Victorinox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Victorinox AG
Victorinox AG
Forma prawna Aktiengesellschaft
Założyciel(e) Karl Elsener
Data założenia 1884
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Ibach, Schwyz
Prezes Carl Elsener Jr.
Produkty szwajcarski nóż oficerski, noże kuchenne i myśliwskie, artykuły kuchenne, zegarki, odzież, perfumy
Zatrudnienie 1850 (2014)[1]
Przychody 485 mln CHF (2008)[2]
Ziemia 47°00′57,0000″N 8°38′54,0000″E/47,015833 8,648333
Strona internetowa
Swiss army knife open 20050612 (cropped).jpg

Victorinox AG – szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją noży, scyzoryków oraz akcesoriów kuchennych z siedzibą w szwajcarskim mieście Ibach, w kantonie Schwyz. Znane jest przede wszystkim jako jeden z dwóch oficjalnych dostawców szwajcarskich noży oficerskich.

Historia[edytuj]

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1884 przez Karla Elsenera. Już 1891 dostarczało noże dla armii szwajcarskiej. W dniu 12 Czerwca 1897 Szwajcarski Nóż Oficerski i Sportowy został opatentowany. Model ten znany jest dziś na całym świecie jako szwajcarski nóż oficerski. I chociaż dziś znaczenie scyzoryka w armii jest mniejsze, to sam fakt z przeszłości stał się powodem międzynarodowego sukcesu. Szwajcarski nóż oficerski to obecnie rozwinięta kategoria scyzoryków licząca ponad 100 wzorów. Najbardziej znany symbol firmy - szwajcarski biały krzyż na czerwonej tarczy - jest używany przez Victorinox od roku 1909. Znak zarejestrowany jest w 120 krajach, choć dziś w Szwajcarii prawnie używanie tego symbolu do celów handlowych jest zabronione[3]. Również od tego roku przedsiębiorstwo nosiło nazwę "Victoria", nadaną przez założyciela przedsiębiorstwa, Karla Elsenera, na cześć swej zmarłej tego roku matki. W 1921, po wprowadzeniu stali nierdzewnej, tzw. "inox" (od francuskiego terminu acier inoxydable, oznaczającego stal nierdzewną) do swoich produktów, spółka przyjęła nazwę "Victorinox" ("Victoria" + "Inox").

26 kwietnia 2005 roku firma Victorinox przejęła firmę Wenger, innego oficjalnego dostawcę szwajcarskich noży oficerskich. Przez pierwsze kilka lat obie marki istniały niezależnie, ale od 1 stycznia 2014 zapowiedziano likwidację niezależnej maki Wenger i włączenie jej dotychczasowych produków do podstawowej oferty Victorinoksa.

Obecnie spółka zatrudnia około 1.700 pracowników, w tym około 900 w kantonie Schwyz. W 2008 osiągnęła sprzedaż 485 milionów franków szwajcarskich. Roczna produkcja wynosi około 26 mln sztuk, z czego 6 mln przypada na szwajcarskich noży oficerskich, 7 milionów na inne narzędzia kieszonkowe a ponad 13 milionów na sprzęt dla gospodarstw domowych i profesjonalnych noży. Obecnie firma zarządzana jest przez Carla Elsener Jr., prawnuka założyciela Victorinox.

Produkty[edytuj]

Scyzoryk Handyman 1.3773

Victorinox znane jest przede wszystkim jako jeden z dwóch oficjalnych dostawców szwajcarskich noży oficerskich (obok przedsiębiorstwa Wenger, które zostało przezeń przejęte wiosną 2005 roku). Szwajcarski nóż oficerski jest szeroko stosowany poza wojskiem. Dla astronauty NASA nóż Victorinox jest wyposażeniem standardowym[4]. Również wyprawy himalaistów, czy polarników zaopatrują się w sprzęt firmy.

Victorinox produkuje także Swisscard. Jest to zestaw narzędzi złożony najczęściej z nożyczek, ostrza, pilnika do paznokci, śrubokrętu, długopisu, plastikowej wykałaczki i pęsety. Wszystko to schowane w formacie karty kredytowej z tworzywa sztucznego.

Kolejną serią produktów, wpisujących się w tradycyjną linię produkcji firmy, są wielofunkcyjne kombinerki - SwissTool i CyberTool dla komputerowców.

Etui na scyzoryki 91 mm (model: 4.0521.3H

Do wszystkich tych narzędzi proponowane są pokrowce, zamienniki, ostrzałki, smary i inne akcesoria.

Firma produkuje także sztućce kuchenne, w tym wysokiej jakości noże kuchenne.

Od niedawna można także kupić zegarki, odzież, a także artykuły do podróży biznesowych ze znakiem firmy[5].

Victorinox w kulturze[edytuj]

Wyrażenie frazeologiczne "szwajcarski scyzoryk" stało się, dzięki rozpowszechnieniu szwajcarskich noży oficerskich, synonimem niezawodnego, zawsze przydatnego narzędzia.

W serialu telewizyjnym MacGyver, emitowanym w latach 80. i 90., główny bohater Angus MacGyver regularnie używał scyzoryka firmy Victorinox.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]