Vidraru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vidraru
Ilustracja
Położenie
Państwo  Rumunia
Wysokość lustra 839 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 8,93 km²
Głębokość
• maksymalna

155 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Ardżesz
Rzeki wypływające Ardżesz
Rodzaj jeziora zaporowe
Położenie na mapie okręgu Ardżesz
Mapa konturowa okręgu Ardżesz, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Vidraru”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Vidraru”
Ziemia45°23′N 24°38′E/45,383333 24,633333

Vidrarujezioro zaporowe na rzece Ardżesz w rumuńskich Górach Fogaraskich, położone na wysokości (przy normalnym poziomie retencji) 839 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 8,93 km², maksymalna głębokość około 155 m. Powstało po zakończeniu w 1965 trwającej cztery i pół roku budowy zapory na Ardżesz kilka kilometrów na północ od miejscowości Arefu, rozciąga się wzdłuż 28 km dawnego nurtu rzeki; obecnie, po ukończeniu zapory i wypełnieniu dolin rzeki, ma długość 14 km. W pobliżu zapory znajduje się zamek Poenari.

Wzdłuż jeziora przebiega południowy odcinek przecinającej Góry Fogaraskie z północy na południe szosy transfogaraskiej (droga nr 7C), w połowie drogi pomiędzy miejscowością Cârţişoara na północy, gdzie zaczyna się trasa, a miastem Curtea de Argeş na południu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Panorama jeziora Vidraru