VirusTotal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VirusTotal
Logo VirusTotal
Logo programu
Autor Hispasec Sistemas
Pierwsze wydanie czerwiec 2004
Rodzaj skaner on-line
Licencja freeware
Strona internetowa

VirusTotal – serwis internetowy umożliwiający skanowanie poszczególnych plików i przedstawienie wyników pozwalających stwierdzić ewentualną infekcję szkodliwym oprogramowaniem. Serwis analizuje wysłany plik jednocześnie za pomocą 66 skanerów antywirusowych, a co za tym idzie, wyświetla bardziej wiarygodne wyniki niż tradycyjne oprogramowanie antywirusowe. Zastosowanie takiej liczby skanerów umożliwia również wyeliminowanie ewentualnych fałszywych alarmów. Skanowanie można przeprowadzić zarówno na stronie internetowej, jak i za pośrednictwem poczty elektronicznej (scan@virustotal.com)[1].

VirusTotal został wybrany przez PC World jako jeden ze stu najlepszych programów w 2007 roku[2].

10 września 2012 serwis został wykupiony przez amerykańskie przedsiębiorstwo Google[3].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

  • Ze względu na internetowy charakter usługi, pliki muszą być skanowane na żądanie, powodując opóźnienia (kolejkę) w godzinach szczytu. Na stronie są aktualizowane ciągle wykresy obciążenia serwisu oraz ostatnio wykryte przez serwis wirusy[4].
  • Maksymalny rozmiar skanowanego pliku wynosi 550 MB.
  • VirusTotal nie może zastąpić programu antywirusowego zainstalowanego na PC, ponieważ skanuje tylko pojedyncze pliki na życzenie oraz nie zapewnia stałej ochrony systemu użytkownika.
  • Usługa VirusTotal dostępna jest jako aplikacja systemu Windows lub rozszerzenie dla przeglądarki internetowej Google Chrome, Firefox i Internet Explorer.
  • Strona VirusTotal dostępna jest w kilkunastu językach, w tym również po polsku.

VirusTotal stworzył własny system przesyłania plików, który umożliwia użytkownikom wysyłanie plików bezpośrednio z systemu za pomocą menu kontekstowego, w celu skanowania pod kątem szkodliwego oprogramowania.

Przesyłane pliki nie mogą być plikami poufnymi ponieważ są później udostępniane użytkownikom płacącym za specjalny pakiet premium o nazwie "Intelligence", więc usługa VirusTotal jest darmowa ale sprzedawane są przesłane do skanowania pliki użytkowników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]