Villa Piovene

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Villa Piovene
Ilustracja
Villa Piovene
Państwo  Włochy
Miejscowość Lonedo di Lugo koło Vicenzy
Architekt Andrea Palladio
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Villa Piovene
Villa Piovene
Ziemia45°44′51,04″N 11°31′59,95″E/45,747510 11,533320

Villa Piovene – willa wybudowana według projektu Andrei Palladia na zamówienie rodziny Piovene. Znajduje się w miejscowości Lonedo di Lugo koło Vicenzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Villa Piovene powstawała po roku 1539, a mocodawcy Palladia Battista i Tommaso Piovene chcieli, by jej piękno przewyższyło wygląd położonej w sąsiedztwie willi rodziny Godi. Andrea Palladio nie nadzorował całości prac budowlanych, jednak jego projekt został zrealizowany wiernie przez Francesco Muttoniego.

W XIX wieku obok willi pojawił się ogród. W 1996 willa została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z innymi tego typu obiektami w regionie weneckim. Do dzisiaj stanowi własność prywatną.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Centralnym punktem fasady obiektu jest loggia z sześcioma jońskimi kolumnami podtrzymującymi tympanon. Okna obiektu, rozmieszczone w równych rzędach, są kwadratowe, bez obramowań. Na tympanonie wyrzeźbiony został herb rodziny Piovene oraz trzy postacie mitologiczne. Do głównej bryły budynku przylegają zabudowania gospodarcze. Po urządzeniu w XIX wieku ogrodu, główna aleja wjazdowa do willi została obsadzona drzewami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Wundram, Andrea Palladio 1508-1580, Taschen, Kolonia 1993.