Valle del Cauca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Valle del Cauca
departament
Herb Flaga
Herb flaga Valle del Caucy
Państwo  Kolumbia
Siedziba Cali
Powierzchnia 22 140 km²
Populacja 
• liczba ludności

4 524 678
• gęstość 204 os./km²
Położenie na mapie Kolumbii
Położenie na mapie

Valle del Cauca – departament Kolumbii. Położony w zachodniej części kraju, nad brzegiem Oceanu Spokojnego, uważany za jeden z najważniejszych departamentów w Republice Kolumbii. Stolicą departamentu jest Cali.

Podstawowe dane[edytuj]

  • Populacja: 4 524 678
  • Obszar: 22 140 km²
  • Data założenia: 1909
  • Miasta: 42
  • Parki Narodowe: Farallones de Cali, Tatamá, Páramo de las Hermosas.

Geografia[edytuj]

Departament Valle del Cauca jest zlokalizowany w zachodniej części kraju, między 3° 05 a 5° 01 szerokości geograficznej północnej, 75° 42 i 77° 33 długości geograficznej zachodniej. Graniczy na północy z departamentami Risaralda i Quindío, na południu z departamentem Cauca, Tolima na wschodzie, i Oceanem Spokojnym na zachodzie. Dolina jest geograficznie ograniczona przez Centralne i Zachodnie Kordyliery i przecinana licznymi rzekami, które spływają do Cauca.

Gospodarka[edytuj]

Główną gałęzią gospodarki departamentu jest rolnictwo. Uprawiane są tu: trzcina cukrowa, bawełna, soja i sorgo oraz – na terenach górskich – kawa. Departament znany jest z przemysłu cukrowniczego, który dostarcza cukru na rynek dla reszty kraju oraz krajów ościennych.

Miasta[edytuj]

Alcalá, Andalucía, Ansermanuevo, Argelia, Bolívar, Buenaventura, Buga, Bugalagrande, Caicedonia, Cali, Candelaria, Cartago, Dagua, Darién (Calima), El Aguila, El Cairo, El Cerrito, El Dovio, Florida, Ginebra, Guacari, Jamundí, La Cumbre, La Unión, La Victoria, Obando, Palmira, Pradera, Restrepo, Riofrio, Roldanillo, San Pedro, Sevilla, Toro, Trujillo, Tuluá, Ulloa, Versalles, Vijes, Yotoco, Yumbo, Zarzal