Valerie Plame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Valerie Plame

Valerie Plame Wilson (urodzona 19 kwietnia 1963) jest amerykańską agentką agencji CIA. Do 2003 była agentką tajną i nie miała jawnych powiązań z agencją. Jej tożsamość została ujawniona w artykule opublikowanym 14 lipca 2003 przez Roberta Novaka. W wyniku publikacji artykułu wybuchł skandal polityczny trwający do dzisiaj, potocznie zwany Sprawą Plame.

Zarzut nepotyzmu[edytuj | edytuj kod]

Przeciek nastąpić miał w celu zdyskredytowania męża Plame, Josepha C. Wilsona IV, dyplomaty i byłego ambasadora amerykańskiego w państwach afrykańskich. Joseph Wilson był w lutym 2002 roku wysłannikiem CIA do Nigru, gdzie badał sprawę rzekomego zakupu uranu przez reżim Saddama Husajna. Valerie Plame, wedle publikacji prasowych, które miały być inspirowane przez wysokich urzędników administracji prezydenta USA, była osobą mająca wpływ na decyzję o powierzeniu jej mężowi misji w Niamey, stolicy Nigru. Oskarżenie o nepotyzm miało podważyć wiarygodność Wilsona, który nie znalazł żadnych dowodów zakupu uranu przez Irak, o czym poinformował CIA, a co zostało zignorowane przez amerykańską administrację, zmierzającą do wojny z Irakiem. Bezpośrednio przed ujawnieniem nazwiska Valerie Plame, Wilson opublikował w dzienniku New York Times artykuł, w którym opisywał swą wizytę w Niamey i krytykował administrację za przekazywanie opinii publicznej fałszywych informacji.

Dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości[edytuj | edytuj kod]

Od końca 2003 roku trwa dochodzenie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, które ma ustalić, kto doprowadził do przecieku tożsamości Plame. Świadome ujawnienie tożsamości tajnego agenta jest przestępstwem w świetle amerykańskiego prawa. Prowadzący postępowanie specjalny prokurator Patrick Fitzgerald skierował już akt oskarżenia przeciw byłemu szefowi gabinetu wiceprezydenta Dicka Cheneya, Lewisowi "Scooterowi" Libby'emu, który miał być jednym z wysokich rangą urzędników, będących autorami przecieku nazwiska Plame do prasy.