Virginia Apgar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Virginia Apgar

Virginia Apgar (ur. 7 czerwca 1909 w Westfield (New Jersey), zm. 7 sierpnia 1974 w Nowym Jorku) – amerykańska lekarka, specjalizująca się w anestezjologii i pediatrii. Znana jest z wprowadzenia skali Apgar, służącej do określania stanu noworodków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1929 Apgar ukończyła Mount Holyoke College. Jej studia obejmowały zoologię i kurs wstępny medycyny. W tym samym roku rozpoczęła studia jako jedna z dziewięciu kobiet w gronie 90 studentów na nowojorskim Columbia University College of Physicians and Surgeons. Studia skończyła w 1933.

Po studiach odbyła dwuletni staż w Presbyterian Hospital prowadzonym przez Columbia University. Za namową dr Allena Whipple’a, ordynatora oddziału chirurgii, postanowiła zająć się anestezjologią. Przez rok pracowała jako pielęgniarka anestezjologiczna w Presbyterian Hospital. W 1936 odbyła lekarski staż anestezjologiczny na Wisconsin University, po którym wróciła do Presbyterian Hospital, gdzie objęła posadę dyrektora ds. anestezjologii. Prowadziła też zajęcia ze studentami[1].

W 1949 opracowała skalę Apgar używaną do oceniania stanu noworodków. Po raz pierwszy zaprezentowała ją w 1952, a opublikowała rok później.

W 1975 Amerykańska Akademia Pediatryczna ustanowiła nagrodę imienia Virginii Apgar. Jest ona corocznie przyznawana przez Akademię za szczególne zasługi na polu pediatrii perinatalnej.

W listopadzie 1995 została pośmiertnie wprowadzona do National Women's Hall of Fame.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nikt się przy mnie nie udusi Sławomir Zagórski, Gazeta Wyborcza, dodatek Wysokie Obcasy nr 27(580) z 10 lipca 2010, s. 29–34.