Vampire Princess Miyu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vampire Princess Miyu
吸血姫美夕
(Vanpaia Miyu)
Gatunek horror, dramat
Manga
Autor Toshiki Hirano
Artysta Narumi Kakinouchi
Wydawca Akita Shoten
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Odbiorcy shōjo
Drukowana w Horror Comics
Wydawana 19882002
Liczba tomów 10
OVA
Reżyser Toshiki Hirano
Studio AIC
Pony Canyon
Liczba odcinków 4
Data wydania 21 lipca 1988 – 21 kwietnia 1989
Telewizyjny serial anime
Reżyser Toshiki Hirano
Studio AIC
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Polska Hyper
Premierowa emisja 6 października 199730 marca 1998
Liczba odcinków 26

Vampire Princess Miyu (jap. 吸血姫美夕 Vanpaia Miyu?)shōjo manga napisana przez Toshiki Hirano i ilustrowana przez Narumi Kakinouchi. Na podstawie mangi powstała seria OVA oraz 26-odcinkowy serial anime.

W Polsce magna została wydana nakładem wydawnictwa Japonica Polonica Fantastica, natomiast serial anime emitowany był na kanale Hyper od 5 kwietnia 2003 roku[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Anime opowiada o wampirzycy Miyu, która została wybrana, aby strzec ludzi przez zbłąkanymi demonami – Shinma. U jej boku stoją zawsze lojalny, zbiegły Shinma Larva (lub Lava). Czasami także może liczyć na Reihę – władającą wiatrem oraz zimnem (a dokładniej lodem) i Shinę, zbiegłego shinmę pod postacią małego króliczka. W serii OVA (składającej się z czterech odcinków) Miyu jest ścigana przez egzorcystkę, która chce jej przeszkodzić, bo nie zna jej prawdziwej misji. Seria TV składa się z 26 odcinków. Opowiada o losach Strażniczki Miyu w nowym mieście i tajemnicy związanej z jedną z jej przyjaciółek. W serii pojawia się kilka nowych postaci – obok Lavy, Shiny, Reihy i Matsukaze występują trzy koleżanki Miyu: Chisato, Yukari i Hisae. Dowiadujemy się również więcej o przeszłości głównych bohaterów. Muzykę skomponował Kenji Kawai.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga składa się z 10 tomów wydanych w języku polskim przez J. P. Fantastica. Opowiada o podróży Miyu przez Japonię, która zajmuje się w polowaniem na zbiegłych Shinmów. Jej pierwotna nazwa to „New Vampire Princess Miyu”. Oprócz tego są także opowieści o Shinmach zachodu (Shin Vampire Miyu): 1. The Shinma Menace 2. The Western Shinma Strike Back 3. The Shinma Wars 4. The Return of Miyu 5. The Wrath of Miyu. Nie są one dostępne w języku polskim.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Miyu Yamano (wampirza księżniczka) - Główna bohaterka władająca ogniem. Wyznaczona jako strażniczka nad shinmami. Straciła w dzieciństwie rodziców. Lubi grać na flecie poprzecznym. Żywi się ludzką krwią. Jest nieśmiertelna. Nie działają na nią ani czosnek, ani światło, ani krucyfiksy.
  • Larva - Przyjaciel i towarzysz Miyu. Ubrany w Czarny płaszcz, nosi maskę. Jest zbiegłym shinmą. Posiada ostre szpony, którymi posługuje się niczym szablą.
  • Shina - Różowy stworek płci żeńskiej podobny do królika. Przyjaciółka Miyu i Larvy. Również zbiegła shinma. Posiada oko odzwierciedlające prawdę.
  • Reiha - Posiada moc śniegu i lodu. Jest bardzo zarozumiała i pewna siebie, czym często doprowadza Miyu do szału.
  • Matsukaze - Towarzysz Reihy, który jest wielkości lalki (za którą jest często uważany). Reiha nosi go zazwyczaj na rękach. Wychwala i kocha Reihę nad życie.
  • Kiki - Służąca Reihy o miłym usposobieniu. Nie walczy.
  • Yofa - Shinma z Chin. Wraz ze swymi sługami uprowadziła Reihę, by ta uwolniła jej matkę zamrożoną przez matkę Reihy w czasie wojny pomiędzy chińskimi i japońskimi shinmami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Vampire Princess Miyu" w TV! (pol.). [dostęp 2017-08-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]