Vandenberg Air Force Base

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vandenberg AFB
ilustracja
Herb bazy
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Rodzaj bazy * baza rakietowa
* kosmodrom
* centrum testowe
Historia
Używana od 1941
Dane taktyczne
Stacjonujące jednostki 30 Skrzydło Kosmiczne
Bazująca broń Ground Based Interceptor
Użytkownicy
US Air Force
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Vandenberg AFB”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Vandenberg AFB”
34,7379°N 120,5374°W/34,737890 -120,537437

Vandenberg Air Force Base – baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, USA. Baza stanowi centralny kosmodrom amerykańskich sił powietrznych, rezerwowy kosmodrom NASA oraz siedzibę dowództwa 30 Skrzydła Sił Kosmicznych USAF (30th Space Wing).

Pierwotnie, baza nosiła nazwę Cooke AFB, jednakże 4 października 1958 roku została przemianowana na cześć generała Hoyta Vandenberga – drugiego w kolejności dowódcy amerykańskich sił powietrznych.

Centrum testowe[edytuj | edytuj kod]

Baza Vandenberg od swych początków służyła jako centrum testowe w różnorakich programach militarnych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Najważniejszymi z tych programów były programy testowe pocisków balistycznych, transportowych rakiet nośnych oraz systemu Ballistic Missile Defense.

Nuklearne Odstraszanie[edytuj | edytuj kod]

Vandenberg AFB jest amerykańskim centrum testowym (choć nie jedynym) strategicznych międzykontynentalnych pocisków balistycznych, w tym Trident I C-4, Minuteman III i Peacekeeper. 16 grudnia 1958 r. z przemianowanej już tymczasem bazy Vandenberg wystartował pierwszy pocisk balistyczny Thor klasy IRBM.

Program antybalistyczny[edytuj | edytuj kod]

Testy systemów antybalistycznych rozpoczęły się w bazie Vandenberg w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. Centrum to służy w tym zakresie zarówno jako pole startowe odpalanych w kierunku Atolu Kwajalein balistycznych pocisków celów, jak też jako pole startowe pocisków antybalistycznych przeciwko celom balistycznym odpalanym z bazy Kodjak.

Siły strategiczne[edytuj | edytuj kod]

W latach pięćdziesiątych XX wieku w ówczesnej bazie Cooke AFB aktywowano 704 Rakietowe Skrzydło Strategiczne (704th Strategic Missile Wing) wyposażone w strategiczne pociski międzykontynentalne Atlas, w tym samym czasie przeniesiono tu 1 Dywizję Rakietową (1st Missile Division) z Los Angeles.

W 1961 roku na wyposażenie Vandenberg AFB wszedł pocisk ICBM Titan I. Bardziej zaawansowana wersja tego pocisku – bazujący w silosie, posiadający w całości inercyjny system naprowadzania Titan II, był w tym czasie w fazie rozwojowej.

Kosmodrom[edytuj | edytuj kod]

Baza Sił Powietrznych Vandenberg jest podstawowym kosmodromem Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, jednakże spełnia również funkcje kosmodromu dla komercyjnych pojazdów kosmicznych. Szczególną zaletą tego kosmodromu są doskonałe warunki wychodzenia na orbitę polarną, co czyni ją szczególnie przydatną dla wynoszenia w przestrzeń kosmiczną wojskowych i cywilnych satelitów. 28 lutego 1959 r. z kosmodromu wystartował pierwszy na świecie satelita orbity polarnej Discoverer 1. Satelita musiał zostać wystrzelony przez Siły Powietrzne, jednak przylądek Canaveral nie był dobrym miejscem, ponieważ Discoverery miały latać po orbicie biegunowej. Rakieta po starcie musi kierować się na północ lub na południe. W przypadku Canaveral obydwa te kierunki stanowiły zagrożenie dla zamieszkanych terenów. W tym czasie Pentagon budował w Kalifornii nowy ośrodek. W kierunku południowy znajdował się ocean. Nowa baza pozwalała także na większe zachowanie tajemnicy niż Canaveral (turyści nie mają wstępu na teren bazy wojskowej). Wprawdzie przebiegała tam linia kolejowa, ale można przeprowadzać starty o godzinie, o której nie przejeżdżał żaden pociąg[1].

Ballistic Missile Defense[edytuj | edytuj kod]

Baza Vandenberg AFB jest jedną z baz systemu Ground-Based Midcourse Defense, będącego częścią szerszego systemu obrony antybalistycznej USA. W niej stacjonują pociski Ground Based Interceptor, oraz jest ulokowany mobilny radar pracujący w paśmie X Forward Based X-Band Radars (FBXB). Obecnie (2008) w bazie znajdują się 4 trzystopniowe pociski GBI, w 2007 roku było ich 2, a w 2012 r. ma być zlokalizowanych 40 tych antyrakiet[2]. Docelowo jednak w bazie będzie 125 umieszczonych pocisków antybalistycznych GBI[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. T.A. Heppenheimer: Podbój Kosmosu. Tajne epizody amerykańskich i radzieckich programów kosmicznych. Warszawa: Wydawnictwo Amber Sp. z o.o., 1999, s. 172. ISBN 83-7169-852-6.
  2. Biuletyn Sejmowy – Dyskusja polskich polityków z generałem Henrym Oberingiem III
  3. Alaska Missile Defense Early Bird
  4. W pierwotnej wersji planowano rozmieścić do 2015 r. 125 GBI w bazie Grand Forks w Północnej Dakocie, jednak później zmieniono plany i zastąpiono Grand Forks na Vandenberg AFB, a rozmieszczenie 125 pocisków GBI rozłożono na dłuższy czas.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]