Vatican Information Service

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vatican Information Service (VIS) – elektroniczny serwis informacyjny Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, publikujący informacje o Magisterium i działalności pastoralnej Papieża oraz Kurii Rzymskiej, w postaci elektronicznej:

VIS jest jednym z mediów informacyjnych Stolicy Apostolskiej, obok Biuletynu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, zawierającego, w przeciwieństwie do VIS (który zawiera informacje skrócone i podsumowania), pełne treści przemówień, komunikatów i dokumentów w ich językach oryginalnych (oraz tłumaczeniach gdy są dostępne). Do mediów informacyjnych Stolicy Apostolskiej należą również gazeta L’Osservatore Romano, CTV – Centrum Telewizyjne Watykanu i Radio Watykańskie.

Tematyka serwisu VIS[edytuj | edytuj kod]

VIS publikuje dzienne podsumowanie działalności Papieża i Stolicy Apostolskiej.

Każde wydanie zawiera głównie akty pontyfikalne i nominacje, podsumowania homilii i przemówień Papieża, prezentacje i komunikaty dotyczące dokumentów pontyfikalnych i dykasteryjnych Stolicy Apostolskiej, działalności Kongregacji, Rad Papieskich, Synodów itp., oraz oficjalne oświadczenia publikowane przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kalendarz transmisji[edytuj | edytuj kod]

Serwis, uruchomiony w 1991 r., publikuje wiadomości od poniedziałku do piątku przez cały rok, z wyjątkiem sierpnia oraz niektórych szczególnych dni, np. Triduum Paschalnego, czy świąt Bożego Narodzenia, albo też rocznicy ustanowienia Miasta Państwa Watykan – czyli dni wolnych od pracy w Watykanie (szczegółowy całoroczny kalendarz transmisji dostępny jest w formie tabeli na stronie internetowej VIS)[1].

VIS jest wysyłany do subskrybentów każdego dnia o godzinie 15:00 (czasu rzymskiego), informacje te są więc dostępne przed ich transmisją w mediach.

Wersje językowe[edytuj | edytuj kod]

Serwis dostępny jest w 4 językach:

Bezpłatny newsletter VIS[edytuj | edytuj kod]

Każdy użytkownik Internetu może otrzymywać bezpłatnie codzienne informacje VIS na swoją skrzynkę poczty elektronicznej e-mail. W tym celu należy zapisać się na listę wysyłkową newslettera VIS. Użytkownik proszony jest o podanie obowiązkowo jedynie adresu poczty elektronicznej, na który chce otrzymywać newsletter (można podać jeszcze swoje imię, nie jest to jednak obowiązkowe) oraz o wybór formatu (tekstowego lub HTML), w którym przysyłane będą wiadomości. Język, w jakim ma być przysyłany newsletter wybierany jest domyślnie na podstawie języka, w którym użytkownik wybrał wcześniej wyświetlanie strony umożliwiającej zapisanie się – można go jednak łatwo zmienić, przełączając się do innej wersji językowej.

Wykorzystywanie informacji z VIS[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z międzynarodowymi regulacjami dotyczącymi własności intelektualnej i praw autorskich, do przetwarzania serwisu VIS, w części lub w całości, lub do elektronicznych retransmisji, niezbędna jest wcześniejsza autoryzacja. Dodatkowo, zawsze niezbędne jest zacytowanie źródła (VIS – Vatican Information Service). Na stronie internetowej VIS podany jest adres kontaktowy umożliwiający otrzymanie pozwolenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Całoroczny kalendarz transmisji VIS. [dostęp 2008-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-19)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]