Vectrex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vectrex
Ilustracja
Typ

Konsola gier wideo

Producent

Smith Engineering

Generacja

Druga generacja

Premiera

NA: listopad 1982
EU: maj 1983
JP: czerwiec 1983

CPU

Motorola MC68A09 @ 1.5 MHz

Nośniki danych

Kartridż

Kontrolery

dwa wejścia

Najlepiej
sprzedawana gra

Minestorm (wbudowana w konsolę)

Vectrexośmiobitowa konsola gier wideo wyprodukowana przez Western Technologies/Smith Engineering, początkowo dystrybuowana na licencji General Consumer Electric, potem przez Milton Bradley Company. Konsola miała premierę w listopadzie 1982, a jej cena wówczas wynosiła 199 USD. Po przejęciu firmy GCE przez Milton Bradley cena została obniżona do 150 dolarów, a przed zapaścią rynku gier wideo w 1983 cena wynosiła 100 dolarów. Vectrex znikł z rynku na początku 1984. W Polsce pojawił się w połowie lat 80. i był przedstawiany w programie Sonda[1].

W przeciwieństwie do stacjonarnych konsoli, które generowały grafikę rastrową i wyświetlały ją na ekranie telewizora, Vectrex miał zintegrowany monitor wyświetlający grafikę wektorową. Monochromatyczny monitor Vectreksa korzystał z przezroczystych plastikowych nakładek na ekran, ozdabiających pole gry za pomocą statycznych pokolorowanych obszarów. Wówczas wiele z popularnych automatów korzystało z grafiki wektorowej, a GCE zależało, by Vectrex znalazł się właśnie w tej grupie – na konsolę pojawiły się wysokiej jakości porty takich gier jak Space Wars czy Armor Attack.

Vectrex miał wbudowaną grę Minestorm, która była klonem Asteroids. Poza gamepadami, urządzeniami wskazującymi wyprodukowanymi dla konsoli były pióro świetlne i "3D imager", będący rodzajem trójwymiarowych gogli.

Vectrex został wydany w Japonii pod nazwą Bandai Vectrex Kousokusen[2].

Vectrex razem z Atari 5200 i ColecoVision był jedną z pierwszych konsoli które miały ekran startowy – cechę, która w epoce konsoli bazujących na nośnikach CD stała się standardem.

Specyfikacja techniczna[edytuj | edytuj kod]

Płyta główna
Procesor Motorola 68A09 @ 1.5 MHz
RAM 1 KB (dwa 4-bitowe układy)
ROM 8 KB (jeden 8-bitowy układ)
Dźwięk
Układ General Instrument AY-3-8910
Głośnik 3" papierowy głośnik dynamiczny
Wyświetlacz
Wektorowy Samsung 240RB40 (mono.; wymiary: 9 × 11 cali)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sonda-1986.01.16-Pierwsza grafika 3D na komputerach
  2. Vectrex w portalu Ultimate Console Database (ang.)