Virgin Unite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Virgin Unite
Siedziba Wielka BrytaniaLondyn, Wielka Brytania
Data założenia 2004
Forma prawna Fundacja charytatywna
Założyciele Richard Branson
brak współrzędnych
Strona internetowa

Virgin Unite jest nazwą roboczą The Virgin Foundation, niezależnego, charytatywnego oddziału Virgin Group. Fundacja powstała we wrześniu 2004 z inicjatywy pracowników Virgin i samego założyciela grupy – Richarda Bransona. Virgin Unite skupia wolontariuszy z całej grupy Virgin oraz spośród setek jej współpracowników, by wesprzeć wysiłki mniejszych organizacji charytatywnych działających u podstaw. Współpracując z ponad 12 organizacjami na całym świecie, zapewnia wsparcie w Internecie, udostępniając swoje strony jako centrum do składania datków.

Głównym celem fundacji jest wspieranie pozytywnych zmian poprzez ekonomiczny rozwój, w ten sposób możliwe ma być rozwiązywanie problemów społecznych i ekologicznych. Branson i Virgin w całości pokrywają koszty operacyjne organizacji, dzięki temu wszystkie wpłaty darczyńców są przekazywane na cele charytatywne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działalność od 1987 do 2004 roku[edytuj | edytuj kod]

AIDS zostało rozpoznane 5 czerwca 1981 roku. W 1986 doniesiono, że trzy do pięciu milionów amerykanów będzie zarażonych, a milion umrze z powodu AIDS do 1996 roku. W odpowiedzi na te doniesienia, 3 sierpnia 1987 roku, Virgin stworzyło fundację charytatywną nazwaną The Healthcare Foundation. Miała ona prowadzić badania i edukować na temat AIDS. W lipcu 1988, cele fundacji zostały rozszerzone, by objąć również walkę z biedą i inne wsparcie dla osób niepełnosprawnych lub pokrzywdzonych.

Virgin Unite od 2004 roku[edytuj | edytuj kod]

W roku 2003 fundacja stanęła przed wyzwaniem jakim było określenie jakie są wobec niej oczekiwania i na czym powinna się skupić. Po sześciu miesiącach rozmów z różnymi grupami społecznymi, dostawcami i partnerami Virgin Group, jak i pracownikami organizacji w Republice Południowej Afryki, Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, zarządzający fundacją doszli do wniosku, że wiele osób i firm jest zniechęcanych do uczestnictwa w działalności filantropijnej przez skomplikowanie sektora charytatywnego. Fundacja zdecydowała zatem, że wykorzysta doświadczenie korporacyjne i organizacyjne pracowników Virgin do zidentyfikowania najlepszych praktyk w tym sektorze by wspomagać angażowanie nowych członków. Pomiędzy rokiem 1987 i 2004, Virgin Unite działało jako The Healthcare Foundation, a później The Virgin Healthcare Foundation. W połowie września 2004, w Virgin podjęto decyzję, że The Virgin Foundation będzie funkcjonować pod nazwą Virgin Unite w Wielkiej Brytanii i będzie koordynować wszelkie charytatywne działania podejmowane przez Virgin na całym świecie. Odnosząc się do problemów związanych z wirusem HIV, malarią i niedożywieniem w Afryce, Branson wyjaśniał motywy stojące za stworzeniem Virgin Unite:

"Osiągnąłem wiek [54] w którym zarobiłem dużo pieniędzy, firmy działają naprawdę dobrze i mamy bardzo wielu zdolnych ludzi pracujących dla nas. Teraz zamierzamy wykorzystać nasze umiejętności biznesowe by okiełznać światowe problemy, na które możemy mieć wpływ. W kolejnych 30 latach możemy wywołać potężną zmianę w życiach wielu ludzi, tylko poprzez użycie nazwy naszej marki i to, że mamy możliwość podniesienia słuchawki i przebicia się do prezydenta Nigerii lub Thabo Mbeki. Posiadamy zasoby finansowe i biznesowe know-how. Jeżeli fundacja Virgin będzie działać tak jak na to liczę, Virgin stanie się bardziej znane ze względu na jej działalność, niż biznes, w którym działamy."

Marka[edytuj | edytuj kod]

Virgin Unite zachęca pracowników firm należących do Virgin Group do ofiarowania raczej swojego czasu niż pieniędzy na rzecz jednego z dwunastu charytatywnych partnerów. Koncepcja wprowadzenia marki zawierała hasło: „Spędź trochę czasu ze swoją lepszą częścią”. Broszury, plakaty i przedmioty promocyjne przedstawiały zestawienie siedmiu grzechów głównych z siedmioma dobrymi uczynkami. Według Virgin Unite, takie podejście jest podyktowane zasadą, że należy dobrze się bawić, cieszyć rzeczywistością, jednocześnie poświęcając część wolnego czasu w słusznej sprawie.

Działalność na świecie[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku, Virgin Unite rozpoczęło działalność w USA i Kanadzie, a obecnie działa również w Republice Południowej Afryki i Australii.

Aktywność[edytuj | edytuj kod]

Fundacja jest zaangażowana w wiele działań, między innymi walkę z przetoką dróg rodnych, edukację na temat AIDS, zbiórkę ubrań organizowaną w sklepach Virgin Megastores na rzecz bezdomnej i zagrożonej młodzieży (we współpracy ze StandUp For Kids). Główną działalnością Virgin Unite jest zbiórka pieniędzy i budowanie globalnej świadomości na temat tak zwanej The Big 3: AIDS, HIV i malarii/gruźlicy. W Stanach Zjednoczonych fundacja skupia się na globalnym ociepleniu i resocjalizacji bezdomnych dzieci. Od 2007 roku Virgin Unite organizuje w Los Angeles galę o nazwie „Rock the Kasbah” połączoną ze zbiórką pieniędzy. Więcej informacji można znaleźć na stronie Virgin Unite.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]