Valentin Triller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Valentin Triller
Data i miejsce urodzenia 1493
Góra
Pochodzenie niemieckie
Data i miejsce śmierci 1573
Niemcza
Gatunki muzyka poważna, muzyka renesansowa
Zawód kompozytor

Valentin Triller (ur. 1493 w Górze, niem. Guhrau – zm. 1573 w Niemczy) – niemiecki duchowny luterański działający na Dolnym Śląsku, kompozytor, autor muzyki i tekstów pieśni religijnych.

Przez większość życia pracował jako pastor na parafii w Niemczy, aktywnie jednak utrzymywał stosunki z Wrocławiem. Jako człowiek znający się na muzyce zbierał również śląskie melodie ludowe i zabytki muzyczne pochodzące z epoki średniowiecza.

W 1555 we Wrocławiu wydał zbiór Schlesisch Singebüchlein, zawierający oprócz własnych kompozycji utwory starsze, pochodzenia średniowiecznego. W 1559 wydał we Wrocławiu następny śpiewnik Ein christlich Singbuch, który zawiera 3-głosowe opracowania chóralne pieśni kościelnych, również o rodowodzie średniowiecznym. Jeden z zachowanych egzemplarzy tego śpiewnika nosi osobisty autograf księcia legnickiego, Jerzego Rudolfa, mecenasa sztuki i kompozytora.

Walentin Triller jest znany także jako autor dodanej 16. zwrotki do słynnej kolędy z tekstem autorstwa Marcina Lutra, znanej w polskim tłumaczeniu pod incipitem Jam z niebios zszedł (niem. Vom Himmel hoch).