURSACH. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 września 2008)].
 45. OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W OLIMPIADACH I KONKURSACH W ROKU SZKOLNYM 2006/2007. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 46. a b c d e OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W OLIMPIADACH I KONKURSACH W ROKU SZKOLNYM 2005/2006. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 47. a b c d OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W OLIMPIADACH I KONKURSACH W ROKU SZKOLNYM 2004/2005. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 48. OLIMPIADY I KONKURSY 2003/2004. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 49. OLIMPIADY I KONKURSY 2002/2003. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 50. Wydarzenia 2006/2007. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 51. Wydarzenia 2004/2005. wladyslaw.edu.pl. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 listopada 2008)].
 52. Marek Horn: Wiem, kim był Korczak. gazetaecho.pl, 2005-09-14. [dostęp 2008-10-22].
 53. Pamiętamy.... wladyslawiacy.org. [dostęp 2008-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 września 2008)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]