Via Blanca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Długość 280 km
Prowincja Hawana,
Mayabeque,
Matanzas
Mapa
Mapa AVia Blanca
Via Blanca
Zdjęcie
Most Bacunayagua
Most Bacunayagua

Via Blanca – trasa drogowa w północnej części Kuby łącząca stolicę kraju Hawanę z miastem Matanzas i kurortem Varadero. Jest to jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w kraju łącząca dwa główne miejsca, gdzie przejeżdżają turyści.

Budowa arterii rozpoczęła się w 1945 roku. Kulminacyjny punkt trasy – most Bacunayagua na granicy prowincji Mayabeque i Matanzas – został oddany do użytku w roku 1960.

Droga ma głównie 4 pasy ruchu – na niektórych odcinkach są one od siebie oddzielone. Przejazd odcinkiem Matanzas – Varadero jest płatny. Via Blanca jest jedną z najważniejszych dróg na wyspie i na znacznej długości biegnie wzdłuż wybrzeża Cieśniny Florydzkiej. Biegnie w kierunku wschód-zachód na odcinku 85 km pomiędzy miastami Hawana i Matanzas, przechodzi przez miasto Santa Cruz del Norte i dodatkowo biegnie przez 53 km w kierunku wschodnim do Varadero.

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Via Blanca koło Mantazas

Via Blanca zaczyna się na południowo-zachodnich przedmieściach Hawany i biegnie przez południowe rejony miasta, po czym dociera w rejon wybrzeża. Od stolicy trasa prowadzi równolegle do Cieśniny Florydzkiej i mija kolejno miejscowości: Santa Maria del Mar, Santa Cruz del Norte oraz Matanzas. Następnie – po kilkunastu kilometrach – dociera do lotniska w Vardero. Po przekroczeniu mostu Via Blanca łączy się z układem drogowym ekskluzywnego (przeznaczonego dla zachodnich turystów) kurortu Varadero.

W rejonie mostu Bacunayagua powstała restauracja. Rozciąga się z niej rozległy widok na okolicę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]