Valentino (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Valentino)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Valentino S.p.A.
Valentino S.p.A.
Forma prawna Spółka akcyjna
Założyciel(e) Valentino Garavani
Data założenia 1960
Państwo  Włochy
Siedziba Rzym
Strona internetowa

Valentinodom mody założony w 1960 r. przez Valentino Garavaniego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy okazały dom mody został założony w Rzymie dzięki pomocy jego ojca. Kiedy interes nie rozwijał się zbyt dobrze ojciec wycofał się z interesu przez co firma niemal upadła. Wtedy pojawił się Giancarlo Giammetti który dzięki swojemu talentowi inwestycyjnemu doprowadził do rozkwitu firmy. Później stał się partnerem Valentino. Valentino miał już pozycje luksusowego projektanta mody i kilka dużych fabryk odzieżowych na które wydał wcześniej ogromne sumy, a teraz dzięki Giancarlo Giammetti mógł się nie martwić o finansową sferę firmy i zajął się tylko projektowaniem. Pod skrzydłami Giancarlo Valentino osiągnął międzynarodowy sukces.

Dojście do popularności[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy wielki sukces odniósł w 1962 r. we Florencji, jego pokaz w Pitti Palace został okrzyknięty rewelacją. Przez lata 60. budował swoją pozycje na rynku aż w 1967 r. dostał nagrodę Marcusa Neimana, która jest odpowiednikiem Oskara w świecie mody. Od tego momentu zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Już wtedy jego klientami były tak znane osoby jak Elizabeth Taylor czy Jacqueline Kennedy Onassis. Od początku lat 70. mieszkał w Nowym Jorku.

Sprzedaż spółki[edytuj | edytuj kod]

W 1998 r. Giancarlo i Valentino sprzedali spółkę za prawie 300 mln$ koncernowi HdP (Holding di Partecipazioni Industriali), której właścicielem jest główny akcjonariusz Fiata Gianni Agnelli. W 2002 r. HDP odsprzedała Valentino mediolańskiemu gigantowi z branży tekstylnej Marzotto za 210 mln$.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]