Vandread

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vandread
jap. ヴァンドレッド
Gatunekprzygodowy, romans, komedia, Mecha, science fiction, ecchi, harem,
Telewizyjny serial anime
ReżyserTakeshi Mori
StudioGONZO
Stacja telewizyjnaJaponia WOWOW
Stany Zjednoczone Encore WAM
FilipinyMalezjaSingapurIndonezjaBrunei AXN
Filipiny Hero TV
Polska Canal+
Premierowa emisja3 października 200026 grudnia 2000
Liczba odcinków13
Telewizyjny serial anime
Vandread: The Second Stage
ReżyserTakeshi Mori
StudioGONZO
Stacja telewizyjnaJaponia Animax
Stany Zjednoczone Encore WAM
FilipinyMalezjaSingapurIndonezjaBrunei AXN
Premierowa emisja5 października 200128 grudnia 2001
Liczba odcinków13

Vandread (jap. ヴァンドレッド Vandoreddo)anime science fiction opierające się na walce mechów, statków kosmicznych oraz dużej dawce humoru. Jest to także opowieść o stosunkach między kobietami a mężczyznami, zwalczaniu własnych słabości, przyjaźni oraz dorastaniu emocjonalnym. Można znaleźć także wątek miłosny rozwijający się w miarę postępu wydarzeń.

Zbudowana jest z dwóch trzynastoodcinkowych serii (1st Stage oraz 2nd Stage). Oraz dwóch odcinków OAV będących recapem obu serii (Taidouchen oraz Gekitouchen).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Daleko w przyszłości od paru pokoleń toczy się zacięta bitwa pomiędzy dwiema planetami. Jedna o nazwie Tarak jest zamieszkiwana przez mężczyzn a druga o nazwie Mejere przez kobiety. Kampania propagandowa przywódców obu nacji doprowadziła do eskalacji wymiaru zagrożenia ze strony przeciwnej płci, w oczach zwykłych mieszkańców i żołnierzy obu planet. Płeć przeciwna jest przedstawiana jako potwory jedzące wnętrzności swoich przeciwników! W samo serce działań wojennych dostaje się pewien impulsywny młodzieniec, znajdujący się na nowo odrestaurowanym statku wojennym „Ikazuki”. Hibiki Tokai znalazł się tam przez swoją lekkomyślność i musiał ciężko to odpokutować. Na frachtowiec Imperium Tarak zostaje przypuszczony atak przez grupę kobiet piratów. Statek szybko przechodzi w ich ręce na co nie może zgodzić się dowódca tarakiańskiej floty który postanawia go zniszczyć. W momencie gdy torpedy miały zniszczyć frachtowiec, tajemnicze źródło jego zasilania uaktywniło się i przetransportowało flotę kobiet razem z Ikazukim i trzema mężczyznami na pokładzie, gdzieś daleko w głąb galaktyki. Teraz obie strony muszą połączyć swoje siły w walce o przetrwanie z nowym przeciwnikiem i odnaleźć drogę do domu. Podczas ich podróży, odkrywają jednak pewną straszliwą prawdę która odmieni stosunki pomiędzy dwiema stronami. Jaką rolę ma w tym źródło zasilania „Pexis”?

