Veritatis splendor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Veritatis splendor
John paul 2 coa.svg
Autor Jan Paweł II
Miejsce wydania Watykan
Język łaciński
Data I wyd. 1993
Wydawca Libreria Editrice Vaticana
Tematyka teologia moralna
Typ utworu encyklika papieska
poprzednia
Centesimus annus
następna
Evangelium Vitae
Artystyczna wizja encykliki "Veritatis splendor" na suficie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Veritatis splendor (łac. Blask Prawdy) – dziesiąta encyklika papieża Jana Pawła II.

Traktuje "o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła". Encyklika jest jednym z najbardziej wszechstronnych i filozoficznych nauczań teologii moralnej w katolickiej tradycji. Prace nad nią trwały sześć lat, opublikowana została 6 sierpnia 1993.

Veritatis splendor reaguje na dylematy teologii moralnej, które zostały podniesione w Kościele w II poł. XX wieku. Te pytania obracają się wokół umiejętności człowieka; rozpoznania dobra, istnienia zła, roli ludzkiej wolności, ludzkiego sumienia oraz grzechu śmiertelnego. W odpowiedzi na te pytania papież Jan Paweł II dobitnie nalega, by moralna prawda była dostępna, że wybór dobra albo zła ma głęboki skutek i że nie ma żadnej prawdziwej sprzeczności między wolnością a następowaniem dobra.

Jan Paweł II uczy, że nie ma żadnego prawdziwego konfliktu pomiędzy ludzką wolnością a prawem Bożym. Boże prawo rządzące ludzkim zachowaniem nie sprzeciwia się ludzkiej wolności, ale raczej "chroni i promuje wolność".

Encyklika stwierdza, że dzisiejszy szacunek dla ludzkiej wolności reprezentuje jedną z pozytywnych realizacji współczesnej kultury.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]