Va banque (teleturniej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Va banque
Nazwa formatu Jeopardy!
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Kazimierz Kaczor
Data premiery 1 marca 1996
Lata emisji 19962003
Liczba odcinków 566 (7)
Czas trwania odcinka 30 minut
Format nadawania 4:3
Produkcja
Produkcja Astro
Stacja telewizyjna TVP2
Nagrody kwota pieniężna równa liczbie zgromadzonych punktów

Va banqueteleturniej emitowany w Polsce od 1 marca 1996 roku do 26 maja 2003 na antenie TVP2. Prowadzącym teleturnieju był Kazimierz Kaczor. Teleturniej oparty został na pomyśle amerykańskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł Jeopardy!. Odcinki trwały po 30 minut. Producentem programu była firma Astro, a zdjęcia realizowane były w siedzibie dawnego kina Syrena przy ul. Inżynierskiej 4 w Warszawie (dziś realizowane są tam programy Superstacji oraz teleturniej Familiada).

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczną cechą teleturnieju było to, że uczestnicy musieli odpowiadać na zadawane hasła sformułowane jako zdanie oznajmujące pytaniami. Przykład:

Gdyby uczestnik odpowiedział Bolesław Chrobry, jego odpowiedź potraktowana byłaby jako nieprawidłowa. Gracz mógł zadawać pytania w bardzo różny sposób i byłyby one prawidłowe, jednak koniecznością była forma pytająca.

Etapy[edytuj | edytuj kod]

W grze brało udział troje zawodników. Gra składała się z trzech etapów:

  • Etap I i II: Zasady etapu I i II były takie same. Zawodnicy mieli przed sobą planszę z 30 hasłami – po 5 w 6 kategoriach tematycznych. Każde z haseł miało określoną wartość pieniężną, w etapie I były to 100, 150, 200, 250, 300 złotych (w pierwszych odcinkach 50, 75, 100, 125, 150 złotych), w etapie II natomiast stawki były podwajane. Grę w etapie I rozpoczynał zawodnik na stanowisku pierwszym (zwykle zwycięzca poprzedniego odcinka), w etapie II zawodnik z najmniejszym dorobkiem punktowym. Gra przebiegała w sposób następujący: jeden z graczy wybierał hasło. Ten zawodnik, który zgłosił się i udzielił właściwej odpowiedzi (w formie pytania), wybierał kolejne hasło. Za poprawną odpowiedź zawodnik otrzymywał stawkę hasła, za błędną była ona odejmowana od stanu konta (dopuszczalny był „debet”). Gdy nikt się nie zgłosił, nikt nic nie tracił. Pod jednym (runda pierwsza) lub dwoma (runda druga) z pól na tablicy była ukryta premia. Zawodnik, który ją wybrał mógł sam wybrać stawkę, maksymalnie va banque, czyli bieżący dorobek. Pytanie spod premii było skierowane tylko do niego. Etap kończył się po odsłonięciu wszystkich haseł lub po upływie ok. 11 minut.
  • Etap III: Do etapu III wchodzili tylko zawodnicy z dodatnim dorobkiem. Prowadzący podawał kategorię hasła. Następnie, przed usłyszeniem pytania, gracze obstawiali stawki, maksymalnie va banque. Zawodnicy swoją odpowiedź w ciągu 30 sekund musieli napisać na ekranie monitora. Ci, którzy odpowiedzieli poprawnie (także w formie pytającej), zdobywali obstawioną stawkę. w przeciwnym wypadku ją tracili. Wygrywał zawodnik z najwyższym dorobkiem.

Zwycięzca miał prawo zachować całą wygraną z turnieju oraz wystąpić w kolejnym odcinku, maksymalnie trzy razy. Następnie trzykrotni zwycięzcy występowali w Turnieju Mistrzów, gdzie gra odbywała się systemem pucharowym.

Wygląd studia[edytuj | edytuj kod]

Studio, w którym realizowano nagrania, było dość małe. Scena była wycięta w kształt odwróconej litery L z doklejonym kwadratem, reszta podłoża była wypolerowana. W scenę wmontowane były serie żarówek świecących światłem ciągłym. Główne podświetlenie tła scenografii w zależności od rundy zmieniało kolor na jasnoniebieski (I runda) i krwistoczerwony (II i III runda). Po jednej stronie sceny wielka czarna rama z dwoma trójkątnymi wcięciami od wewnętrznej strony oraz wysuniętym do góry szpiczastym środkiem. Cała rama pokryta żarówkami. Wewnątrz ramy widoczny kawałek tła oraz podświetlany, posiadający ten sam krój jak w czołówce napis VA BANQUE, który potrafił zmieniać kolor podświetlenia na jasnoniebieski, krwistoczerwony i biały. Z drugiej strony sceny początkowo stała podobna rama, wewnątrz której umieszczono ekran składający się z 36 kineskopów, na którym wyświetlano hasła. Później zastąpiono go płaskim ekranem, a ramę usunięto zastępując ją jasnoniebieskim panelem z zawieszonymi małymi lampkami. Pomiędzy tymi dekoracjami został umieszczony szary panel z wyciętym otworem w kształcie klepsydry. Pulpity były szare, te dla zawodników posiadały maluteńki ekranik niewidoczny od frontu, zestaw kartek papieru i długopis. Od frontu można było zauważyć monitor wyświetlający imię zawodnika (a w III rundzie proponowane pytanie), otoczony świecącą na ciemnoróżowy kolor ramą. Wyżej był umieszczony mały wyświetlacz pokazujący ilość zgromadzonych pieniędzy. Na pulpicie prowadzącego w miejsce wyświetlacza umieszczono niebieską listwę z napisem VA BANQUE.

[edytuj | edytuj kod]

Logo teleturnieju stanowił obracający się biały ośmiościan foremny w kolorze białym połyskującym, na tle którego był wypisany charakterystyczną czcionką tytuł programu, w kolorze żółtym, spłaszczony na środku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Prowadzący program Kazimierz Kaczor żegnając się z widzami zawsze machał gestem tzw. victorią, oznaczającą zwycięstwo.
  • Do 2002 roku podczas zakończenia emisji odcinka podświetlenie ściany zmieniało kolor z czerwonego z powrotem na niebieski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]