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Hibiki Tokai – ma ok. 16 lat, został on wychowany przez osobę z pierwszej generacji, którą nazywa "dziadkiem". Poszukuje on celu swego życia po tym, jak Pexis się z nim skontaktował pierwszy raz. Jest porywczy i daje się ponieść emocjom (szczególnie denerwuje go Dita, na którą to zwykle krzyczy). Pilotuje on Vanguard'a - Bangata'ę ulepszonego przez Pexis. Na końcu drugiej serii, okazuje się, że jest on z pierwszej generacji, a jego rodzicami są przywódca Tarraku (potocznie Dziadek) i przywódcy Mejele (potocznie Babcia). Był zahibernowany i przebudził się, 14 lat, przed wydarzeniami z anime.
 • Dita – ma ok. 16 lat, jest fanką UFO. Przy pierwszym spotkaniu z Hibikim, sądzi że jest on obcym, ponieważ nigdy wcześniej nie widziała mężczyzny, więc mówi mu "Obcy-san". Jest nim mówiąc krótko zafascynowana co budzi w niej później głębsze uczucie, więc pragnie być z nim zawsze i wszędzie, ukazane jest to wtedy, gdy Misty całuje Hibikiego lub gdy ta karmi go kanapkami, co wywołuje u niej zazdrość. Pilotuje on Dred'a ulepszonego przez Pexis.
 • Meia – lider pilotów dread'ów, jest twarda i nieustępliwa, uważa mężczyzn za wrogów, jednak kiedy Hibiki ratuje jej życie (z czego nie jest zadowolona) zmienia zdanie. Ma za sobą tragiczną przeszłość, a przestrogą która jej o tym przypomina jest coś w rodzaju ozdoby na głowie(był to prezent od jej ohma'y dla jej fama'y, ale wzięła to bo uważała że lepiej w tym wygląda). Pilotuje ona dread'a ulepszonego przez Pexis.
 • Jura – jest to długowłosa blondynka, która myśli tylko o sobie, chce zawsze błyszczeć, gdy dowiaduje się że kobiety i mężczyźni żyli kiedyś razem, zapragnęła mieć dziecko z mężczyzną. Pilotuje ona dread'a ulepszonego przez Pexis.
 • Barnetto – pilot dreada, jest silna ale i impulsywna, lubi broń starego typu (czyli takie jakich my używamy teraz), ma ich pokaźną kolekcję jak CKM lub pistolet Coliko. Po rzekomej śmierci Gaskogne, przejmuje dowodzenie nad grupą wspomagającą pilotów Nirvany.
 • Szef piratów pani Maguno – jest starsza kobieta obdarzona wielką wiedzą, założyła ona piracki interes po tym jak straciła dom, należy ona do pierwszej generacji i mówi ona do dziadka Hibikiego "wujku Jin", co może znaczyć że ona i Hibiki mogą być rodzeństwem ponieważ Jin mówi do Dziadka "bracie".
 • BC – jest zastępcą dowódcy na statku, ma sporą wiedzę o mężczyznach. Bart jest w niej zakochany. Pod koniec "second stage" dowiadujemy się, że w rzeczywistości jest mężczyzną, który był szpiegiem w szeregach kobiet. To ona wymyśla nazwę dla połączonych statków.
 • Bart – pilot "Nirvany" z przypadku (zostaje wybrany z przypadku przez Pexis), na początku jest mocny tylko w gębie. W "second stage" chcąc chronić planetę na której przebywała jego chora dopiero co poznana przyjaciółka 10-letnia Shirley - jak to powiedział Hibiki - pokazuje swoją męskości i uruchamia po raz pierwszy uzbrojenie "Nirwany".

Jednostki powstałe przez aktywacje Pexis[edytuj | edytuj kod]

Po połączeniu statków tworzących Nirwanę, uleprzeniu uległy także vanguard Hibikiego i dready Dita'y, Meia'i i Jura'y. Polega to na tym że vanguard i jeden z deadów się łączą tworząc potężnego Vandreada. Nazwa vandreada, mówi nam z czyim dreadem połączył się vanguard Hibikiego.

 • Nirvana – powstaje z połączenia Ikazuchi i statku piratek. Może strzelać pociskami, które wymijają sojuszników i atakują tylko wroga.
 • Vandread Dita – wielki niebieski robot, posiadający dużą siłę ognia. Strzela z wielkich działo- silników, mogą one służyć też jako broń do walki w zwarciu, ostrza na ramionach lub lanca.
 • Vandread Meia – wyglądem przypomina białego sokoła, jego atutem jest wielka prędkość.
 • Vandread Jura – wyglądem przypomina czerwonego kraba, posiada potężne pole siłowe trudne do pokonania, może nim ochornić nawet całą planetę, pole to też zostało wykorzystane do utrzymania atmosfery na planecie.
 • Super Vandread – powstaje on z połączenia Vanguarda, trzech Dreadów i Pyoro. Jest to, wielki biały robot posiadający możliwości trzech Vandread'ów (oczywiście odpowiednio potężniejsze). Posiada do tego miecz, który tworzy z własnego Pexis, wyjmując go z ramienia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]