Viola Brzezińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Violetta Brzezińska)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Viola Brzezińska
Ilustracja
Imię i nazwisko Wioletta Brzezińska
Data i miejsce urodzenia 25 października 1975 r.
Giżycko
Gatunki pop-rock
Zawód wokalistka
Strona internetowa

Viola Brzezińska, właśc. Wioletta Brzezińska – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę wokalną rozpoczęła udziałem w telewizyjnym programie Elżbiety Skrętkowskiej Szansa na sukces z udziałem Alicji Majewskiej, który zwyciężyła wykonując piosenkę pt. Jeszcze się tam żagiel bieli.

Jako laureatka finału Szansy na sukces w 1995 roku wystąpiła w koncercie Debiuty na KFPP w Opolu, gdzie otrzymała nagrodę główną im. Anny Jantar. Wraz z debiutantami festiwalu opolskiego i Edytą Geppert wyruszyła do Izraela w celu nagrania programu kolędowego dla TVP2. Program został wyemitowany w święta Bożego Narodzenia 1995 roku.

W roku 1996 wzięła udział w opolskim koncercie Premiery, wykonując piosenkę pt. Szarości me, którą specjalnie dla niej napisali Jacek Cygan i Piotr Rubik. Piosenka ta przez kilka tygodni gościły na pierwszym miejscu lista przebojów Magazynu 102 prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego, a teledysk, który został do niej zrealizowany wielokrotnie emitowany był przez TVP.

Przez 6 lat współpracowała z Teatrem Studio Buffo, między innymi grając jedną z główny ról w musicalu Metro w reżyserii Janusza Józefowicza.

Od roku 2000 związana jest z zespołem SARUEL, z którym koncertowała i nagrała wiele płyt, zarówno studyjnych jak i koncertowych.

Z okazji jubileuszu 5-lecia programu "Szansa na sukces" wzięła udział w specjalnym koncercie w Sali Kongresowej i zaśpiewała u boku Violetty Villas i laureatek programu piosenkę "Śpiewać każdy może".

W latach 20032006 śpiewała w zespole Viola i New Day, z którym nagrała kilka płyt, min.: Tam tam i tu, Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, Czarną płytę oraz brała udział w wielu festiwalach, wśród nich: Song of songs w Toruniu, HOSANNA Festival w Siedlcach, Festiwal Muzyki Dobrej w Warszawie, Festiwal Stróżów Poranka w Chorzowie, podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r. z uczestnictwem papieża Benedykta XVI.

W roku 2006 rozpoczęła karierę solową.

26 maja 2008 ukazał się pierwszy solowy album wokalistki Przystań. 7 grudnia 2009 miała miejsce premiera płyty Wśród nocnej ciszy, która została nagrana w duecie ze Sławomirem Kosińskim.

W 2012 r. wydała drugą swoją solową płytę „A2”, która wielokrotnie była wybierana płytą tygodnia w różnych rozgłośniach radiowych w Polsce.

W 2014 r. ukazała się płyta dedykowana dzieciom „Opowieści z Mądrej Księgi”.

W 2015 roku wydała swoją piątą solową płytę pt. „Classical” z najsłynniejszymi utworami muzyki klasycznej. W tym samym roku Viola po raz kolejny podjęła współpracę z Robertem Jansonem. Owocem tej współpracy jest utwór pt. ‘Róża”, który znalazł się na płycie „Przygotuj się na miłość”.

W lutym 2016 roku, we Włoszech ukazała się płyta „Pace a voi” wydana przez włoską aktorkę Claudię Koll, z gościnnym udziałem Violi.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Z zespołem SARUEL:

  • Saruel – Saruel (2000)
  • Saruel i Przyjaciele – Pieśni naszych ojców (2001)
  • Saruel – Miriam (2003)
  • Saruel – Z Tobą (2005)
  • Saruel – Błogosławię Cię (2006)

Z zespołem Viola i New Day:

  • Viola i New Day – Tam-Tam i Tu (2003)
  • Viola i New Day – Najpiękniejsze kolędy i pastorałki (2004)
  • Viola i New Day – Czarna płyta (2005)
  • Violetta Brzezińska – W ogrodzie Oliwnym (2005)

Udział w nagraniach (wybrane):

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]