Vampire Hunter D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vampire Hunter D
jap. 吸血鬼ハンターD
(Banpaia hantā D)
Gatunekhorror, akcja
Powieść ilustrowana
AutorHideyuki Kikuchi
ArtystaYoshitaka Amano
WydawcaAsahi Sonorama
Wydawana1983
Liczba tomów32
OVA
ReżyserToyoo Ashida
ScenariuszYasushi Hirano
StudioAsahi Productions
Liczba odcinków1
Data wydania1985
Czas trwania80 min.
Film animowany
Vampire Hunter D: Żądza krwi
ReżyserYoshiaki Kawajiri
ScenariuszYoshiaki Kawajiri
MuzykaMarco d'Ambrosio
Wydany2000
Czas trwania102 min.

Vampire Hunter D (jap. 吸血鬼ハンターD Banpaia hantā D, pol. D, łowca wampirów) – seria graficznych opowiadań fantastycznych autorstwa Hideyukiego Kikuchiego opowiadająca o losach półwampira imieniem D. Pierwsza powieść pojawiła się w roku 1983 i doczekała się dziewiętnastu kontynuacji. Poza tym pojawiły się także opowiadania rozwijające najważniejsze wątki i dwa anime (każde na podstawie osobnej powieści), zapowiedziano także mangę.

Anime[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie powieści Kikuchiego powstały dwa filmy. Obydwa prezentują podobną fabułę: córka zamożnego człowieka została porwana przez wampira. D zostaje wynajęty, aby odnaleźć i go zabić oraz sprowadzić dziewczynę do domu – żywą lub martwą.

Pierwszy film, powstały w 1985 roku, to osiemdziesięciominutowe OAV. Drugi film, powstał w 2000 roku przy współpracy z Amerykanami Vampire Hunter D: Żądza krwi.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

D[edytuj | edytuj kod]

D jest członkiem rodu dhampirów (skrzyżowaniem człowieka z wampirem), synem króla wampirów i śmiertelnej kobiety, nienawidzi jednak swojej wampirzej natury i zostaje łowcą, likwidując na zlecenie kolejne wampiry. Ponieważ tylko w połowie jest wampirem, może przebywać na otwartym słońcu, jednakże zbyt długie oddziaływanie promieni słonecznych może doprowadzić do jego śmierci. Zaniechał żywienia się ludzką krwią, jednak ciągle odczuwa głód krwi, który często daje o sobie znać. Na lewej dłoni D znajduje się pasożyt – stworzenie potrafiące mówić, obdarzone magiczną mocą, często wyciągające głównego bohatera z różnych opresji.

D jest dhampirem, jednak ze względu na błędny przekład z języka japońskiego uczyniono z niego istotę zwaną dunpealem (czyt. danpil). Z racji ograniczonego alfabetu słowo dhampir przybrało w nowelach Kikuchiego formę danpiru, co przy przekładzie na język angielski starano oddać się fonetycznie, zamieniając przy okazji r na l (jako że w katakanie i hiraganie nie występuje litera l, zastępuje ją r).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]