Viacom International Media Networks Europe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Viacom International Media Networks Europe
Viacom International Media Networks Europe
Forma prawna Korporacja
Data założenia 1987
Lokalizacja Unia Europejska Europa
Siedziba Wielka Brytania Londyn
Polska Warszawa
Akcjonariusze/
udziałowcy
Viacom International Media Networks
Branża media
brak współrzędnych
Strona internetowa

Viacom International Media Networks Europe (także: VIMN; dawniej: MTV Networks Europe) – jeden oddział regionalny Viacom International Media Networks, części Viacom Media Networks odpowiedzialnej za produkcję i dystrybucję kanałów telewizyjnych tego nadawcy poza granicami Stanów Zjednoczonych. VIMN odpowiada w strukturach MTV za region Europy (w tym Kaukazu) i Bliskiego Wschodu. Główne siedziby VIMN znajdują się w Londynie oraz w Warszawie (w stolicy Polski zlokalizowano dział zajmujący się ofertą programową VIMN). Ponadto sieć posiada mniejsze biura w wielu spośród krajów, gdzie nadawane są jej kanały.

VIMN powstało w 1987 roku jako MTV Networks Europe. Przez pierwsze dziesięć lat nadawało tylko jeden anglojęzyczny kanał o charakterze paneuropejskim, MTV Europe. Pierwszym teledyskiem zagranym w MTV Europe było Money for Nothing zespołu Dire Straits. W marcu 1997 rozpoczęto wdrażanie nowej strategii, polegającej na uruchamianiu lokalnych kanałów, lepiej dostosowanych do potrzeb i oczekiwań widzów na poszczególnych rynkach. Pierwszą stacją z tej grupy była MTV Central (później przemianowana na MTV Germany), adresowana do widzów w krajach niemieckojęzycznych. Kanał paneuropejski istnieje jednak do dziś, reprezentując markę MTV w tych państwa, gdzie nie ma lokalnej wersji.

Oprócz głównej marki MTV i jej licznych mutacji (takich jak MTV Hits czy MTV Gold), VIMN zarządza także wszystkimi pozostałymi kanałami z grupy Viacom (będącej właścicielem MTV) obecnymi w Europie. Są to kanały z rodzin VH1, Nickelodeon, Comedy Central, Paramount Channel, VIVA, TMF oraz Game One.

Kanały paneuropejskie[edytuj | edytuj kod]

Kanały na poszczególne rynki[edytuj | edytuj kod]

Kanały nieistniejące:

  • MTV Nordic (1998) – zastąpiony przez wersję szwedzką, duńską, fińską i norweską.
  • MTV Balticzastąpiony przez wersję litewską, łotewską i estońską.
  • MTV Classiczastąpiony przez VH1 Polska.
  • MTV Extrazastąpiony przez MTV Hits.
  • MTV2 Popzastąpiony przez Nickelodeon Germany.
  • MTV Twozastąpiony przez MTV Rocks

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]