Vai viegli būt jaunam?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vai viegli būt jaunam?
Gatunek film dokumentalny
Rok produkcji 1986
Data premiery kwiecień 1987
Kraj produkcji Łotwa
Język łotewski
rosyjski
Czas trwania 80 minut
Reżyseria Juris Podnijeks
Scenariusz Ābrams Kleckins
Jevgēnijs Margolins
Juris Podnijeks
Muzyka Mārtiņš Brauns
Scenografia Kalvis Zalmancis
Montaż Antra Cilinska
Dystrybucja Rīgas kinostudija, Jura Podnieka Studija

Vai viegli būt jaunam? (pol. Czy łatwo być młodym, ros. Легко ли быть молодым?) – łotewski film dokumentalny w reżyserii Jurisa Podnijeksa, który został nakręcony w 1986 roku, zaś jego premiera odbyła się w 1987 roku[1] podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Produkcja zawiera dialogi w języku łotewskim i rosyjskim i uznawana jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów ery radzieckiej.

W 2007 roku Studio Jurisa Podnijeksa wydało wznowioną wersję filmu, która została wzbogacona o wywiady przeprowadzone ze znajomymi reżysera.

Po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę, film doczekał się dwóch kontynuacji: Is It Easy to Be...? (łot. Vai viegli but...?) z 1998[2] oraz Is it Easy? z 2010 roku[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o młodych ludziach, którzy cierpią z powodu dorastania w społeczeństwie radzieckim poprzez konflikty z rodzicami i innymi ludźmi oraz protekcjonalne traktowanie ich przez nauczycieli w szkole. W filmie przedstawiono również licealistów szukających celu swojego życia, a także: młodą matkę obawiającą się o przyszłość swojej córki po katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu, młodego mężczyznę wyznającego Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny oraz młodych ludzi powracających z obowiązkowej służby wojskowej w trakcie radzieckiej interwencji w Afganistanie. Film rozpoczyna się fragmentem koncertu łotewskiego zespołu rockowego Pērkons, których występy zostały zakazane na terenie kraju[1].

Oddźwięk w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film miał ogromny oddźwięk w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W ciągu pierwszego roku po premierze, film obejrzało ok. 28 milionów widzów. Łotewska produkcja została zaprezentowana w 85 krajach na świecie.

W 1986 roku film uzyskał Łotewską Nagrodę Filmową za wygraną w kategorii Najlepszy film dokumentalny. W 1987 miał swoją światową premierę podczas 27. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie został wyróżniony Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI)[4]. W tym samym roku film został też zaprezentowany podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes[5], a także wygrał nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalnego[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Vai viegli būt jaunam? (1986) (ang.). W: IMDb [on-line]. www.imdb.com. [dostęp 2016-05-13].
  2. Vai viegli but...? (1997) (ang.). W: IMDb [on-line]. www.imdb.com. [dostęp 2016-05-13].
  3. Is It Easy...? After 20 Years (2010) (ang.). W: IMDb [on-line]. www.imdb.com. [dostęp 2016-05-13].
  4. Krakowski Festiwal Filmowy > Nagrody 1987 (pol.). www.krakowfilmfestival.pl. [dostęp 2016-05-13].
  5. LEGKO LI BYT'MOLODYM (ang.). www.festival-cannes.fr. [dostęp 2016-05-13].
  6. International Documentary Association > Awards for 1987 (ang.). W: IMDb [on-line]. www.imdb.com. [dostęp 2016-05-13].