Valentin Oswald Ottendorfer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Valentin Oswald Ottendorfer (ur. 14 lutego 1826 w Svitavach, zm. 15 grudnia 1900 w Nowym Jorku) - czeski mecenas sztuki niemieckiej narodowości, twórca wielu budowli w Svitavach, w tym Domu Ottendorferów, mieszczącego obecnie Muzeum Esperanto.

Studiował w Pilźnie, Wiedniu i Pradze. Po rewolucji w 1848 musiał emigrować do USA, gdzie pracował w największym niemieckim czasopiśmie - New-Yorker Staats-Zeitung. W 1859 ożenił się z wdową po właścicielu drukarni - Anną. W 1892 ufundował w Svitavach największą nimieckojęzyczną bibliotekę na Morawach (22 tysiące woluminów) - Dom Ottendorferów. Była ona wzorcowa dla całego ówczesnego cesarstwa austro-węgierskiego. Wraz z małżonką ufundowali także bibliotekę i szpital w Nowym Jorku, z przeznaczeniem dla niemieckich imigrantów. Oba te obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków amerykańskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Międzynarodowy język ma swoje muzeum w Svitavach, w: Wiadomości turystyczne dla regionu Wschodnich Czech, lato 2009, Destinační společnost Východní Čechy, Pardubice, maj 2009, s.2.
  2. http://www.nypl.org/locations/ottendorfer