Vatnsoyrar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vatnsoyrar
Ilustracja
Wjazd do miejscowości Vatnsoyrar
Państwo  Dania
Terytorium zależne  Wyspy Owcze
Region Vágar
Gmina Vága kommuna
Populacja (2008)
• liczba ludności

56
Kod pocztowy FO-385
Położenie na mapie Wysp Owczych
Mapa lokalizacyjna Wysp Owczych
Vatnsoyrar
Vatnsoyrar
Ziemia 62°04′N 7°15′W/62,066667 -7,250000
Portal Portal Wyspy Owcze

Vatnsoyrarmiejscowość położona na wyspie Vágar, należącej do archipelagu Wysp Owczych. Administracyjnie, do 2009 roku należała do gminy Miðvágur w regionie Vágar, a obecnie jest częścią Vága kommuna, powstałej w wyniku połączenia Miðvágs i Sandavágs kommuna. Jest to jedna z najmniejszych osad wysp, jej populacja liczy 56 osób[1].

Miejscowość założono w roku 1921. Pełniła rolę lądowiska dla wodnosamolotów w czasie drugiej wojny światowej.

Położenie[edytuj]

Vatnsoyrar leży na północ od jeziora Sørvágsvatn, największego tego typu akwenu na całym archipelagu, od tego też wzięła się nazwa tej miejscowości. Słowo vatn z farerska oznacza bowiem jezioro. Osada jest też jedyną, która nie przylega do nadmorskiego wybrzeża. Kiedy patrzy się na mapę wyspy Vágar, Vatnsoyrar znaleźć można na południu, na zachód od 676 metrowego wzniesienia Reynsatindur. Najbliższą miejscowością jest Sørvágur.

Populacja[edytuj]

Osada Vatnsoyrar istnieje dość krótko, a liczba jej mieszkańców nigdy nie sięgnęła zbyt wysokich wartości, niemniej przez ostatnie dwa dziesięciolecia zmieniała się ona, często dość dynamicznie. Jeszcze w 1985 mieszkało tam 62 ludzi[1] i było to najwięcej w omawianym okresie. Od tamtej pory widoczny był jednak lekki spadek, który największe rozmiary przybrał w latach 1989/90, kiedy z 53 osób wyemigrowało 10[1]. Od tamtej pory, aż do 2005 roku liczba mieszkańców ustabilizowała się, brak było dużych zachwiań i raz tylko, w 2003 spadła poniżej 40 osób[1]. Rok 2005 jest jednak przełomem, wtedy bowiem osiedliło się nowych 13 ludzi i dało to, utrzymujących się do dzisiaj, 56 osób zamieszkujących Vatnsoyrar[1].

Turystyka[edytuj]

Jedyną możliwością dojścia do Vatnsoyrar jest skorzystanie z drogi łączącej tę osadę z Sørvágur i Miðvágur. Przejeżdża przez nią, co prawda autobus linii 300 z Tórshavn, jednak wedle rozkładu nie ma on tam przystanku[2]. Mimo to przystanek Vatnsoyrar (Torvgøta) wymieniony jest w kalkulatorze cen biletów[3].

Znajduje się tam niewielkie muzeum motoryzacyjne Vatnsoyra Bilasavn, w którym jedynymi eksponatami są Ford Model T z 1915 roku i Ford Model TT z 1922. Są to jedne z pierwszych modeli samochodów jakie pojawiły się na Wyspach Owczych.

Prócz tego znajduje się tam też Vatnsoyra Snikkaravirki, fabryka wytwarzająca drzwi i okna, założona w 1968, funkcjonująca pod nazwą HDYGD od 2005[4]. Ostatnią atrakcją miejscowości są wycieczki po jeziorze Sørvágsvatn połączone z łowieniem ryb.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy