Viacom International Media Networks Europe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Viacom International Media Networks Europe
Ilustracja
Państwo Wielka Brytania, Polska
Siedziba Londyn, Warszawa
Data założenia 1987
Forma prawna Korporacja
Udziałowcy Viacom International Media Networks
brak współrzędnych
Strona internetowa

Viacom International Media Networks Europe (także: VIMN; dawniej: MTV Networks Europe) – jeden oddział regionalny Viacom International Media Networks, części Viacom Media Networks odpowiedzialnej za produkcję i dystrybucję kanałów telewizyjnych tego nadawcy poza granicami Stanów Zjednoczonych. VIMN odpowiada w strukturach MTV za region Europy (w tym Kaukazu) i Bliskiego Wschodu. Główne siedziby VIMN znajdują się w Londynie oraz w Warszawie (w stolicy Polski zlokalizowano dział zajmujący się ofertą programową VIMN). Ponadto sieć posiada mniejsze biura w wielu spośród krajów, gdzie nadawane są jej kanały.

VIMN powstało w 1987 roku jako MTV Networks Europe. Przez pierwsze dziesięć lat nadawało tylko jeden anglojęzyczny kanał o charakterze paneuropejskim, MTV Europe. Pierwszym teledyskiem zagranym w MTV Europe było Money for Nothing zespołu Dire Straits. W marcu 1997 rozpoczęto wdrażanie nowej strategii, polegającej na uruchamianiu lokalnych kanałów, lepiej dostosowanych do potrzeb i oczekiwań widzów na poszczególnych rynkach. Pierwszą stacją z tej grupy była MTV Central (później przemianowana na MTV Germany), adresowana do widzów w krajach niemieckojęzycznych. Kanał paneuropejski istnieje jednak do dziś, reprezentując markę MTV w tych państwa, gdzie nie ma lokalnej wersji.

Oprócz głównej marki MTV i jej licznych mutacji (takich jak MTV Hits czy MTV Gold), VIMN zarządza także wszystkimi pozostałymi kanałami z grupy Viacom (będącej właścicielem MTV) obecnymi w Europie. Są to kanały z rodzin VH1, Nickelodeon, Comedy Central, Paramount Channel, VIVA, TMF oraz Game One.

Kanały paneuropejskie[edytuj | edytuj kod]

Kanały na poszczególne rynki[edytuj | edytuj kod]

Kanały nieistniejące:

  • MTV Nordic (1998) – zastąpiony przez wersję szwedzką, duńską, fińską i norweską.
  • MTV Balticzastąpiony przez wersję litewską, łotewską i estońską.
  • MTV Classiczastąpiony przez VH1 Polska.
  • MTV Extrazastąpiony przez MTV Hits.
  • MTV2 Popzastąpiony przez Nickelodeon Germany.
  • MTV Twozastąpiony przez MTV Rocks

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]