Virgin Megastore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Virgin Megastore w Paryżu

Virgin Megastores – międzynarodowa sieć sklepów muzyczno-rozrywkowych. Pierwszy sklep pod tym szyldem został otwarty przez założyciela Virgin Group, Richarda Bransona, na londyńskiej Oxford Street w 1979 roku[1]. Dziś Virgin Megastores to dużo więcej niż sklepy muzyczne – w ich ofercie oprócz płyt można znaleźć książki, gry, sprzęt elektroniczny i wiele innych artykułów. Firma w ramach swojego dynamicznego rozwoju (zwłaszcza w latach 90.) otworzyła setki sklepów na całym świecie. W ostatnich latach wiele z nich zostało sprzedanych lub zamkniętych (głównie w Wielkiej Brytanii i USA[2]). Obecnie największymi rynkami na jakich działają Virgin Megastores są: Francja, Australia i Bliski Wschód.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Branson wraz ze swoim wspólnikiem Nikiem Powellem początkowo prowadził mały sklep z płytami nazwany Virgin Records and Tape na Notting Hill w Londynie. Sklep specjalizował się głównie w imporcie płyt „kraut-rockowych”. Swoim klientom udostępniał pufy i darmowe jedzenie wegetariańskie podczas słuchania płyt. Po tym jak sklep odniósł sukces, biznes został przekształcony w pełnoprawną wytwórnię płytową. Nazwa „Virgin”, zgodnie z tym co Branson napisał w swojej autobiografii, została wymyślona przez Tesse Watts, a odnosiła się do ich braku doświadczenia – byli jak „dziewice w biznesie”. Pierwsze sukcesy wytwórni przyszły wraz z wydaniem płyt Mikea Oldfielda, a w 1977 podpisaniem kontraktu z grupą Sex Pistols[potrzebny przypis]. Kolejnym krokiem w karierze Richarda Bransona było założenie dużego, reprezentacyjnego sklepu na końcu Oxford Street i Marble Arch. Działo się to w roku 1979, a sklep był pierwszym Virgin Megastore. Na przestrzeni lat 80. i 90. Virgin Megastores otworzyło ponad 100 sklepów w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach świata.

Własność[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inne marki Virgin, Virgin Megastores nie w całości należy do Virgin Group. Na początku lat 2000 Virgin Group podjęło decyzję o sprzedaży różnym firmom większości swoich sklepów[3], wśród głównych kupujących znalazło się Lagardere Group[4]. Virgin Group zachowało sklepy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA i Japonii, podczas gdy Lagardere Group przejęło działalność w Australii, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Grecji, Egipcie i Libanie.

Asortyment[edytuj | edytuj kod]

Sklepy Virgin posiadają szeroki asortyment płyt CD, gier, książek, DVD, płyt winylowych, odtwarzaczy mp3, czasopism, akcesoriów i produktów dodatkowych, takich jak kalendarze, gry planszowe i firmowe gadżety[5].

Lokalizacje[edytuj | edytuj kod]

Legenda:

     Byłe lokalizacje

     Obecne lokalizacje

     Przyszłe lokalizacje

     Brak danych

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]