VULCAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vulcan
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 1988
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba Wrocław
Numer KRS 0000153176
Prezes Jacek Różycki
Branża informatyczna
Kapitał zakładowy 2 700 000 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

Vulcan sp. z o.o. – założona w 1988 roku firma komputerowa z siedzibą we Wrocławiu, to największa polska firma zajmująca się kompleksową komputeryzacją szkolnictwa[1]. Zajmuje się zarówno produkcją jak i dystrybucją oprogramowania swoich partnerów. Świadczy też usługi doradcze dla samorządów w zakresie organizacji i finansowania oświaty oraz prowadzi szkolenia i konferencje dla pracowników oświaty.

Pierwsze programy powstały w 1989 roku. W 1995 roku spółka rozpoczęła prace nad Multimedialną Encyklopedią PWN, zakończone w końcu następnego roku.

W 1997 firma Vulcan wraz z Wydawnictwem Naukowym PWN utworzyła spółkę Vulcan Media, która specjalizowała się w opracowywaniu wydawnictw multimedialnych, m.in. wersji encyklopedii i słowników na płytach CD-ROM. W 1999 spółka ta została wykupiona w całości przez Wydawnictwo Naukowe PWN i zmieniła nazwę na pwn.pl.

W 1998 roku powstał pierwszy oddział firmy Vulcan – w Katowicach.

W pierwszej połowie 2005 roku liczba klientów firmy przekroczyła 13 000[1]. Spółka posiada osiem oddziałów regionalnych: Vulcan Dolny Śląsk, Vulcan Lubelszczyzna, Vulcan Oddział Łódź, Vulcan Małopolska, Vulcan Oddział Warszawa, Vulcan Oddział Katowice, Vulcan Pomorze, Vulcan Wielkopolska.

W 2006 roku 80% udziałów w firmie przejęło Wydawnictwo Nowa Era. Właścicielem pozostałych 20% był Feliks Sapiński. Obecnie 100% udziałów ma Wydawnictwo Nowa Era[2].

Firma jest autorem systemu rekrutacji uczniów do szkół ponadgimnazjalnych – KSEON Optivum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]