Valinor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zespołu muzycznego. Zobacz też: Valinor – kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
Valinor
Rok założenia 1993
Pochodzenie Dębica, Polska
Gatunek melodic black metal
Aktywność od 1993
Wydawnictwo muzyczne Apocalypse Productions
Strona internetowa

Valinorpolski zespół muzyczny założony w 1993 roku w Dębicy, wykonujący muzykę z gatunku melodic black metal. Muzycy mają na swoim koncie dwa albumy studyjne, demo i split z deathmetalowym zespołem Dira Mortis.

Valinor powstał w styczniu 1993 roku z inicjatywy Sławomira Ciszka (wokal), Ernesta Garstki (gitara) i Andrzeja Trzaskusia (perkusja). Jeszcze w tym samym roku, z powodu rozbieżności poglądów muzycznych Sławomir Ciszek opuścił zespół, a jego miejsce zajął Sławomir Żabicki. Do zespołu dołączył również drugi gitarzysta Piotr Rucki, a następnie basista Rafał Rucki[1].

W lipcu 1997 roku zespół zarejestrował swój pierwszy materiał w sanockim studio Manek, który ukazał się tego samego roku w postaci płyty demo. Album zatytułowany Remembrance zawiera sześć autorskich utworów grupy[2].

W 1998 roku zespół rozpoczął nagrywanie kolejnej płyty z nowym wokalistą – Jakubem Głąbem. Debiutancki album It Is Night ukazał się w 2001 roku nakładem Apocalypse Productions i zawierał dziewięć utworów. Wkrótce po jego wydaniu z zespłu odeszli Andrzej Trzaskuś, Piotr Rucki oraz wokalista Jakub Głąb. Ich miejsce zajęli perkusista Jarosław Gurga, basista Robert Lipa i wokalista Dariusz Urban[3].

Na przełomie 2002 i 2003 roku muzycy podpisali kontrakt z warszawską wytwórnią Apocalypse Production, która w ramach współpracy wydała "Remembrance" w formie splitu z Dira Mortis oraz "It is night" w 2003 roku[3].

W pierwszej połowie 2006 roku zespół nagrywał materiał na drugi album w dębickim studio Chinook. W trakcie sesji nagraniowej muzycy zarejestrowali dziewięć utworów, które w tym samym roku ukazały się w postaci albumu Hidden Beauty[4].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wywiad Thrash'em All (1998) (pol.). Valinor. [dostęp 2013-04-06].
  2. Valinor - Remembrance (ang.). Encyclopaedia Metallum. [dostęp 2013-04-06].
  3. a b Valinor: Historia. Valinor. [dostęp 2013-04-06].
  4. Valinor – Hidden Beauty (ang.). Discogs. [dostęp 2013-04-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]