Viola selkirkii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Viola selkirkii
{{{alt grafiki}}}
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny zielone
Nadgromada rośliny telomowe
Gromada rośliny naczyniowe
Podgromada rośliny nasienne
Nadklasa okrytonasienne
Klasa Magnoliopsida
Nadrząd różopodobne
Rząd malpigiowce
Rodzina fiołkowate
Rodzaj fiołek
Gatunek Viola selkirkii
Nazwa systematyczna
Viola selkirkii Pursh ex Goldie
Edinburgh Philos. J. 6: 324 (1822)[3]

Viola selkirkii Pursh ex Goldie – gatunek roślin z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Występuje naturalnie w klimacie umiarkowanym i subpolarnym półkuli północnej[3]. W całym swym zasięgu w Ameryce Północnej jest gatunkiem najmniejszej troski, ale regionalnie (w Connecticut, Idaho i Massachusetts) jest krytycznie zagrożony[4].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Rośnie naturalnie w klimacie umiarkowanym i subpolarnym półkuli północnej. Występuje w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, na Grenlandii, w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Kazachstanie, Mongolii, Chinach (w północno-środkowej części oraz Mandżurii), na Półwyspie Koreańskim oraz w Japonii[3]. W Kanadzie został zaobserwowany w prowincjach Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Ontario, Quebec i Saskatchewan, a także na terytorium Jukonu. W Stanach Zjednoczonych rośnie na Alasce (wliczając Aleuty), w Kolorado, Maine, Massachusetts, Michigan, Minnesocie, New Hampshire, stanie Nowy Jork, Pensylwanii, Dakocie Południowej, Vermoncie, stanie Waszyngton oraz Wisconsin[5]. W Rosji występuje w jej europejskiej części, Ałtaju, Tuwie, Buriacji, obwodach amurskim, czytyjskim, irkuckim, magadańskim, tiumeńskim, Kraju Krasnojarskim, Kraju Chabarowskim, Kraju Nadmorskim, na Kamczatce, Sachalinie i Wyspach Kurylskich[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Liść
Kwiat
Pokrój
Bezłodygowa bylina dorastająca do 4–15 cm wysokości. Tworzy smukłe, nie mięsiste kłącza[5].
Liście
Liście odziomkowe są od dwóch do dwunastu, wyprostowane lub wznoszące się, ich blaszka liściowa ma zazwyczaj owalny (sporadycznie okrągławy) kształt, mierzy 1–5 cm długości oraz 1–5 cm szerokości, jest karbowana lub piłkowana na brzegu, ma sercowatą nasadę i wierzchołek od zaokrąglonego do ostrego, jej powierzchnia jest naga lub czasami owłosiona od spodu, a górna powierzchnia jest pokryta krótkimi, sztywnymi włoskami. Ogonek liściowy jest nagi lub owłosiony i osiąga 1,5–7 cm długości. Przylistki są równowąsko lancetowate, całobrzegie, o ostrym wierzchołku[5].
Kwiaty
Pojedyncze, osadzone na nagich lub owłosionych szypułkach o długości 3-6 cm, wyrastających z kątów pędów. Mają działki kielicha o kształcie od lancetowatego do owalnie lancetowatego. Płatki mają jasnofioletową barwę na obu powierzchniach, trzy płatki dolne są białe u nasady i mają ciemnofioletowe żyłki, dwa boczne nie są brodate, najniższy płatek mierzy 8-13 mm długości, posiada podługowatą ostrogę o długości 4-7 mm i barwie od blado- do ciemnofioletowej. Główka słupka nie jest brodata[5].
Owoce
Nagie torebki mierzące 4-8 mm długości, o kształcie od jajowatego do elipsoidalnego. Nasiona maja brązową barwę i osiągają 1–2 mm długości[5].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Rośnie w miejscach wilgotnych; w zaroślach, lasach mieszanych lub iglastych. Występuje na wysokości od 200 do 3000 m n.p.m. Kwitnie od maja do czerwca[5].

Liczba chromosomów 2n = 24[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  3. a b c d e Viola selkirkii Pursh ex Goldie (ang.). Plants of the World Online. [dostęp 6 czerwca 2021].
  4. Viola selkirkii / Great-spurred Violet (ang.). NatureServe Explorer 2.0. [dostęp 6 czerwca 2021].
  5. a b c d e f g Viola selkirkii (ang.). Flora of North America. [dostęp 6 czerwca 2021].