Vilma Espín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vilma Espín
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1930
Santiago de Cuba
Data i miejsce śmierci 18 czerwca 2007
Hawana
Kuba członek Komitetu Centralnego i Biura Politycznego
Okres od 1965
do 2007
Przynależność polityczna Komunistyczna Partia Kuby
Odznaczenia
Bohater Republiki Kuby

Vilma Espín Guillois (ur. 7 kwietnia 1930, zm. 18 czerwca 2007 w Hawanie) – kubańska działaczka państwowa, rewolucjonistka, wieloletnia przewodnicząca Kubańskiej Federacji Kobiet (Federación de Mujeres Cubanas), żona prezydenta Kuby Raúla Castro, bratowa przywódcy rewolucji kubańskiej i prezydenta Fidela Castro.

Espín pochodziła z Santiago de Cuba i była córką prawnika rodziny Bacardi, producentów znanej marki rumu. Studiowała na Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Po powrocie do ojczyzny poznała rewolucjonistę Franka Paisa i dołączyła do ruchu dążącego do obalenia prezydenta Fulgencio Batisty. Była przywódcą ruchu rewolucyjnego w prowincji Oriente. Przez pewien czas przybywała wraz z braćmi Castro w Meksyku, podczas przygotowań do inwazji na Kubę, a w 1952 uczestniczyła w samej akcji, kiedy to 82 rewolucjonistów przypłynęła na wyspę jachtem Granma.

W 1959 poślubiła Raúla Castro, z którym miała czwórkę dzieci[1]. Uznawana przez wielu za najbardziej wpływową Kubankę, nazywana była pierwszą damą. Od momentu powstania w 1965 była członkinią Komunistycznej Partii Kuby oraz członkiem Komitetu Centralnego i Biura Politycznego.

Pod koniec lat osiemdziesiątych jako przewodnicząca Kubańskiej Federacji Kobiet, wypowiedziała się oficjalnie przeciwko dyskryminacji gejów i lesbijek.

Po długiej chorobie zmarła 18 czerwca 2007 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]