Vangelis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vangelis
Ilustracja
Vangelis (2012)
Imię i nazwisko

Ewangelos Odiseas Papatanasiu

Data i miejsce urodzenia

29 marca 1943
Agria k. Wolos

Data i miejsce śmierci

17 maja 2022
Paryż

Instrumenty

pianino, syntezator, instrument klawiszowy, organy Hammonda, gitara basowa, perkusja

Gatunki

muzyka instrumentalna, muzyka elektroniczna, muzyka filmowa, new age, muzyka poważna, rock progresywny

Zawód

kompozytor, producent, aranżer

Aktywność

od 1961

Wydawnictwo

RCA Records, Atlantic Records, Sony Music, Warner Music Group, Polydor Records

Powiązania

Forminx, Aphrodite’s Child, Jon and Vangelis

Współpracownicy
Jon Anderson
Demis Roussos
Irene Papas
Milva
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Vangelis (gr. Βαγγέλης), właśc. Ewangelos Odiseas Papathanasiu (gr. Ευάγγελος Οδυσσέας Παπαθανασίου; ur. 29 marca 1943 w Agrii koło Wolos[1], zm. 17 maja 2022 w Paryżu[2]) – grecki kompozytor muzyki elektronicznej i filmowej. Charakterystyczną cechą jego muzyki jest bogate brzmienie instrumentów elektronicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Okres młodzieńczy[edytuj | edytuj kod]

Vangelis urodził się 29 marca 1943 roku w Agrii koło Wolos, w Grecji. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 4 lat, a już w wieku 6 lat miał swój pierwszy publiczny występ, na którym prezentował własne kompozycje. Vangelis był w dużej części samoukiem – odmawiał pobierania lekcji gry na pianinie, a w ciągu swojej kariery nie zdobył formalnej wiedzy na temat notacji muzycznej. Uczył się muzyki poważnej, malarstwa i reżyserii filmowej na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach.

We wczesnych latach sześćdziesiątych założył grupę Forminx, która stała się w Grecji bardzo popularna. W 1968 roku pod wpływem zamieszek studenckich w Grecji przeniósł się do Paryża, gdzie założył wraz z Demisem Roussosem i Loukasem Siderasem zespół Aphrodite’s Child (Dziecko Afrodyty). Grupa została rozwiązana w 1972 roku.

Początek kariery solowej[edytuj | edytuj kod]

Twórczość solową Vangelis rozpoczął pisząc muzykę do dwóch filmów Frederica Rossifa w 1973 roku. Pierwszym oficjalnym solowym albumem Vangelisa był Earth z 1974 roku. W tym okresie Vangelis odbywał też próby z zespołem Yes, do którego jednak nie dołączył. Zaprzyjaźnił się jednak z Jonem Andersonem, wokalistą zespołu, z którym później wielokrotnie współpracował.

Po przeprowadzce do Londynu Vangelis podpisał kontrakt z RCA Records, założył własne studio (Nemo Studios) i rozpoczął nagrywanie własnych albumów elektronicznych. Razem z Jonem Andersonem wydał w latach 80. i 90. kilka albumów jako Jon & Vangelis.

Muzyka filmowa i sukces komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Vangelis na premierze filmu El Greco (2007).

W 1982 roku Vangelis dostał Oscara za muzykę do filmu Rydwany ognia. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Ridleyem Scottem, co zaowocowało stworzeniem muzyki do filmów Łowca androidów i 1492. Wyprawa do raju. Vangelis jest również autorem muzyki do wielu filmów dokumentalnych Jacques’a Cousteau.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 44. MFF w Cannes (1991). W 1992 Francja uhonorowała go Orderem Sztuki i Literatury.

Wydana w 2001 roku Mythodea (pierwotnie napisana w roku 1993) została użyta przez NASA jako motyw marsjańskich misji kosmicznych. W roku 2004 został autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Aleksander”. Jest także twórcą hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Vangelisa[edytuj | edytuj kod]

Solowe płyty studyjne[edytuj | edytuj kod]

Okładka płyty El Greco, 1998.

Opublikowane płyty z muzyką filmową[edytuj | edytuj kod]

Vangelis Papatanasiu jako doctor honoris causa Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach, 2008.

Kompilacje solowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy nagrane z Aphrodite’s Child[edytuj | edytuj kod]

Albumy nagrane w duecie jako Jon and Vangelis[edytuj | edytuj kod]

Albumy nieoficjalne[edytuj | edytuj kod]

Obydwa albumy to nagrania jam session z 1971 roku, wydane nielegalnie, bez wiedzy i zgody Vangelisa[4]. Dobór i układ nagrań oraz ich tytuły są własną inwencją wydawcy albumów.

  • 1995 Themes II (składanka)

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsza filmografia[edytuj | edytuj kod]

Vangelis z aktorami grającymi w scenicznej adaptacji Chariots of Fire (Rydwanów ognia) w londyńskim Gielgud Theatre, lipiec 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vangelis | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic [online], allmusic.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. Tim Greiving: Vangelis, Oscar-winning composer of ‘Chariots of Fire’ theme, dies at 79. washingtonpost.com, 2022-05-19. [dostęp 2022-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-19)]. (ang.).
  3. Złote płyty CD przyznane w 1996 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-06-09].
  4. „Spin”, Volume One Number Two, June 1985, s. 49.
  5. the growing bin: Vangelis – The Tegos Tapes [online], thegrowingbin.blogspot.com [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]