Vauxhall (Londyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Vauxhall (IPA /'vɔ:ks(ə)l/) – dzielnica Londynu położona w centrum miasta w gminie London Borough of Lambeth w regionie Wielkiego Londynu.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa oznacza "dwór osoby o nazwisku Falkes"[1]. Według etymologii ludowej (niepotwierdzonej naukowo) od nazwy dzielnicy ma wywodzić się między innymi rosyjskie słowo вокза́л oznaczające dworzec. Słowo to miało powstać dzięki wizycie rosyjskiej delegacji w Londynie, podczas której parlamentarzyści pokazali im najnowszy ówczesny wynalazek – kolej. Rosjanie, odbywszy podróż koleją na stację Vauxhall, zapytali jak nazywa się ten rodzaj budynku (mając na myśli typ). W odpowiedzi usłyszeli Vauxhall i w takiej formie przenieśli nazwę na rosyjski grunt[2] . Również nazwa warszawskiej ulicy Foksal bierze się od ogrodów w dzielnicy Vauxhall[3]. Ponadto nazwa dzielnicy oznacza również brytyjską markę samochodów Vauxhall.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość nie jest wymieniona w Domesday Book, która zawiera dość szczątkowe informacje na temat Londynu i okolic. W XVIII wieku w dzielnicy znajdowały się ogrody Vauxhall Pleasure Gardens popularne zwłaszcza wśród robotników i prostytutek[4]. W ogrodzie odbywały się występy muzyczne; tzw. "Vauxhall song" uważana jest za pierwszą falę muzyki popularnej w kraju[4]. Ogrody zamknięto w r. 1859[4]. W r. 1903 powstała fabryka Vauxhall, w której wyprodukowano pierwszy samochód o tej nazwie.

Przypisy

  1. Vauxhall (ang.). [dostęp 9 listopada 2009].
  2. BBC: Waterloo and Vauxhall Vauxhall. [dostęp 9 listopada 2009]. Według innej hipotezy rosyjskie słowo вокза́л ma wywodzić się od ogrodów Vauxhall Pleasure Gardens.
  3. Ulica Foksal. [dostęp 9 listopada 2009].
  4. 4,0 4,1 4,2 Vauxhall Gardens 1661-1859 – The delight of all persons of reputation and taste (ang.). [dostęp 9 listopada 2009].