Valdete Idrizi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Valdete Idrizi
Ilustracja
Valdete Idrizi i Condoleezza Rice, 2008
Data i miejsce urodzenia 29 października 1973
Mitrowica, Kosowo
Zawód, zajęcie działaczka społeczna

Valdete Idrizi (ur. 29 października 1973 w Mitrowicy) – albańska działaczka społeczna, mieszkająca w Kosowie. Za swoją działalność na rzecz pokoju i społeczeństwa obywatelskiego otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Valdete Idrizi etnicznie jest Albanką, urodziła się w Mitrowicy w północnej cześć Kosowa jako czwarte z ośmiorga dzieci. Jej ojciec był górnikiem i pracował w Trepçy, ośrodku górnictwa cynku, ołowiu oraz srebra, jednym z największych w byłej Jugosławii. Dorastała w etnicznie mieszanym środowisku reprezentującym różne kultury i religie. Różnorodność była stałym elementem w mieście, szkole i rodzinie[1].

Uczęszczana do szkoły podstawowej im. Hiwzi Sulejmana, przez wiele lat interesowała się amatorsko teatrem. Sytuacja w Mirowicy zmieniła się pod koniec lat 80., kiedy konflikty między Serbami i Albańczykami zaczęły narastać. Jej ojciec brał udział w strajkach górników, a potem uczestniczył w kampanii na rzecz pokoju, na czele której stał Anton Çeta. Idrizi swój dom straciła w 1999, w wyniku działań wojennych Serbów[1].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Valdete Idrizi założyła wieloetniczną organizację pozarządową Community Building Mitrovica (CBM), w celu działania na rzecz pokoju i budowania pozytywnych stosunków w zróżnicowanej społeczności w regionie Mitrowica. Od 2002 do 2008 była to jedyna organizacja w tym regionie, która zachęcała do pojednania i odbudowy stosunków między Albańczykami i Serbami. Od lutego 2003 CBM jest oficjalnie zarejestrowana zgodnie z rozporządzeniem UNMIK 1999/22 w sprawie rejestracji i działalności organizacji pozarządowych w Kosowie[2]. Dzięki swoim działaniom udało jej się zorganizować powrót niektórych Serbów do swoich domów w Kosowie, za co otrzymywała groźby śmierci od kosowskich albańskich bojowników. Organizacja sponsoruje ponad 200 projektów wieloetnicznych skierowanych do młodzieży, kobiet, mniejszości, osób przesiedlonych, a także w zakresu kultury i mediów[3]. CBM jest dobrze znana na Bałkanach Zachodnich, ponieważ jej zaangażowanie w niwelowanie podziałów między różnymi społecznościami rozciągają się poza Kosowo[4].

W grudniu 2011 została wybrana na stanowisko dyrektora zarządzającego CiviKos Platform – instytucji międzysektorowej mającej na celu stworzenie warunków sprzyjających współpracy sektora społeczeństwa obywatelskiego z władzami publicznymi. Idrizi jest także przewodniczącą TACSO Kosovo Local Advisory Group, lokalnego oddziału Technical Assistance for Civil Society Organisations (TACSO) instytucji działającej w ramach Civil Society Facility[5] mechanizmu Unii Europejskiej, który zapewnia wsparcie organizacjom społeczeństwa obywatelskiego (CSO) w tych krajach, które jeszcze nie są częścią UE[6]. W 2017 była kandydatką Demokratycznej Partii Kosowa na stanowisko burmistrza Mitrowicy[7].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2008 Idrizi otrzymała nagrodę International Women’s Courage Award przyznawaną przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych jako hołd za odwagę i przywództwo kobiet walczących o sprawiedliwość społeczną i prawa kobiet[3].

W 2009 otrzymała nagrodę Soroptimist Peace Prize przyznawaną od 2005 co dwa lata przez Soroptimist International of Europe, w celu uhonorowania osób lub organizacji zasługujących na szczególne uznanie za wybitne osiągnięcia w promowaniu pokoju w ich własnych społecznościach, a także wykraczających poza lokalne działania[8]. Organizacja ma specjalny status doradczy w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC)[9].

W 2016 Technical Assistance for Civil Society Organisations przyznała jej nagrodę TheWIFTS Peace Award za zaangażowanie w działania wielu organizacji i fundacji działających na rzecz pokoju w Kosowie[4].

Valdete Idrizi została uhonorowana tytułem Ambasadora Pokoju przez Universal Peace Federation (UPF), organizację powołaną przez Sun Myung Moona i jego żonę Hak Ja Han Moon[10]. Otrzymała również wiele wyróżnień i wyrazów uznania za swą działalność od organizacji młodzieżowych i społeczeństwa obywatelskiego w swojej społeczności[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Valdete Idrizi (ang.). Oral History Kosovo. [dostęp 2018-04-03].
 2. Community Building Mitrovica - About us (ang.). Community Building Mitrovica. [dostęp 2018-04-05].
 3. a b International Women of Courage Award Ceremony: 2008 (ang.). U.S. Department of State. [dostęp 2018-04-05].
 4. a b Valdete Idrizi Receives TheWIFTS Peace Award 2016 (ang.). TACSO. [dostęp 2018-04-05].
 5. Civil Society (ang.). European Commission. [dostęp 2018-04-05].
 6. What is TACSO? (ang.). TACSO. [dostęp 2018-04-05].
 7. Fehmi Ferati: Valdete Idrizi, kandidate e PDK-së për kryetare të Mitrovicës. Telegrafi. [dostęp 2018-04-04].
 8. Soroptimist Peace Prize (ang.). Soroptimist International of Europe. [dostęp 2018-04-05].
 9. Who are Soroptimists? (ang.). Soroptimist International of Europe. [dostęp 2018-04-05].
 10. About the Founders (ang.). Universal Peace Federation. [dostęp 2018-04-05].
 11. Valdete Idrizi - Kosovo The Peace Award (ang.). TheWIFTS. [dostęp 2018-04-05].