Vicky Cristina Barcelona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vicky Cristina Barcelona
ilustracja
Gatunek

melodramat, komediowy

Data premiery

17 maja 2008

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone, Hiszpania

Język

angielski, hiszpański

Czas trwania

96 minut

Reżyseria

Woody Allen

Scenariusz

Woody Allen

Główne role

Scarlett Johansson,
Penélope Cruz, Javier Bardem,
Rebecca Hall

Zdjęcia

Javier Aguirresarobe

Scenografia

Alain Bainée, Iñigo Navarro

Kostiumy

Sonia Grande

Montaż

Alisa Lepselter

Produkcja

Letty Aronson, Gareth Wiley,
Stephen Tenenbaum

Wytwórnia

The Weinstein Company
Mediapro
Gravier Productions
Antena 3 Films
Antena 3 Televisión
Televisió de Catalunya

Dystrybucja

Metro-Goldwyn-Mayer (USA)
The Weinstein Com.

Budżet

15 500 000 $ (szacowany)

Strona internetowa

Vicky Cristina Barcelonahiszpańsko-amerykański film fabularny w reżyserii i według scenariusza Woody’ego Allena. Jest to czwarty film zrealizowany przez Allena poza granicami Stanów Zjednoczonych. Film miał swoją światową premierę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2008 roku.

Sceny filmu kręcone były między innymi w Avilés, Oviedo i Barcelonie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dwie przyjaciółki: rozważna Vicky (Rebecca Hall) i romantyczna Cristina (Scarlett Johansson) jadą na wakacje do Barcelony. Już pierwszego wieczoru spotykają fascynującego mężczyznę – Juana Antonia (Javier Bardem). Proponuje im spontaniczny i nieobowiązujący wypad do Oviedo na weekend. Vicky jedzie tylko na gorącą prośbę zakochanej Cristiny. Vicky, ze względu na zaręczyny, opiera się urokowi artysty. Cristina, w decydującej chwili z Juanem, ma problemy żołądkowe i resztę weekendu musi spędzić w łóżku. Vicky więc zostaje zmuszona zwiedzać miasto z facetem, do którego nie kryje niechęci. Jednak wieczorem przy kolacji zaczyna między nimi iskrzyć i po wypiciu dużej ilości hiszpańskiego wina lądują razem w sypialni. Vicky długo po weekendzie w Oviedo myśli o Juanie. Ten jednak dzwoni do Cristiny i zaprasza ją do siebie. Wkrótce u niego zaczyna mieszkać. Do Vicky przyjeżdża narzeczony i biorą magiczny ślub w Avilés. Uroczą sielankę psuje jednak pojawienie się byłej żony Juana, histerycznej Maríi Eleny (Penelope Cruz). Próbowała popełnić samobójstwo i tymczasowo zamieszkuje z Cristiną i Juanem. Razem tworzą świetny trójkąt i byłe małżeństwo już wie, czego w ich związku brakowało – właśnie Cristiny. Ta odkrywa w sobie swój nieoszlifowany talent – fotografię. Kolejne osoby uświadamiają Vicky, że jest zakochana w Juanie, ale jednak kocha męża. Nie chcą, by pakowała się w nieszczęśliwe małżeństwo. Gdy zbliża się koniec lata, Cristina zaczyna intensywnie rozmyślać nad swoim życiem. Znowu nie wie, czego chce. I tego chce poszukać. Wyjeżdża na kilka dni do Francji, by wszystko na spokojnie przemyśleć. Juan Antonio i María Elena nie umieją się ze sobą dogadać bez Cristiny i zrywają. Ten dzwoni do Vicky i zaprasza ją na lunch. Gdy tylko krok dzieli ich od sypialni, do domu Juana wpada rozhisteryzowana María Elena z rewolwerem. Chce wszystkich zabić. Gdy już się uspokoiła, broń przypadkowo strzela i trafia w dłoń Vicky. Opatrzona zamierza zapomnieć o Juanie i skupić się na małżeństwie. Cristina dalej szuka, nie wiedząc czego chce, ale wiedząc, czego nie chce. Z takimi myślami opuszczają piękną Barcelonę i wracają do Stanów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Podczas 66. Ceremonii wręczenia Złotych Globów film otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy film komediowy lub musical.

Penélope Cruz otrzymała za rolę w filmie Oscara w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]