Valiant Hearts: The Great War

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Valiant Hearts: The Great War
Producent Ubisoft Montpellier
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor Ubisoft GmbH
Reżyser Yoan Fanise, Herve Masseron, Paul Tumelaire
Scenarzysta Matt Entin, Ed Kuehnel
Kompozytor Yoan Fanise
Silnik UbiArt Framework
Data wydania 25 czerwca 2014
Gatunek przygodowo-logiczna
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI 12

ESRB T

Język angielski, francuski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, Android, iOS
Nośniki DVD, dystrybucja cyfrowa
Wymagania

Windows XP SP3 / Windows Vista SP2 / Windows 7 SP1 / Windows 8 z najnowszymi aktualizacjami

Kontrolery klawiatura lub gamepad
Strona internetowa

Valiant Hearts: The Great War – osadzona w czasach I wojny światowej francuska przygodowa gra akcji o rysunkowej, dwuwymiarowej oprawie graficznej. Za powstanie tytułu odpowiada studio Ubisoft Montpellier, mające na koncie między innymi dwuwymiarowe zręcznościówki Rayman Origins i Rayman Legends. Gra została wydana przez firmę Ubisoft 25 czerwca 2014.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła opowiada o czwórce ludzi, których losy splatają się w okopach frontu zachodniego. Mamy tu francuskiego farmera zmuszonego do służby w wojsku, amerykańskiego ochotnika szukającego prywatnej zemsty, belgijską sanitariuszkę, próbującą odszukać zaginionego ojca oraz niemieckiego piechura, którego rozdzielono z rodziną. Czynnikiem, który łączy wszystkie te postaci jest dobrotliwy pies, mający interesującą właściwość kierowania wydarzeń w życiu ludzi na właściwe tory oraz chęć jak najszybszego powrotu do normalnego życia. Opowieść toczy się na przestrzeni lat 1914-1918, a poszczególne etapy mają miejsce w różnych okresach chronologicznych. Przy tworzeniu fabuły inspirowano się autentycznymi listami żołnierzy pochodzących z czasów I wojny światowej.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Charakter rozgrywki jest w dużym stopniu uzależniony od sterowanej w danej chwili postaci. Gra posiada elementy zręcznościowe i sekwencje wymagające rozwiązywania zagadek logicznych. Zaimplementowano również elementy skradankowe i eksploracyjne.

Tworzenie gry[edytuj | edytuj kod]

Gra wykorzystuje silnik UbiArt Framework.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Eurogamer PC:8/10[1]
Gry-Online PC:8/10[2]
IGN PS4: 7,7/10[3]
Gamezilla PC: 7/10[4]
Gram. pl PC: 7/10[5]


Polscy krytycy oceniali grę od 7/10 do 8/10. W recenzjach pochwalano historię, narrację, zakończenie oraz oprawę graficzną, a krytykowano pewne schematy, elementy QTE i powtarzalność.

Łukasz Golabiowski z serwisu GryOnline.pl, stwierdził że „świetna, głęboka historia, pełna poświęceń i wyrzeczeń oraz fantastyczna oprawa audiowizualna czynią z niej produkcję nieomal obowiązkową, choć szereg uproszczeń oraz banalnych rozwiązań odrobinę psują ogólne wrażenie. Niemniej czas spędzony z tą produkcją mogę śmiało uznać za udany i choć tytuł nie jest przełomowy ani nie daje nam praktycznie żadnych powodów, aby po jednokrotnym ukończeniu ponownie go odpalać, to jestem pewny, że do Valiant Hearts będę wracał pamięcią jeszcze przez długi czas”.

Adam Bednarek z Gamezilli stwierdził, że „trudno ocenia się takie głupiomądre gry. Oparte na historii i klimacie, a jednocześnie z nieco niepasującym gameplay'em. Mimo że trochę narzekałem, to w Valiant Hearts: The Great War warto zagrać. Dla mimo wszystko ciekawej opowieści i przede wszystkim dla fantastycznej oprawy graficznej. To ruchomy, interaktywny film animowany. Niesamowita rzecz, która jest kolejnym dowodem na to, że Ubisoft ma perełkę, jaką jest silnik graficzny”.

Piotr Bajda z gram.pl napisał, że „Valiant Heart: The Great War to jedna z tych dziwnych gier, które sprawdziłyby się lepiej w innym medium, ale mimo wszystko jesteśmy dumni – jako gracze – mogąc pochwalić się taką perełką. Szkoda tylko, że to chwalenie się najlepsze efekty da przed kimś w języku gier wideo nieobytym. Zaprawiony w bojach gracz prawdopodobnie doceni walory fabularne Valiant Hearts jeszcze pełniej, jednak powracające uczucie deja vu musi zostawić niedosyt lub – co gorsza – niesmak. Niemniej warto niezależnie od stażu się Valiant Hearts: The Great War zainteresować. W jej przypadku określenie „gra, jakiej jeszcze nie było” jest czymś więcej niż tylko wyświechtanym frazesem”.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Gra zdobyła Nagrodę Brytyjskiej Akademii Gier Wideo w kategorii ,,Własność oryginalna”. Poza tym gra dostała The Game Awards w kategoriach „Najlepszy scenariusz” oraz „Games for Change”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Winkiel: Valiant Hearts: The Great War - Recenzja (pol.). 25/06/2014. [dostęp 2014-06-25].
  2. Łukasz Golabiowski: Recenzja gry Valiant Hearts - piękna i poruszająca opowieść z czasów I wojny światowej (pol.). 25/06/2014. [dostęp 2014-06-25].Sprawdź autora:1.
  3. Daniel Krupa: VALIANT HEARTS: THE GREAT WAR REVIEW (pol.). 24/06/2014. [dostęp 2014-06-24].Sprawdź autora:1.
  4. Adam Bednarek: Recenzja Valiant Hearts: The Great War (pol.). 4/07/2014. [dostęp 2014-07-04].Sprawdź autora:1.
  5. Piotr Bajda: Valiant Hearts: The Great War - recenzja (pol.). 30/06/2014. [dostęp 2014-06-30].Sprawdź autora:1.