Vernanimalcula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vernanimalcula
Vernanimalcula guizhouena
Chen i in., 2004
Diagram przedtswiający strukturę ciała Vernanimalculi
Diagram przedtswiający strukturę ciała Vernanimalculi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo zwierzęta dwubocznie symetryczne
Rodzaj Vernanimalcula
Gatunek Vernanimalcula guizhouena

Vernanimalcula – nazwa nadana grupie skamieniałości uznanych w momencie odkrycia za reprezentujące najstarsze znane zwierzę o dwubocznej symetrii ciała, żyjące w morzach ok. 600-580 mln lat temu w prekambrze. Vernanimalcula miała być owalnego kształtu zwierzęciem o trójwarstwowej budowie ciała, posiadać otwór gębowy, jelito, parzyste jamy ciała (woreczki celomatyczne) i odbyt, oraz osiągać rozmiary 100-200 μm.

Niektórzy uczeni podważyli tę koncepcję, sugerując, że Vernanimalcula to specyficzny typ przekroju przez skamieniałości akritarchów i pierwotniaków takich jak Tianzhushania oraz że kluczem do struktury tożsamości zwierząt są efekty mineralizacji, które nie stanowią tkanek biologicznych, a ponadto, że nie jest możliwe uzyskanie jej anatomicznych rekonstrukcji na podstawie dostępnych dowodów.[1][2]

Wszystkie przypisywane do rodzaju Vernanimalcula skamieniałości zostały odkryte w osadach formacji Doushantuo w okolicach miejscowości Weng’an w chińskiej prowincji Kuejczou. Nazwa Vernanimalcula oznacza "małe zwierzę wiosenne", co nawiązuje do hipotezy wielkiej epoki lodowcowej, która miała się zakończyć właśnie ok. 580 mln lat temu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Bengtson, J.A. Cunningham, C. Yin, P.C.J. Donoghue. A merciful death for the "earliest bilaterian", Vernanimalcula. „Evolution & Development”. 14(5), s. 421–427, 2012. 
  2. Bengtson S, Cunningham JA, Yin C, Donoghue PC: A merciful death for the "earliest bilaterian", Vernanimalcula. (ang.). http://www.ncbi.nlm.nih.gov.+[dostęp 2012-09-05].