Videotolling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Videotolling lub Video tolling – system poboru opłat z wideo-detekcją pojazdów (ang. video, ang. toll); Forma elektronicznego pobierania opłat za przejazd autostradami, która wykorzystuje wideo lub zdjęcia z tablicy rejestracyjnej pojazdu oraz automatyczny system rozpoznawania numerów rejestracyjnych do identyfikacji pojazdu podlegającego opłacie drogowej. System nie wymaga pobierania opłat drogowych przy użyciu metod manualnych: gotówki lub kartami płatniczymi i może być używany w połączeniu z „całkowicie elektronicznym” poborem opłat drogowych, aby umożliwić kierowcom bez urządzenia RFID (często określane jako „znacznik”) korzystać z płatnej drogi.

Videotolling w Polsce[edytuj | edytuj kod]

System w Polsce działa na dwóch koncesjonowanych odcinkach autostrad : A1 (odcinek ToruńGdańsk) i A4 (odcinek KatowiceKraków).[1] System został uruchomiony w lipcu 2019 r.[2] Autostrada Wielkopolska planuje wprowadzić analogiczny system na zarządzanych przez nią odcinkach autostrady A2[3]. Miał on być także uruchomiony na obsługiwanych przez państwo odcinkach tras A2 i A4 jednak ogłoszony w 2020 roku przetarg został unieważniony.[1]

Płatne odcinki autostrad z videotollingiem[1][edytuj | edytuj kod]

Autostrada Bramki Aplikacje - operatorzy płatności
A1 Rusocin

Swarożyn

Nowe Marzy

Toruń Południe

AmberGo

Autopay

SkyCash

A4 Mysłowice Brzęczkowice

Balice I

A4Go

Autopay

SkyCash

Użytkowanie systemu[1][edytuj | edytuj kod]

Do korzystania z systemu niezbędne jest pobranie jednej z aplikacji mobilnych dla urządzeń z system Android lub IOS obsługujących dany odcinek. Do aplikacji dodajemy numer rejestracyjny samochodu i dane karty płatniczej, z której zostanie pobrana opłata (Autopay, AmberGo, A4Go) lub należy zasilić konto w aplikacji w postaci przedpłaty (Skycash). Gdy dojeżdżamy do bramki, kamera odczytuje rejestrację, a szlaban automatycznie się otwiera. Podobnie działa to przy wyjeździe z płatnego odcinka trasy. Zbliżając się do bramek, należy wybrać te oznaczone symbolem czarnej kamery na żółtym tle (na A4) lub znakiem AmberGO (na A1). Gdy pojazd znajdzie się w zasięgu kamery, system sczyta numer rejestracyjny i automatycznie podniesie szlaban. Opłata zostanie pobrana z karty płatniczej[4]. Z usługi nie mogą korzystać podróżujący motocyklami, ze względu na brak możliwości sczytania tablic rejestracyjnych pojazdu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tomasz Wróblewski, Autostrada A4 i A2. Nowy system opłat. Bilet kupimy w aplikacji, serwisie online albo na stacji paliw. Szlabany znikną w 2021 roku [online], Nowa Trybuna Opolska, 2 września 2020 [dostęp 2020-12-17] (pol.).
  2. Autopay – wygodne płatności automatyczne [online], autopay.pl [dostęp 2020-02-26].
  3. Autostrada Wielkopolska: Nowe stawki opłat na Autostradzie A2. autostrada-a2.pl, 2020-02-19. [dostęp 2020-03-03]. (pol.).
  4. Autopay – jak to działa [online], autopay.pl [dostęp 2020-02-26].