Vagrant Story

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vagrant Story
Producent Square Co., Ltd.
Wydawca Square Co., Ltd.
Projektant Yasumi Matsuno
Scenarzysta Yasumi Matsuno
Kompozytor Hitoshi Sakimoto
Data wydania PlayStation
JP: 10 lutego 2000
Am.Płn.: 15 maja 2000
EU: 21 czerwca 2000

PlayStation Network
JP: 12 sierpnia 2009

Gatunek jRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: 11+
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation, PlayStation Network
Nośniki 1 CD

Vagrant Story (jap. ベイグラントストーリー Beiguranto Sutōrī?) – gra wydana przez firmę Square (obecnie Square Enix) w 2000 roku początkowo na konsolę PlayStation, następnie na platformy PlayStation 3 oraz PlayStation Portable[1]. Zespół odpowiedzialny za tworzenie gry to ludzie wcześniej związani z projektem Final Fantasy Tactics, a następnie pracujący nad Final Fantasy XII. Najważniejsze osoby to Yasumi Matsuno (producent, projektant grafiki), Akihiko Yoshida (projektant tła i grafiki), Hiroshi Minagawa (projektant grafiki) i Hitoshi Sakimoto (muzyka).

Miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Starożytne państwo, dotąd żyjące w pokoju. Lea Monde, stolica potężnego kraju, którego mieszkańcy przez 2000 lat pewnie stąpali po ziemi. Miasto jest otoczone mocnymi fortyfikacjami. Nad jego centrum góruje Wielka Katedra, która niesie ze sobą ducha dawnych mieszkańców krainy. Jednak długa i wspaniała historia ma tragiczne zakończenie. Wielkie trzęsienie ziemi rujnuje wiele domostw i grzebie ich mieszkańców. Ale życie powraca do miasta. Nadludzka moc drzemiąca w zakamarkach ponurych lochów wskrzesza przerażający pomiot. Stare, zapomniane uliczki i korytarze, zaczynają patrolować grupy żołnierzy, kiedy w starych, posępnych podziemiach legiony szkieletów i hordy bestii obejmują już warty. Żądne krwi upiory i demony opuszczają swoje groby, a żywe zbroje ostrzą swoją broń.

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Ashley Riot - członek elitarnej jednostki wojskowej, która zajmuje się wyszukiwaniem i niszczeniem wszelkiej przestępczości.
  • Callo Merlose - partnerka Ashleya, która należy do wywiadowczej jednostki VKP. Callo zajmuje się gromadzeniem informacji na temat zorganizowanej przestępczości w Valendii.
  • Sydney Losstarot jest przywódcą pradawnego wyznania Müllenkamp. Lider kultu zajmuje twierdzę Graylands, w której więzi członków rodziny księcia Bardorby.
  • Romeo Guildenstern - dowódca oddziału The Knights of the Cross, który został wysłany do zamku w celu zaprowadzenia porządku.
  • Jan Rosencrantz jest członkiem jednostki wojskowej Riskbreakers. Zostaje wysłany jako wsparcie dla agenta Riota.
  • John Hardin - prawa ręka przywódcy Müllenkamp, równie potężny jak Sydney, ale działający z dystansem.

Twórcy gry[edytuj | edytuj kod]

Tłumaczeniem gry na język angielski zajmował się Alexander O. Smith.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vagrant Story - PlayStation. IGN. [dostęp 2013-04-09].