Virgin Mobile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Virgin Mobile plc jest operatorem telefonii komórkowej, którego marka wykorzystywana jest przez ośmiu licencjonowanych usługodawców. Usługi Virgin Mobile dostępne są w chwili obecnej w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Chile, Indiach, Stanach Zjednoczonych , Francji i Polsce[1]. W przeszłości były również dostępne w Singapurze i w Katarze[2].

Virgin Mobile był pierwszym na świecie operatorem wirtualnym, uruchomionym w Wielkiej Brytanii w 1999 roku. Każda marka Virgin Mobile działa niezależnie od pozostałych, stąd też telefony, plany taryfowe i radiowy interfejs sieci mogą się różnić w zależności od kraju. Najczęściej w poszczególnych krajach Virgin Mobile powstaje na mocy porozumienia pomiędzy Richardem Bransonem i istniejącym już operatorem sieci komórkowej w danym kraju. W Wielkiej Brytanii Virgin Mobile wykorzystuje sieć T-Mobile, w Stanach Zjednoczonych sieć Sprint CDMA, w Australii Optus, w Kanadzie Bell Mobility, we Francji Orange, w RPA Cell C, w Polsce Play i T-Mobile. Sieci te używają różnych technologii (GSM w Wielkiej Brytanii, RPA, Australii, Francji, Polsce oraz CDMA w USA i Kanadzie)[2].

W większości krajów oferuje sprzedaż przedpłaconą. W Wielkiej Brytanii, USA, Australii i RPA oferuje sprzedaż abonamentową.

Niepowodzenie Virgin Mobile Singapore było tłumaczone nasyceniem rynku i pozycjonowaniem produktów firmy jako marki „premium“[3].

Virgin Mobile w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Virgin Mobile Polska Sp. z o.o.
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Lokalizacja Polska
Siedziba ul. Domaniewska 49
02-672 Warszawa
Numer KRS 0000415094
Branża usługi
Kapitał zakładowy 6 176 400,00 PLN[4]
Strona internetowa
Virgin Mobile Polska
Operator P4, T-Mobile, Plus*
Pasmo UMTS 900,UMTS 2100, GSM 900, 1800, LTE 1800.
Prefiks 7991, 7992
(z puli sieci Play)
www.virginmobile.pl

W Polsce Virgin Mobile jako MVNO rozpoczął działalność 22 sierpnia 2012 roku. W ciągu 3 lat planuje zdobyć co najmniej milion klientów[1]. Korzysta z infrastruktury sieci Play i T-Mobile. W przeciwieństwie do klientów Play, użytkownicy Virgin Mobile nie mogą korzystać z roamingu w sieci Plus (z wyjątkiem osób, które przeniosły numer z sieci PLUS - informacja niepotwierdzona przez Virgin Mobile Polska Sp. z o.o.) Dostęp do technologii LTE jest możliwy tylko w zasięgu macierzystym P4 (Play).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy