Virginia Henderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Virginia Avenel Henderson (ur. 30 listopada 1897 w Kansas City[1], zm. 19 marca 1996 w Branford, Connecticut[2]) – amerykańska pielęgniarka, twórczyni nowoczesnych koncepcji pielęgniarskich, profesor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako piąte z ósemki dzieci w rodzinie[1]. Jej ojciec był adwokatem rdzennych Indian amerykańskich[3]. Ukończyła Wojskową Szkołę Pielęgniarstwa w Waszyngtonie (decyzję o takim kierunku studiów podjęła po I wojnie światowej[1]). Początkowo pracowała jako pielęgniarka środowiskowa, a później jako wykładowca pielęgniarstwa (w 1930 ukończyła studia pielęgniarskie[1]). Podczas swych wykładów kładła nacisk na analityczne myślenie i nowoczesne podejście do zawodów opiekuńczych[1]. Od 1950 była profesorem[4]. Trzy lata później rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Yale[1].

Do jej najważniejszych osiągnięć należy sformułowanie w 1955 definicji pielęgniarstwa przyjętej przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek jako obowiązującą na całym świecie. Kierowała też projektami badawczymi dotyczącymi zagadnień pielęgniarstwa. Była autorką Podstawowych zasad opieki pielęgniarskiej – dzieła fachowego przetłumaczonego na dwadzieścia języków[4]. Nazywana była Pierwszą Damą Pielęgniarstwa (First Lady of Nursing)[1].

Jej system opieki pielęgniarskiej jest oparty o teorię potrzeb Abrahama Maslowa. W myśl tych założeń jednostka ludzka postrzegana jest całościowo, holistycznie, ze wszystkimi swoimi potrzebami (fizycznymi i duchowymi), a środowisko jego życia jest powiązane z potrzebami. Pielęgniarka ma asystować człowiekowi choremu lub zdrowemu, zastępować go w wykonywaniu czynności, na które z różnych przyczyn nie ma sił, aktywizować go do wykonywania czynności, gdy brak mu motywacji, a także dostarczać wiedzy. Profesjonalna opieka nad chorym to według Henderson gromadzenie danych, planowanie opieki, realizowanie planu oraz ocena wyników działania[4].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Jej imię nadano Międzynarodowej Bibliotece Pielęgniarstwa w Indianapolis[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]