Victoriaschule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Victoriaschule przy ul. Kładki

Victoriaschule (także: Viktoriaschule, Victoria-Schule) – dawna szkoła w Gdańsku, miejsce kaźni Polaków we wrześniu 1939.

Tablica pamiątkowa na ścianie Victoriaschule

Obecnie budynek dawnej Victoriaschule jest siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Do roku 2013 był również jedną z trzech siedzib Wydziału Biologii UG.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek w stylu neorenesansowym, został wzniesiony w latach 1881-1882, boczne skrzydło dobudowane w 1905, przy ulicy Kładki 24/25/26 (dawna nazwa ulicy: Holzgasse[1]) w obrębie Starego Przedmieścia. Mieściła się tu szkoła średnia dla dziewcząt, nazwana na cześć Wiktorii, małżonki ówczesnego następcy tronu II Rzeszy Fryderyka, matki cesarza Wilhelma II.

W dniach 1-15 września 1939 Niemcy hitlerowscy wykorzystali gmach Victoriaschule jako przejściowe więzienie dla Polaków zamieszkałych w Gdańsku. Aresztowani byli maltretowani. W wyniku ciężkiego pobicia zmarł znany działacz narodowy, Roman Ogryczak ps. Ogrydziak. Liczbę aresztantów, którzy przeszli przez Victoriaschule ocenia się na ok. 3 000. Po 15 września więźniów przeniesiono do innych miejsc. Głównie do Zivilgefangenenlager Neufahrwasser w Nowym Porcie lub do obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dawne nazwy ulic gdańskich. danzig-online.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-31)].