Valle del Cauca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Valle del Cauca
departament
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Kolumbia

Siedziba

Cali

Powierzchnia

22 140 km²

Populacja 
• liczba ludności


4 524 678

• gęstość

204 os./km²

Położenie na mapie Kolumbii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Valle del Cauca – departament Kolumbii. Położony w zachodniej części kraju, nad brzegiem Oceanu Spokojnego, uważany za jeden z najważniejszych departamentów w Republice Kolumbii. Stolicą departamentu jest Cali. Nazwa pochodzi od doliny rzeki Cauca.

Podstawowe dane[edytuj | edytuj kod]

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Departament Valle del Cauca jest zlokalizowany w zachodniej części kraju, między 3° 05′ a 5° 01′ szerokości geograficznej północnej, 75° 42′ i 77° 33′ długości geograficznej zachodniej. Graniczy na północy z departamentami Risaralda i Quindío, na południu z departamentem Cauca, Tolima na wschodzie, i Oceanem Spokojnym na zachodzie. Dolina jest geograficznie ograniczona przez Środkową i Zachodnią Kordylierę i przecinana licznymi rzekami, które spływają do rzeki Cauca.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Główną gałęzią gospodarki departamentu jest rolnictwo. Uprawiane są tu: trzcina cukrowa, bawełna, soja i sorgo oraz – na terenach górskich – kawa. Departament znany jest z przemysłu cukrowniczego, który dostarcza cukru na rynek dla reszty kraju oraz krajów ościennych.

Miasta[edytuj | edytuj kod]

Alcalá, Andalucía, Ansermanuevo, Argelia, Bolívar, Buenaventura, Buga, Bugalagrande, Caicedonia, Cali, Candelaria, Cartago, Dagua, El Águila, El Cairo, El Cerrito, El Dovio, Florida, Ginebra, Guacarí, Jamundí, La Cumbre, La Unión, La Victoria, Obando, Palmira, Pradera, Restrepo, Riofrío, Roldanillo, San Pedro, Sevilla, Toro, Trujillo, Tuluá, Ulloa, Versalles, Vijes, Yotoco, Yumbo, Zarzal