Virgin Mobile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Virgin Mobile plc jest operatorem telefonii komórkowej, którego marka wykorzystywana jest przez ośmiu licencjonowanych usługodawców. Usługi Virgin Mobile dostępne są w chwili obecnej w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Chile, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Francji i Polsce[1]. W przeszłości były również dostępne w Singapurze i w Katarze[2]. W Polsce jest jedyną siecią która oferuje bezpłatne rozmowy komórkowe bez płacenia abonamentu + Internet (darmowy Internet jest oferowany także przez Aero2).[3]

Virgin Mobile był pierwszym na świecie operatorem wirtualnym, uruchomionym w Wielkiej Brytanii w 1999 roku. Każda marka Virgin Mobile działa niezależnie od pozostałych, stąd też telefony, plany taryfowe i radiowy interfejs sieci mogą się różnić w zależności od kraju. Najczęściej w poszczególnych krajach Virgin Mobile powstaje na mocy porozumienia pomiędzy Richardem Bransonem i istniejącym już operatorem sieci komórkowej w danym kraju. W Wielkiej Brytanii Virgin Mobile wykorzystuje sieć EE, w Stanach Zjednoczonych sieć Sprint CDMA, w Australii Optus, w Kanadzie Bell Mobility, we Francji Orange, natomiast w RPA Cell C. W Polsce partnerem infrastrukturalnym jest P4 sp. z o.o. wraz z zasięgiem sieci T-Mobile oraz tymczasowo Plus, które są partnerami P4 w zakresie roamingu krajowego. Sieci te używają różnych technologii (GSM w Wielkiej Brytanii, RPA, Australii, Francji, Polsce oraz CDMA w USA i Kanadzie)[2].

W większości krajów oferuje sprzedaż przedpłaconą. W Wielkiej Brytanii, USA, Australii, RPA i Polsce oferuje sprzedaż abonamentową.

Niepowodzenie Virgin Mobile Singapur było tłumaczone nasyceniem rynku i pozycjonowaniem produktów firmy jako marki „premium“[4].

Virgin Mobile w Polsce[edytuj]

Virgin Mobile Polska Sp. z o.o.
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Państwo  Polska
Lokalizacja Polska
Siedziba ul. Wołodyjowskiego 42
02-724 Warszawa
Numer KRS 0000415094
Branża usługi
Kapitał zakładowy 6 705 000 PLN
brak współrzędnych
Strona internetowa
Virgin Mobile Polska
Operator P4, T-Mobile
Pasmo UMTS 900, UMTS 2100, GSM 900, 1800, LTE 1800.
Prefiks 7991, 7992
(z puli sieci Play)
www.virginmobile.pl

W Polsce Virgin Mobile jako MVNO rozpoczął działalność 22 sierpnia 2012 roku. W marcu 2016 roku sieć miała ponad 400 tys. klientów, a do końca 2018 roku planuje mieć milion aktywnych kart SIM[5]. Od czerwca 2015 roku liczba nowych klientów wirtualnego operatora rośnie nawet o 1100 abonentów dziennie[6]. W dniu 15 października 2015 roku Virgin Mobile jako pierwszy operator w Polsce wprowadził całkowicie darmowy, odnawialny pakiet #Freemium zawierający internet oraz rozmowy i SMSy do wszystkich sieci w zamian za wyrażenie zgody marketingowej drogą elektroniczną[7]. W przypadku gdy nie posiadamy pakietu internetowego bądź wyczerpiemy jego limit transmisja danych jest bezpłatna i nielimitowana, jednak odbywa się z prędkością 32kb/s. Korzysta z infrastruktury sieci Play, T-Mobile oraz tymczasowo z sieci Plus. Dostęp do technologii LTE oraz HD Voice jest możliwy tylko w zasięgu macierzystym P4 (Play). Od stycznia 2017 sieć oferuje usługi abonamentowe[8].

Przypisy

  1. Wystartował Virgin Mobile Polska Interia.pl [Dostęp 2012-08-29]
  2. a b Virgin Mobile
  3. #FREEMIUM — Virgin Mobile
  4. Virgin Mobile Singapore folds after one year - Computerworld
  5. Virgin Mobile podsumowuje 2016 rok, TELEPOLIS.PL [dostęp 2017-01-24].
  6. Piotrowska-Oliwa: Play staje się telekomunikacyjnym molochem. TELEPOLIS.PL. [dostęp 2015-08-04].
  7. Virgin Mobile, taryfa #Freemium
  8. Oferta abonamentowa Virgin Mobile, TELEPOLIS.PL [dostęp 2017-03-04].

Linki zewnętrzne[edytuj]