Veritas (maszyny do szycia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Veritas jest niemiecką marką maszyn do szycia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza marki Veritas sięga 1855 roku, kiedy to w Dreźnie mechanik August Clemens Müller, stworzył najstarszą niemiecką maszynę do szycia. Do 1875 roku Müller wyprodukował w swoich zakładach 100 tys. maszyn do szycia. Pięć lat później przekroczył liczbę 200 tys. sztuk. W dniu 1 października 1894 roku zarejestrował nazwę Veritas dla swojego nowego modelu maszyny w Cesarskim Urzędzie Patentowym. Słowo Veritas zostało zaczerpnięte przez Müllera z języka łacińskiego i oznacza w dosłownym tłumaczeniu prawdę. Producent chciał w ten sposób zapewnić klienta o niezawodności i wysokiej jakości wytwarzanych przez siebie maszyn. Ciekawostką pozostaje fakt, że August Clemens Müller zasłynął również z produkcji własnego gatunku wina, które także nazwał Veritas. Podobnie jak jego maszyny, tak i wino cieszyło się dużą popularnością i było produkowane pod tą marką jeszcze w latach 70. XX wieku. Nazwa Veritas była używana przez potomków Augusta Clemensa Müllera dla produkowanych maszyn do szycia.

Po II wojnie światowej drezdeńskie zakłady rodziny Müller zostały upaństwowione i nazywały się od tej pory VEB Mechanik. Do roku 1952 zakłady opuściło około 2 milionów maszyn ze znakiem Veritas.

W dniu 2 października 1955 roku produkcja maszyn Veritas, została przeniesiona z zakładów VEB Mechanik w Dreźnie, do fabryki VEB Nähmaschinenwerk w Wittenberdze, niedaleko Schwerinu. Także prawa do znaku firmowego Veritas został przekazany tamtejszej fabryce.

Zakłady w Wittenberdze założone zostały w 1903 roku i należały do koncernu produkującego maszyny Singer. W tym mieście produkowano znane maszyny do szycia tejże firmy, a przez niemal cały ubiegłe stulecie Wittenberga była nazywana w Europie „miastem maszyn do szycia”. W latach 70. i 80. roczna produkcja zakładów w Wittenberdze sięgała 400 tysięcy sztuk maszyn. W latach 70. marka Veritas była już powszechnie znana i kojarzona przez niemieckich klientów.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Veritas przejęła firma Crown Technics, filia szwajcarskiego koncernu Bernina Holding AG. Maszyny Veritas doskonale sprawdzają się w dobie masowego rozwoju takich usług hobbystycznych jak patchwork i quilting.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]