Przejdź do zawartości

Verner Järvinen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Verner Järvinen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 marca 1870
Juupajoki

Data i miejsce śmierci

31 stycznia 1941
Tampere

Wzrost

182 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Finlandia
Igrzyska olimpijskie
brąz Londyn 1908 lekkoatletyka
(rzut dyskiem w sposób starożytny)
Igrzyska międzyolimpijskie
złoto Ateny 1906 rzut dyskiem w sposób starożytny
brąz Ateny 1906 rzut dyskiem

Venne „Verner” Järvinen (ur. 4 marca 1870 w Juupajoki, zm. 31 stycznia 1941 w Tampere[1]) – fiński lekkoatleta, medalista olimpijski.

Największe sukcesy Järvinen odniósł podczas igrzysk międzyolimpijskich w 1906 w Atenach. Zwyciężył wówczas w rzucie dyskiem w sposób starożytny (grecki), a w konkursie rzutu dyskiem (bez ograniczeń stylu) zajął 3. miejsce. Uczestniczył również w rzucie oszczepem w stylu dowolnym (5. miejsce), pchnięciu kulą i rzucie głazem[1].

Na igrzyskach olimpijskich w 1908 w Londynie zajął 3. miejsce w rzucie dyskiem sposobem starożytnym i 4. miejsce w rzucie dyskiem. Startował także w rzucie oszczepem stylem dowolnym i w pchnięciu kulą. Na igrzyskach olimpijskich w 1912 w Sztokholmie Järvinen był piętnasty w rzucie dyskiem i dwunasty w rzucie dyskiem oburącz[1].

Synowie Järvinena byli znanymi lekkoatletami. Wszyscy startowali w igrzyskach olimpijskich. Najstarszy Kalle był kulomiotem, średni Akilles był dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim w dziesięcioboju, a najmłodszy Matti mistrzem olimpijskim w rzucie oszczepem[1].

Rekordy życiowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Verner Järvinen [online], olympedia.org [dostęp 2021-05-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]