Przejdź do zawartości

Vanity Fair. Targowisko próżności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vanity Fair. Targowisko próżności
Vanity Fair
Gatunek

dramat

Data premiery

1 września 2004 (świat),
27 maja 2005 (Polska)

Kraj produkcji

USA, Wielka Brytania

Język

angielski

Reżyseria

Mira Nair

Scenariusz

Matthew Faulk, Julian Fellowes, Mark Skeet

Główne role

Reese Witherspoon,
James Purefoy,
Romola Garai,
Jonathan Rhys-Meyers,
Gabriel Byrne

Muzyka

Mychael Danna

Zdjęcia

Declan Quinn

Scenografia

Maria Djurkovic

Kostiumy

Beatrix Aruna Pasztor

Montaż

Allyson C. Johnson

Produkcja

Janette Day, Lydia Dean-Pilcher, Donna Gigliotti

Wytwórnia

Focus Features
Granada Film Productions
Epsilon Motion Pictures
Tempesta Films

Strona internetowa

Vanity Fair. Targowisko próżności (Vanity Fair) – filmowa ekranizacja z roku 2004 klasycznej XIX-wiecznej powieści angielskiego pisarza Williama Thackeraya wydanej w Polsce jako Targowisko próżności. Adaptację wyreżyserowała Mira Nair. Film pokazuje obraz angielskiego społeczeństwa pierwszej połowy XIX w., w czasach wojen napoleońskich.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Becky Sharp (Reese Witherspoon), córka angielskiego malarza i francuskiej chórzystki. Osierocona w młodym wieku pragnie za wszelką cenę wyrwać się ze swego otoczenia i zaznać życia pełnego bogactwa i sławy.

Po ukończeniu szkoły Panny Pinkerton w Chiswick, Becky pragnie się dostać się do elity. Używa do tego całej swojej inteligencji i podstępów. Kobieta podejmuje pracę guwernantki dla córek sir Pitta Crawleya (Bob Hoskins). Becky szybko pozyskuje sympatię dzieci, a także bogatej, niezamężnej ciotki Crawleyów, Matildy (Eileen Atkins). Wkrótce staje się niezastąpiona w ich wiejskim gospodarstwie w Hampshire. Becky wie, że nie stanie się prawdziwą częścią elity, dopóki nie przeprowadzi się do miasta. Zdobywa zaufanie Matildy i kiedy ta zaprasza ją na stałe do Londynu, Becky natychmiast się zgadza.

Chcąc jeszcze bardziej zbliżyć się do rodziny Crawleyów, Becky poślubia w sekrecie spadkobiercę majątku Rawdona Crawleya (James Purefoy), ale kiedy Matilda odkrywa ich związek, wyrzuca dziewczynę z domu. Kiedy Napoleon rozpoczyna wojnę, Rawdon zgłasza się na pierwszą linię frontu. Przy brzemiennej Becky pozostaje Amelia, jej najlepsza przyjaciółka, której świeżo poślubiony mąż również trafia na front i wkrótce ginie w bitwie pod Waterloo.

Gdy z wojny wraca Rawdon, Becky rodzi syna, ale po wojnie nie wiedzie im się najlepiej. Zdeterminowana Becky, próbuje się dostać się do grona londyńskiej socjety i rozpocząć dostatnie i wygodne życie, poznaje wpływowego markiza Steyne'a (Gabriel Byrne), który wkrótce zostaje jej opiekunem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]