Villa Piovene

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Villa Piovene
Villa Piovene
Villa Piovene
Państwo  Włochy
Miejscowość Lonedo di Lugo koło Vicenzy
Architekt Andrea Palladio
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Villa Piovene
Villa Piovene
Ziemia 45°44′51,04″N 11°31′59,95″E/45,747510 11,533320

Villa Piovene – willa wybudowana według projektu Andrei Palladia na zamówienie rodziny Piovene. Znajduje się w miejscowości Lonedo di Lugo koło Vicenzy.

Historia[edytuj]

Villa Piovene powstawała po roku 1539, a mocodawcy Palladia Battista i Tommaso Piovene chcieli, by jej piękno przewyższyło wygląd położonej w sąsiedztwie willi rodziny Godi. Andrea Palladio nie nadzorował całości prac budowlanych, jednak jego projekt został zrealizowany wiernie przez Francesco Muttoniego.

W XIX wieku obok willi pojawił się ogród. W 1996 willa została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z innymi tego typu obiektami w regionie weneckim. Do dzisiaj stanowi własność prywatną.

Architektura[edytuj]

Centralnym punktem fasady obiektu jest loggia z sześcioma jońskimi kolumnami podtrzymującymi tympanon. Okna obiektu, rozmieszczone w równych rzędach, są kwadratowe, bez obramowań. Na tympanonie wyrzeźbiony został herb rodziny Piovene oraz trzy postacie mitologiczne. Do głównej bryły budynku przylegają zabudowania gospodarcze. Po urządzeniu w XIX wieku ogrodu, główna aleja wjazdowa do willi została obsadzona drzewami.

Bibliografia[edytuj]

  • M. Wundram, Andrea Palladio 1508-1580, Taschen, Kolonia 1993.