Violet Jessop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Violet Jessop
Violet Jessop
Data urodzenia 2 października 1887
Data śmierci 5 maja 1971
Narodowość  Wielka Brytania

Violet Constance Jessop (ur. 2 października 1887, zm. 5 maja 1971[1]) – angielska stewardesa pracująca na parowych statkach transatlantyckich "Olympic", "Titanic" i "Britannic" należących do White Star Line. Titanic i Britannic uległy katastrofie. Na Olympicu pracowała do końca jego służby.

Urodziła się w pobliżu Bahia Blanca w Argentynie. Była najstarszym dzieckiem irlandzkich emigrantów Katherine i Williama Jessop. William Jessop wyemigrował z Dublina w połowie 1880 roku, aby spróbować swoich sił w hodowli owiec w Argentynie. Jego narzeczona Katherine Kelly dołączyła do niego w 1886 roku. Violet była pierwszym z dziewięciorga dzieci, tylko sześć z nich przeżyło. Violet chorowała w młodości na gruźlicę i pomimo złych prognoz lekarskich przeżyła. Po śmierci ojca, Violet przeniosła się z rodziną do Wielkiej Brytanii gdzie uczęszczała do szkoły zakonnej. Po chorobie jej matki opuściła szkołę i zaczęła pracę na wysokiej klasy liniowcach. Pracowała na RMS "Olympic" jako stewardesa. 20 września 1911 roku, wypływając w swoją piątą podróż z Southampton do Nowego Jorku, "Olympic" został uderzony przez krążownik marynarki wojennej HMS "Hawke". Uszkodzenia obu jednostek były dość poważne, ale nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń.

Pracowała, również jako stewardessa, na pokładzie RMS "Titanic" podczas dziewiczego rejsu. Czwartego dnia rejsu "Titanic" zderzył się z górą lodową i zaczął tonąć. Violet została wezwana na pokład i przyglądała się załadunkowi szalup. Uratowała się w łodzi nr 16. W trakcie opuszczania łodzi, jeden z oficerów podał jej dziecko. Następnego ranka rozbitkowie zostali uratowani przez RMS "Carpathia". Na "Carpathii" nieznana kobieta wzięła dziecko uratowane przez Violet i pobiegła z nim bez słowa.

Podczas I wojny światowej służyła jako pielęgniarka Brytyjskiego Czerwonego Krzyża. W 1916 roku znajdowała się na pokładzie HMHS "Britannic", bliźniaczego statku "Titanica", gdy wszedł na minę i zatonął na Morzu Egejskim. Kiedy "Britannic" tonął, wyskoczyła z łodzi ratunkowej, aby uniknąć wciągnięcia przez śruby. Została zassana pod wodę uderzając o stępkę, zanim wyciągnęła ją inna szalupa. Później stwierdziła, że zawdzięcza życie swoim grubym, kasztanowym włosom, które zamortyzowały uderzenie. Przed opuszczeniem "Britannica" zabrała z kabiny swoją szczoteczkę do zębów. Powiedziała później, że szczoteczka była jedną z rzeczy, których najbardziej brakowało po katastrofie Titanica.

Po wojnie pracowała najpierw w White Star Line, Red Star Line, a następnie w Royal Mail Line. Podczas swojej kariery w Red Star odbyła dwa rejsy dookoła świata. W latach trzydziestych była przez krótki czas zamężna, w 1950 roku zamieszkała w Great Ashfield w Suffolk. Po przejściu na emeryturę dostała telefon od osoby podającej się za dziecko uratowane przez nią z Titanica.

Violet Jessop zmarła na niewydolność serca 5 maja 1971 roku.

Przypisy