Vangelis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vangelis
Ilustracja
Vangelis na premierze filmu El Greco, 2007
Imię i nazwisko Ewangelos Odiseas Papatanasiu
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1943
Agria k. Wolos
Instrumenty pianino, syntezator, instrument klawiszowy, organy Hammonda, gitara basowa, perkusja
Gatunki muzyka instrumentalna, muzyka elektroniczna, muzyka filmowa, new age, muzyka poważna, rock progresywny
Zawód kompozytor, muzyk, producent, aranżer
Aktywność od 1961
Wytwórnie płytowe RCA Records, Atlantic Records, Sony Music, Warner Music Group, Polydor Records
Powiązania Forminx, Aphrodite's Child, Jon and Vangelis
Współpracownicy
Jon Anderson
Demis Roussos
Irene Papas
Milva
Strona internetowa

Vangelis (właściwie Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου, Ewangelos Odiseas Papatanasiu, ur. 29 marca 1943[1]) – grecki twórca muzyki elektronicznej i muzyki filmowej. Charakterystyczną cechą muzyki artysty jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych.

Życiorys[edytuj]

Okres młodzieńczy[edytuj]

Vangelis urodził się 29 marca 1943 roku w Agrii koło Wolos, w Grecji. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat, a już w wieku 6 lat miał swój pierwszy publiczny występ, na którym prezentował własne kompozycje. Vangelis był w dużej części samoukiem – odmawiał pobierania lekcji gry na pianinie, a w ciągu swojej kariery nie zdobył formalnej wiedzy na temat notacji muzycznej. Uczył się muzyki poważnej, malarstwa i reżyserii filmowej na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach.

We wczesnych latach sześćdziesiątych założył grupę Forminx, która stała się w Grecji bardzo popularna. W 1968 roku pod wpływem zamieszek studenckich w Grecji przeniósł się do Paryża, gdzie założył wraz z Demisem Roussosem i Loukasem Siderasem zespół Aphrodite's Child (Dziecko Afrodyty). Grupa została rozwiązana w 1972 roku.

Początek kariery solowej[edytuj]

Twórczość solową Vangelis rozpoczął pisząc muzykę do dwóch filmów Frederica Rossifa w 1973 roku. Pierwszym oficjalnym solowym albumem Vangelisa był Earth z 1974 roku. W tym okresie Vangelis odbywał też próby z zespołem Yes, do którego jednak nie dołączył. Zaprzyjaźnił się jednak z Jonem Andersonem, wokalistą zespołu, z którym później wielokrotnie współpracował.

Po przeprowadzce do Londynu Vangelis podpisał kontrakt z RCA Records, założył własne studio (Nemo Studios) i rozpoczął nagrywanie własnych albumów elektronicznych. Razem z Jonem Andersonem wydał w latach 80. i 90. kilka albumów jako Jon & Vangelis.

Muzyka filmowa i sukces komercyjny[edytuj]

W 1982 roku Vangelis dostał Oscara za muzykę do filmu „Rydwany ognia”. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Ridleyem Scottem, co zaowocowało stworzeniem muzyki do filmów „Łowca androidów” i „1492. Wyprawa do raju”. Vangelis jest również autorem muzyki do wielu filmów dokumentalnych Jacques'a Cousteau. W 1992 roku Francja uhonorowała go Orderem Sztuki i Literatury.

Wydana w 2001 roku Mythodea (pierwotnie napisana w roku 1993) została użyta przez NASA jako motyw marsjańskich misji kosmicznych. W roku 2004 został autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Aleksander”. Jest także twórcą hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

Twórczość Vangelisa[edytuj]

Solowe płyty studyjne[edytuj]

Opublikowane płyty z muzyką filmową[edytuj]

Kompilacje solowe[edytuj]

Albumy nagrane z Aphrodite's Child[edytuj]

Albumy nagrane w duecie jako Jon and Vangelis[edytuj]

Albumy nieoficjalne[edytuj]

Obydwa albumy to nagrania jam session z 1971 roku, wydane nielegalnie, bez wiedzy i zgody Vangelisa[2]. Dobór i układ nagrań oraz ich tytuły są własną inwencją wydawcy albumów.

  • 1995 Themes II (składanka)

Współpraca[edytuj]

Ważniejsza filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. Vangelis | AllMusic
  2. „Spin”, Volume One Number Two, June 1985, s. 49.
  3. the growing bin: Vangelis - The Tegos Tapes

Linki zewnętrzne[edytuj]